15 C
Bratislava
utorok, 17. mája 2022

Oznam na plote hasičskej zbrojnice pobúril obyvateľov Rače

Najčítanejšie

Na plote hasičskej zbrojnice pribudol oznam, ktorý pobúril miestnych obyvateľov. Redakcia Račianskeho Večerníka zistila, že vitrína v ktorej je oznam, nepatrí Račianskym dobrovoľným hasičom, ale Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika SR (ZVV), ktorí majú v budove Hasičskej zbrojnice prenajatú jednu miestnosť. Pokúsili sme sa zistiť dôvod vyvesenia takéhoto oznamu, ale predseda ZVV Ľubomír Krampl na naše otázky nechcel reagovať. Starosta Rače Michal Drotován na naše otázky nereagoval.

„Chcete sa stať vlastníkom zbrojného preukazu? Poradíme Vám, kde začať. Pomôžeme s prípravou zbraňovej gramotnosti… Konzultácie a poradenstvo pre začínajúcich strelcov pri vybavovaní zbrojného preukazu a pri výbere zbrane,“ uvádza sa na ozname ZVV.

oznam ZVV na budove Hasičskej zbrojnice v Rači (autor foto: Marián Luha, Račiansky Večerník)

Obyvatelia Rače sú ale rozrušení a vnímajú oznam, ako konfrontačný voči činnosti Hasičského dobrovoľného zboru, ktorý v budove Hasičskej zbrojnice sídli. Sú to práve Račianski hasiči, ktorí pomáhajú a zapájajú sa v súčasnosti do organizovania humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny.

Zisťovali sme preto ako vníma oznam na plote Hasičskej zbrojnice veliteľka hasičov. “Myslím, že je to zneužitie mimoriadnej situácie, ktorá sa na Ukrajine deje. Kým my pomáhame vojnovým odídencom, tak niekto propaguje zbrane, nepriamo dáva výzvu k ozbrojovaniu a to hneď vedľa zložky, ktorá zachraňuje, ” uviedla pre Račiansky Večerník Mgr. Bc. Daniela Rősselová Olenočinová, veliteľka Dobrovoľného hasičského zboru Bratislava-Rača.

Dobrovoľný hasičský zbor z Rače pracoval až do 27. marca dnešného rána, na Cudzineckej polícii, kde si vojnoví odídenci vybavujú dočasné útočisko, prípadne azyl. „Našou úlohou bolo ich prijímať, dať im potrebné dokumenty k vybaveniu dočasného útočiska a odprevadiť ich do stanu, kde čakali na vybavenie. Zároveň sme pomáhali s rozdávaním stravy, ale aj vybavením ubytovania cez OÚ Bratislava. Snažili sme sa aj potešiť deti sladkosťami a hračkami…. Od zajtra pracujeme vo VKC Bottová, kde sa toto zabezpečenie presúva,” doplnila Daniela Rősselová Olenočinová.

Vzťahy medzi ZVV a DHZ sú už roky naštrbené. Dobrovoľný hasičský zbor nemá žiaden vplyv na chod ZVV, i keď sa zväz nachádza v spoločných priestoroch, oznam preto nemôžu z budovy Hasičskej zbrojnice odstrániť.

“My nie sme kompetentní odpovedať občanom a ani žiadať ZVV. Prenajímateľom priestoru v Hasičskej zbrojnici je MÚ MČ Bratislava-Rača, ktorá má budovu v správe. Nám hasičom sa určite takýto oznam na hasičskej zbrojnici nepáči. K nám chodí veľa detí, ktoré učíme pomáhať druhým. Nie zbraňami… Na chod ZVV nemáme žiaden vplyv, zasadačku majú v prenájme od MÚ MČ Bratislava-Rača a ako som už povedala, medzi našimi organizáciami to škrípe. Napokon už niekoľko rokov sa snažíme, aby hasičská zbrojnice patrila len hasičom, čoho predmetom bola aj petícia, ktorá išla do zabudnutia,” uviedla pre Račiansky Večerník veliteľka Dobrovoľného hasičského zboru Bratislava-Rača.

Predmetom petície z marca 2020 bolo, aby ZVV mala svoj dôstojný priestor, mimo Hasičskej zbrojnice, a aby tá patrila hasičom, tak ako bola postavená v roku 1939. Petíciu podpísalo viac ako 1200 obyvateľov Rače.

Podľa zverejnenej reportáže verejnoprávnej televízie RTVS v poslednom období stúpol záujem občanov a zbrane na osobnú obranu. „Strelivo je v obchodoch takmer vypredané a nakupovať zbrane chodí v posledných dňoch čoraz viac ľudí… zvýšený záujem je i o strieľanie, ľudia si robia zbrojné preukazy a učia sa strieľať v prípade, že by vojna začala aj na Slovensku…Policajné prezídium potvrdilo, že tento mesiac má počet vydaných zbrojných preukazov mierne stúpajúci trend,“ uviedla v reportáži redaktorka RTVS.

Zvýšený záujem o zbrojné preukazy potvrdilo Policajné prezídium, dôvody môžu byť ale rôzne. „Môže to byť spôsobené rôznymi okolnosťami ako napríklad uvoľňovaním protipandemických opatrení alebo novelou zákona, ktorá rozšírila okruh evidovaných zbraní,“ uvádza sa v stanovisku Prezídia policajného zboru SR.

ZVV sa vo svojej činnosti zameriava nielen na športovú strelecká činnosť ale „súčasne na uchovávanie vojensko-historických tradícií, kam patrí rozsiahly okruh činností – od správy vojensko historického múzea ZVV, cez starostlivosť o vojenské pamätníky a miesta posledného odpočinku vojakov, až po dokumentačnú a archívnu činnosť, kam patrí napríklad vyhľadávanie informácií o našich padlých spoluobčanoch,“ prezradil v nedávnom rozhovore pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika SR (ZVV).

 

Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača. Pracujem ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne