15.5 C
Bratislava
sobota, 1. októbra 2022

Starosta Rače Drotován získal na sídlisku Malé Krasňany svoj byt za podozrivých okolností, jeho nadobudnutie odmieta vysvetliť

Najčítanejšie

Mgr. Michal Drotován celý čas bojoval, ešte ako poslanec miestneho zastupiteľstva s developerom sídliska Malé Krasňany, a podával dokonca podnet na Okresný súd, aby zabránil výstavbe 500 bytov a apartmánov.

Aby si tam ale neskôr kúpil 62 m2 byt v lukratívnej štvrti a za výhodných podmienok. Podľa zverejneného majetkového priznanie má byt hodnotu, len 106 tisíc eur a kúpu financoval cez hypotekárny úver VÚB banky. Podozrenia nevyvrátil, odmietol na naše otázky Račianskeho Večerníka odpovedať.

Kto je Michal Drotován?

Súčasný starosta bratislavskej mestskej časti Rača Michal Drotován nie je v politike žiaden nováčik, v minulosti kandidoval za strany SDKÚ-DS, KDH, OKS, alebo SaS, zjavne si tak nevie vybrať svoj politický kabát.

Od roku 2009 vlastnil dokonca firmu pod názvom Political Consulting, s.r.o., či osem rokov pôsobil ako poslanec a dokonca prednosta na miestnom úrade v Karlovej Vsi, potom sa rozhodol vrátiť do rodnej Rače (pre Východné/Rendez odkiaľ pochádza, ale v skutočnosti nič nerobí, len tam pred voľbami zbiera podpisy), kde pôsobil ako poslanec a v súčasnosti už tretím rokom ako starosta a ako poslanec Bratislavského samosprávneho Kraja. Predtým pôsobil dokonca na miestnom úrade v bratislavskom Starom Meste.

Od roku 2008 je členom redakcie občianskeho združenia Pravé Spektrum, ktoré vydáva politicko-spoločenský magazín. Krédom Pravého Spektra sú politické ideológie bez občianskeho vlastenectva.

„Pravé Spektrum chce útočiť proti výstrelkom mravného relativizmu a povzbudzovať dobré a osvedčené konzervatívne hodnoty. Prosperita Slovenska sa dá vybudovať len na zásadách trhovej ekonomiky bez prívlastkov, občianskeho vlastenectva a s vedomím, že skutočná sloboda je predovšetkým silou charakteru. Len na takom základe si môžeme vyberať, čo je morálne správne,“ uvádza sa na webovej stránke Pravého Spektra.

Pochybnosti, ako získal byt za 106 tisíc eur v lukratívnej časti Krasňan nevyvrátil a odmietol na naše otázky odpovedať. Neodpovedal, prečo bojoval a podával voči developerovi projektu námietky, neodpovedal prečo si tam nakoniec prekvapivo kúpil byt a neodpovedal nám ani prečo cena bola taká výhodná oproti trhovým cenám.

V roku 2015, teda v tom roku kedy proti bytovke protestoval, paradoxne podpísal podľa zverejneného majetkového priznania zmluvu o zmluve s developerom a v roku 2017 dokonca kúpnu zmluvu.

Jeho celkové priznané príjmy v roku 2018 boli vo výške 45 tisíc eur, v roku 2017 30 tisíc eur, v roku 2016 24 tisíc eur, alebo v roku 2015 28 tisíc eur, v roku 2014 23 tisíc eur, v roku 2013 21 tisíc eur, či v roku 2012 22 tisíc eur.

Podľa slov bývalého starostu Petra Pilinského sa za vedenia Michala Drotována postavilo v Rači viac bytov, ako za jeho pôsobenia za 8 ročné obdobie. „Čo sa výstavby týka, tak je možné, že niektorí obyvatelia si od nového vedenia po voľbách sľubovali viac. Koniec koncov súčasný starosta bol ešte ako kandidát na starostu veľkým bojovníkom proti výstavbe. Hlásil sa do stavebných konaní, procesu EIA, podával pripomienky a podporoval petície prakticky proti každej väčšej výstavbe v Rači, Krasňanoch alebo na Východnom. Ku dnešnému dňu, po troch rokoch vo svojej funkcii však podpísal stavebné povolenia na výstavbu viac bytov a apartmánov, ako som podpísal ja za osem rokov môjho starostavania,“ uviedol v rozhovore pre Račiansky Večerník Mgr. Peter Pilinský.

„Doteraz boli podpísané stavebné povolenia na Rendez vouz (Východné) – viac ako 300 bytov a apartmánov, Rínok (Rača) – 473 bytov a apartmánov, Dolný Slanec (Krasňany) – 220 bytov. A do konca volebného obdobia ešte pravdepodobne pribudnú ďalšie napr. na lokalite Pri Šajbách oproti bývalému Demaru alebo na Rinzloch nad Kadnárovou ulicou, kde je už vinohrad vyklčovaný a úrad ohlásil, že sa začal proces posudzovania vplyvov na životné prostredia tzv. proces EIA,“ doplnil Pilinský.

Proti stavebnému boomu v Rači vystupuje aj poslanec miestneho zastupiteľstva za oblasť Krasňan Robert Hammer, ktorý v roku 2018 zbieral podpisy pod svoju kandidatúru spoločne so súčasným starostom Drotovánom, teraz sa ale stavia proti nemu.

„Petícia je proti územnému plánu z roku 2007. Áno, máme rok 2021 a mestskí poslanci pokračujú v jeho napĺňaní. De facto zber informácií pre územný plán sa uskutočnil možno roku 2000 a pán Vallo s podporou poslancov smelo postupuje v jeho realizácii. Že sa demografické a spoločenské prostredie za 20 rokov zmenilo nie je pochýb, ale pani poslankyňa Plavuchová sa bude držať starých noriem. Je to jednoduchšie ako obhajovať verejný záujem,“ uviedol vo svojom blogu poslanec za Krasňany Robert Hammer.

Aktualizácia:

Starosta odmietol na naše otázky Račianskeho Večerníka odpovedať, svoje stanovisko (i napriek tomu, že ho už mal skôr zverejnené) nám zaslal do redakcie až po šiestich týždňoch (!) a bol arogantný. Tak by starosta nemal vystupovať > stanovisko môžete nájsť tu

V publikovanom stanovisku Michal Drotován napríklad uvádza: „V roku 2014 som hľadal byt v Krasňanoch a v tej dobe bola cena v novostavbe iba cca 10% vyššia ako v staršom dome – ak zarátam potrebnú rekonštrukciu, tak to bolo plus mínus na rovnako. Byt (2-izbový aj s loggiou dokopy 62,07 m2) som kúpil na základe zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníctva bytu č. 200416 z 17.03.2015 za cenu 106 000 € (bez parkovacieho miesta), vtedy to bola predajná cena za dvojizbový byt v tom projekte, overiť si to každý môže napríklad tu (cenník z 21.02.2015)“.

„Zmluvou o prevode vlastníctva bytu č. 1300416 z 22.09.2017 po zápise bytu do katastra som ho kúpil a mám ho zapísaný v katastri, nie je to žiadna tajnosť, každý si to môže pozrieť – tiež to, že je viazaný na hypotéku. Mimo toho bežne nastupujem na električku v tejto oblasti, takže to nie je žiadna tajnosť. Kúpna cena bola z 106 000 € znížená na 105 700 € z dôvodu, že v byte neurobili vonkajšiu elektrickú zásuvku,“ zdôveril sa Michal Drotován.

„Nakoľko samozrejme takú sumu nemám, tak som si zobral na 30 rokov hypotéku vo výške 95 000 € vo VÚB. Pôvodná zmluva bola podpísaná 04.09.2015 s úrokom 2,20%, po znížení úrokových sadzieb na trhu mi poradca dohodol zmenu zmluvy a 06.05.2016 mám aktuálne platnú zmluvu s fixáciou na 6 rokov s úrokom 1,69%. Podstatné dokumenty k zmluve dostupné tu. Sumu 11 000 € som zaplatil z vlastných peňazí – moje majetkové priznania za viac ako 10 rokov dozadu si môžete pozrieť tu,potvrdil súčasný starosta Drotován.

Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk a schránkové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača. Pracujem ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne