Vo februári vyšiel nový album Nicka Cavea a jeho Bad Seeds. Tento austrálsky spevák, textár a básnik svojou charizmou, muzikantským citom a schopnosťou zoradiť skladby v správnom poradí s prehľadom obhajuje vydobytú pozíciu.
Prvá pieseň, ktorá bola k dispozícii na vypočutie, je „We No Who U R“, pomalá skladba so štandardnou štruktúrou. Jasný singel. V protiklade k takémuto skladateľskému prístupu stoja skladby „Waters Edge“ a „We Real Cool“ – základom je basová linka založená na jednom tóne, pričom v oboch sú emócie stavané na (nielen) huslistovi Warrenovi Ellisovi a Nickovom sugestívnom prejave.
Bad Seeds majú v rukáve aj jeden špeciálny tromf. V „Jubilee Street“ a „Higgs Boson Blues“ ukazujú, ako tvoriť atmosféru. V tomto prípade – a hlavne, keď hrajú naživo – je potrebné, aby svojím dôrazom priskoro nevyzradili viac než treba. Údery do blán a strún zakaždým musia byt kontrolované s veľkým citom. Vypätá „Higgs Boson Blues“ tak eskaluje a znova nachádza pokojnú hladinu, aby nás nasledujúca skladba „Push The Sky Away“ ukolísala v povznášajúcom pokoji až ku koncu albumu.
Práve tak vznikajú celky, ktoré nevypnete, pretože majú každú chvíľu čo povedať. Prečo toto striedanie rôznych hudobných polôh U Nicka a jeho Bad Seeds tak dobre funguje? Keď sa Cavea novinári spýtali, ako vznikali piesne z nového albumu, odpovedal: „Gúglil som kuriozity, ktoré som našiel na Wikipédii, bez ohľadu na to, či boli skutočné alebo nie.“ Hovorí, že piesne vyjadrujú to, ako internet ovplyvnil „dôležité udalosti, chvíľkové senzácie a mystické absurdity“ a „kladú otázku, ako môžeme rozpoznať to, čo je naozaj dôležité“.
U muzikanta sú dôležité vášeň, cit, oddanosť, túžba zrealizovať SVOJU víziu. Preto to tak dobre funguje u Nicka a jeho Bad Seeds.
Juraj Sabo
-
článok bol publikovaný 4. marca 2013, v rubrike „Kultúra“
v internetovom magazíne AM Report, uverejnený je so súhlasom šéfredaktora AM Report – pána Mariána Balázsa