11.4 C
Bratislava
štvrtok, 18. apríla 2024

RTVS: Satelitné prenosy z Metropolitnej opery pokračujú Verdiho operou Don Carlo

Najčítanejšie

RTVS-Lincoln_Center_Main
Lincoln Center Main, Autor fotografií: Catherine Ashmore (pre The Metropolitan Opera)

Po úspešnom satelitnom prenose Rigoletta pozýva Rádio Devín svojich poslucháčov na ďalšiu návštevu Metropolitnej opery v New Yorku. V sobotu 9. marca 2013 o 17.00 h v programe Operný večer uvedie operu Giuseppe Verdiho Don Carlo v úspešnom naštudovaní anglického režiséra Nicholasa Hytnera a amerického dirigenta Lorina Maazela z roku 2010. V hlavných úlohách sa predstaví hviezdne obsadenie: Ramón Vargas v titulnej úlohe, Ferruccio Furlanetto ako kráľ Filip II., Dmitri Hvorostovsky ako Rodrigo, Eric Halfvarson ako Veľký inkvizítor, Anna Smirnova ako Eboli a Barbara Frittoli ako Alžbeta z Valois. Poslucháčov budú večerom sprevádzať Igor Javorský a Ján Dúbravský.

 „Metropolitná opera začala s pravidelnými sobotnými priamymi prenosmi v roku 1931.Je to najdlhšie kontinuálne existujúci rozhlasový hudobný program v histórii. Priame prenosy vysiela 300 rozhlasových staníc v USA a rozhlasové stanice v 40 štátoch na 5 kontinentoch. Sme radi, že Rádio Devín patrí medzi ne,“ povedal Rastislav Andris, riaditeľ Umeleckých programových služieb RTVS.

RTVS-DON_CARLO_Furlanetto_as_Philip_II_0897
DON CARLO Furlanetto as Philip, Autor fotografií: Catherine Ashmore (pre The Metropolitan Opera)

 Verdiho opera Don Carlo, inšpirovaná rovnomennou drámou Friedricha Schillera, vznikla na objednávku Parížskej opery v roku 1867. Dej najdlhšej a najambicióznejšej Verdiho opery sa odohráva v Španielsku na vrchole prebiehajúcej inkvizície a prináša pohľad na vzájomné prieniky osobnej a politickej sféry a na hranice štátu a cirkvi. Hľadí tiež na otázku revolúcie, či už vo vzťahu ľudu búriaceho sa proti svojmu vládcovi alebo vo vzťahu syna rebelujúceho voči svojmu otcovi. Don Carlo zobrazuje tieto konflikty prostredníctvom nádhernej partitúry bohatej na prvky sviežeho slovníka hudobného romantizmu. Metropolitná opera uvedie dielo v pôvodnej verzii v piatich dejstvách a v talianskom jazyku.

RTVS-DON_CARLO_Smirnova_as_Eboli_5015a
DON CARLO Smirnova as Eboli, Autor fotografií: Catherine Ashmore (pre The Metropolitan Opera)

Priamym prenosom budú poslucháčov sprevádzať Igor Javorský a Ján Dúbravský. Operu Don Carlo uvedie Rádio Devín v rámci relácie Operný večer, ktorá patrí medzi programové dominanty tretej rozhlasovej programovej služby RTVS.

Videoukážka: http://www.youtube.com/watch?v=VeUAXIrCP7g

Duet „Dio, che nell’alma infonder”. Spieva RobertoAlagna a Simon Keenlyisde z pôvodného obsadenia inscenácie z roku 2010.

Informácie pre portál masmediálne.info poskytol hovorca RTVS Richard Šümeghy, www.rtvs.sk

 

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne