20 C
Bratislava
utorok, 5. júla 2022

Skonal syn Alexandra Dubčeka, známy slovenský lekár a komunálny politik Pavol Dubček

Najčítanejšie

Vo svojich 73 nedožitých rokoch nás dnes navždy opustil lekár, ktorý pôsobil ako chirurg na traumatológii v Bratislave.

Od roku 2010 pôsobil aj ako komunálny politik v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, ako kandidát politickej strany Priama demokracia, v ďalších voľbách kandidoval za Stranu zelených. Skonal v piatok 18. februára po mozgovej porážke v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Pavol Dubček bol najstarší z troch synov Alexandra Dubčeka a vnímaný bol ako symbol Pražskej jari. Narodil sa v Trenčíne 7. júla 1948, po zakončení štúdia na bratislavskom gymnáziu ho prijali na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde úspešne zakončil štúdium v roku 1972.

„Spomínam na otca ako na človeka, ktorý mal nielen vzťah k rodine, ale aj k ľuďom a dá sa povedať, že ku všetkým. Šťastný bol, keď sa občanom darilo. V ťažkom období bol jeden z prvých, ktorý dal dohromady ľudí, ktorí mali odvahu urobiť prvé kroky k demokracii a humanite. Vtedy aj naši občania celému svetu ukázali, že morálka a túžba po demokracii je silnejšia ako hlavne zbraní,“ povedal Pavol Dubček pre TASR v novembri minulého roka pri príležitosti 100. výročia narodenia jeho otca.

„Palino bol náš kolega a bol u nás v politickom klube, ktorý vediem „Žijem Novým Mestom„. Bol to dlhoročný poslanec. Mal 14 ročného syna a vždy hovorieval, že sa podobá jeho otcovi Alexandrovi, ako chirurg pôsobil v poliklinike Tehelná. Pôsobil Novomestskom zastupiteľstve a v kultúrnej komisii a v rade školy na Českej, s Paľkom som si veľmi dobre rozumel a aj napriek veľkému vekovému rozdielu sme si tykali a volali, bol veľký národovec a často hovoril o svojom otcovi a synovi ktorého veľmi miloval. Bude nám veľmi chýbať,“ vyjadril sa k strate kolegu vicestarosta Nového Mesta Mgr. Branislav Filipovič, MBA.

Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk a schránkové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača. Pracujem ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne