5.9 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Mladá Slovenka zabodovala na Svetovej fotografickej súťaži

Najčítanejšie

Edina Erdélyiová, 1st Place, Slovakia National Award, 2013 Sony World Photography Awards
Edina Erdélyiová, 1st Place, Slovakia National Award, 2013 Sony World Photography Awards

World Photography Organisation (WPO) zverejnila začiatkom februára zoznam favoritov Svetovej fotografickej súťaže Sony World Photography Awards 2013 v profesionálnej, amatérskej a juniorskej kategórii. V národnej kategórii zvíťazila mladá slovenská fotografka Edina Erdélyiová, ktorá zaujala fotografiou Egyptian girl. Pekné druhé miesto obsadil Jozef Mičian zo Senca a tretie miesto
patrí Martinovi Kšiňanovi z Rajeckých Teplíc.

Porota mala neľahkú úlohu, zaregistrovalo sa viac než 122 000 súťažiacich zo 170 krajín, čo je doposiaľ najvyšší počet prihlásených súťažných prác. Do užšieho výberu postúpili fotografie s vysokou kvalitou, originalitou a moderným poňatím. Súťaž Sony World Photography Awards je každoročne považovaná za celosvetovú fotografickú udalosť roka a je oslavou najlepších súčasných fotografií z celého sveta. Tento rok sa do súťaže zapojilo viac než 122 000 fotografov zo 170 krajín sveta, čo je doposiaľ najvyšší počet prihlásených súťažných prác.

V rámci Slovakia National Award zvíťazila snímka Egyptian girl od slovenskej fotografky Ediny Erdélyiovej. Jej víťazná fotografia vznikla na dovolenke v Egypte a poukazuje na kontroverzný problém rodovej rovnosti egyptských žien. Pocity egyptských žien je ťažké opísať slovami, no jej sa podarilo vyjadriť tieto silné emócie fotografiou. 24-ročná rodáčka z Fiľakova je samouk, fotografii sa venuje od roku 2008. Cenné fotografické
skúsenosti získala vo fotografickom ateliéri študentov Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, a to pod vedením významného slovenského fotografa Tibora Huszára.

Talentovaná fotografka žne úspechy na domácej aj na medzinárodnej pôde. V roku 2010 získala ocenenie na fotografickej súťaži Early Melons, v minulom roku sa stala absolútnou víťazkou súťaže Eurocampus a získala i čestné uznanie na AMFO 2012. Jej fotografie sú vystavované po celom svete, objavili sa napríklad na vernisážach v Bulharsku, Francúzsku, Chorvátsku či Indonézii. Edinu výhra v národnom kole Slovak National Award ju milo prekvapila a ako sama hovorí: „Som šťastná, že mám možnosť úspešne
reprezentovať Slovensko na tak významnej medzinárodnej súťaži.“

Témy tohtoročnej SWPA boli veľmi rozmanité, od desivých záberov sýrskeho konfliktu až po Obamovu prezidentskú kampaň, od detailnej štúdie divákov kina v Kábule až po bizarné a vtipné zábery zo živočíšnej ríše. Všetky prihlásené diela boli posudzované anonymne porotou zloženou z prestížnych fotografických profesionálov zo Svetovej fotografickej akadémie (World Photographic Academy). Zoznam nominovaných
kombinuje to najlepšie zo súčasnej medzinárodnej fotografie a poskytuje jedinečný pohľad na rok 2012 očami niektorých z nádejných, ale aj veľmi skúsených fotografických talentov. Medzi fotografmi, ktorí sa zúčastnili súťaže už v minulosti, sú mená ako: Javier Arcenillas (Španielsko), Robin Hammond (Nový Zéland) a Paolo Pellegrin (Taliansko). K veľmi nádejným fotografom, ktorí majú v tejto súťaži premiéru, patria Ed Kashi (USA) a Andrea Gjestvang (Nórsko).

Práce nominovaných fotografov budú vystavené v Somerset House v Londýne od 26. apríla do 12. mája ako súčasť výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2013. Fotografie budú tiež uverejnené v katalógu Sony World Photography Awards na rok 2013. Víťazi v otvorenej (amatérskej) a juniorskej kategórii boli vyhlásení 19. marca. Víťazi v profesionálnych kategóriách a držiteľ významného ocenenia Zlatá clona (L’Iris D’Or)/Fotograf roka Sony World Photography Awards boli vyhlásení na slávnostnom ceremoniáli 25. apríla v Londýne.

Držiteľ ocenenia Zlatá clona získal finančnú odmenu 25 000,- USD a víťaz v otvorenej kategórii získal finančnú odmenu 5 000,- USD. Všetci víťazi, vrátane víťazov v jednotlivých kategóriách sa môžu tešiť na najmodernejšie digitálne fotografické vybavenie od spoločnosti Sony.

Úplný zoznam pravidiel, súťažných kategórií, jednotlivých cien, ako aj všetky potrebné
informácie nájdete na stránke www.worldphoto.org

Peter Blažečka

www.seesame.com

29.3.2013

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne