1.9 C
Bratislava
streda, 19. januára 2022

Marcel Kadlečík: Rača z roka na rok prekvitá a určite tu chýba diskusia s občanmi pri všetkých zmenách, ktoré sa tu dejú

Najčítanejšie

V roku 2018 sa obnovil dobrovoľný hasičský zbor v Rači po 25 ročnej odmlke. Jedným zo štatutárov je aj Račan srdcom a dušou Marcel Kadlečík. Zamestnaním závodný hasič a s koníčkom dobrovoľný hasič. Je predsedom Dobrovoľného hasičského zboru a zástupca veliteľa Dobrovoľného hasičského zboru obce.

Čo si myslíte, že občania vnímajú v Rači najcitlivejšie? Aké sú podľa Vás pozitívne a aké negatívne stránky života v mestskej časti Rača?

Žijeme v dobe, kedy si občania všímajú všetko, čo sa ich týka. Momentálne na prvom mieste prevláda parkovacia politika v Rači. Či nastavenia budú dobré alebo zlé a teda aj spokojnosť, či nespokojnosť občanov, ukáže čas.

Samozrejme v každej mestskej časti ľudia citlivo vnímajú zeleň a u nás k tomu aj upravené vinohrady, upravené a funkčné detské ihriská, opravené cestné komunikácie v správe mestskej časti, chodníky. Sociálna pomoc pre seniorov či inak znevýhodnených občanov MČ.

Ďalej kultúrne vyžitie pre občanov, ktorého je teraz menej vďaka pandémii a v neposlednom rade riadna informovanosť o všetkom, čo sa deje v Rači. Určite by to chcelo aktualizované vývesné tabule v Krasňanoch, Rendézi a starej Rači, ktoré vždy pripomenú dianie v mestskej časti.

Rača z roka na rok prekvitá a určite tu chýba diskusia s občanmi pri všetkých zmenách ktoré sa tu dejú. No chcel by som aj novousadlíkom pripomenúť, že Rača má svoju dušu a jedinečnosť. Netreba za každú cenu všetko meniť, pretože si myslím že sem prišli práve kvôli tej jedinečnosti a kráse našej mestskej časti.

Dobrovoľní hasiči z Rače pripravili nielen deťom Mikulášske prekvapenie (zdroj: DHZ Bratislava-Rača)

Koľko členov evidujete v hasičskom zbore, aký je priemerný vek členov, sú to všetko Račania alebo aj z iných mestských častí?

V zbore evidujeme 49 členov a 5 stálych detí. Okrem toho máme 7 čakateľov, ktorí by boli radi prijatí do zboru, no musia prejsť skúšobnou dobou. Čo sa týka priemeru veku, tak je to 35 rokov. Máme kopec mladších ale aj starších a skúsenejších.

A nie všetci členovia sú z Rače, máme v zbore aj členov z iných mestských častí, ale všetci sú to ľudia, ktorí Raču majú radi a všetci máme spoločný cieľ zachraňovať, chrániť – životy, majetok, životné prostredie, pomáhať, vzdelávať v rámci požiarnej ochrany.

zdroj foto: DHZ Bratislava-Rača

Zbrojnica by si po vašom obnovení zboru tiež zaslúžila obnoviť. Komunikujete o rekonštrukcii s miestnym úradom a ako by mala podľa Vás vyzerať? Chcete ju zachovať v historickom štýle?

Od obnovenia Dobrovoľného hasičského zboru v roku 2018 sa zaoberáme otázkou rekonštrukcie budovy hasičskej zbrojnice, o získaní finančných prostriedkov na jej obnovu a zároveň aj tým, aby celá hasičská zbrojnica slúžila hasičom tak, ako bola pre nich aj postavená v roku 1939-40.

Ide o historickú budovu, ktorá bola braná v Bratislave za najkrajšiu hasičskú zbrojnicu a dobrovoľný hasičský zbor patril medzi najaktívnejšie zbory s najbohatšou činnosťou. Určite by sme boli radi, aby sa zachovala v historickej podobe a už sme o tom komunikovali aj s pánom starostom MČ Bratislava-Rača.

foto: Marián Luha, Bratislavský večerník

Máte CAS ZIL 131 ,,Valda“ a z Ministerstva vnútra SR ste dostali CAS 15 Iveco Daily. Plánujete váš vozový park ďalej rozširovať alebo vám na vašu činnosť stačia? Určite áno, plánujeme náš vozový park rozšíriť. Mali sme dokonca aj možnosť minulý rok získať zadarmo Mercedes UNIMOG, kde bola potrebná oprava, no MÚ sa napokon rozhodol, že ponuku z MV SR pre DHZO neprijme.

Určite by sa zišla jedna veľká cisterna, auto s plošinou a dve štvorkolky do lesa, na prieskum, zabezpečenie PAS a ZAS (požiarna a zdravotná asistenčná služba) pri športových podujatiach, ale aj malé lesné požiare, či pátracie akcie po nezvestných občanoch.

zdroj foto: DHZ Bratislava-Rača

Máte určite veľa spoločných zážitkov s kolegami hasičmi na ktoré sa nezabúda. Viete nám spomenúť vaše najsilnejšie spoločné zážitky?

Poviete si tri roky obnoveného zboru a však naozaj sme prežili doteraz veľmi intenzívne spoločné tri roky. Veľa silných zážitkov sme mali v čase, kedy sme pracovali v karanténnych zariadeniach. A určite na ne nikdy nezabudneme, nakoľko vďaka nim sme získali do zboru dvoch našich členov.

Tu boli zážitky aj smutné aj veselé a tak to bolo aj počas prvej a druhej vlny v Rači, kedy sme sa stretávali s občanmi, ktorí potrebovali pomoc pri nákupe, vybavení liekov, pošty, donesení rúšok.

zdroj foto: DHZ Bratislava-Rača

Najväčší zážitok však máme z Chorvátska – DVD Hrasće – Zagreb, kedy sme boli so všetkými ministrami Chorvátska, primátormi rôznych miest Chorvátska, starostami a hlavne s chorvátskou prezidentkou Kolindou, Grabar-Kitarović.

Druhý najväčší zážitok sme mali, keď sme boli pre ZIL 131 ,,Valda“ v meste Jordanov v Poľsku. Bolo to naše prvé hasičské auto po obnovení zboru a stalo sa našim maskotom. Tretí najväčší zážitok spojený s rôznymi emóciami bol na južnej Morave, kedy sme prišli niekoľko krát pomôcť obciam zničeným tornádom.

V každom prípade každý deň strávený pri hasičoch je dobrodružstvo, ktoré si v rámci nášho poslania užívame naplno.

Odkiaľ čerpáte finančné prostriedky na činnosť DHZO Bratislava-Rača?

DHZO je orgánom miestneho zastupiteľstva a má schválený rozpočet. Tieto finančné prostriedky sú účelovo viazané na výstroj, výzbroj a techniku. Ak by si niekto myslel (bolo takých veľa), že sme za to platený tak je to obrovský omyl.

Robíme to zadarmo bez nároku na mzdu. Základnou organizáciou DHZO je DHZ, čo je partnerom pre DPO SR. Má svoje občianske združenie a tak si môže privyrobiť mimo mestskej časti na podujatiach, v prípade ho môžu aj v MČ Rača osloviť podnikateľské subjekty. Aj tieto mimo rozpočtu zarobené finančné prostriedky sú účelovo viazané.

Prvý verejný defibrilátor AED v bratislavskej Rači zabezpečili dobrovoľní hasiči s občianskym združením Záchrana (foto koláž, zdroj foto: Bratislavský večerník a DHZ Bratislava-Rača)

Dá sa zladiť práca so súkromím? Aký koníček obľubujete?

U mňa sa určite dá práca zladiť so súkromím, aj keď je to veľa krát ťažké, keďže mám ešte malú dcéru. JA, moja manželka a syn pôsobíme v zbore račánskych hasičov, uvidíme, či to časom osloví aj dcéru. Samozrejme aj ja mám nejaké koníčky, ale tak najviac je asi hra na gitare, v lese pri ohníku, s priateľmi…..

Ďakujeme za rozhovor.

Marián Luhahttp://www.bratislavskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálu Bratislavský večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálu Bratislavskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača.

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne