Branislav Filipovič: Parkovacia politika nesmie byť iba novou parkovacou daňou pre Bratislavčanov

Ako vicestarosta pôsobí v Novom Meste iba necelý rok a už upútal pozornosť svojou výraznou aktivitou v prospech obyvateľov mestskej časti.

Intenzívne sa zapája do revitalizácie Novej tržnice a jej okolia, podieľal sa na návrhu postupovať podľa dizajn manuálu pri otváraní jej nových prevádzok, vďaka jeho návrhom sa postupne zapisujú významné novomestské stavby do zoznamu pamätihodností mestskej časti. Doposiaľ vyriešil viac ako 200 podnetov od obyvateľov.

Ako rodený Novomešťan z Tehelného pola, ktorý rád veci pomenúva pravým menom bez politických príkras a zbytočného balastu má veľa priaznivcov, ktorí ho považujú za konzistentného a úprimného chlapa s veľkým srdcom, ale nájdu sa aj jeho neprajníci, ktorým práve jeho úprimnosť a priamočiarosť vadí. Zhovárali sme sa s PhDr. Branislavom Filipovičom, MBA, vicestarostom a poslancom Nového Mesta, a to nielen o parkovacej politike.

Vyrastali ste na Kalinčiakovej ulici, kde v pivnici cvičili punkové kapely Lord Alex a Zóna A. Ako Vás to ovplyvnilo? Ste rebelant, ktorý sa nebojí ísť proti prúdu?

Ďakujem za otázku pán redaktor, vyrastal som vo vnútrobloku Družstevná, Kalinčiakova, Vajnorská, Stará pracháreň. Ako rebelant sa vôbec necítim, vyrastal som odmalička na Tehelnom poli, kde som sa aj narodil. Historky o Tehelnom poli pozná asi každý starší Bratislavčan, je to silná štvrť, so silným príbehom a tradíciami.

Mám jasne vštepené hodnoty od rodičov, milujem tradície, folklór, rockovú hudbu, ale aj iné žánre. Politicky by som sa charakterizoval skôr ako konzervatívec, bezbrehá liberalizácia nie je takpovediac moja šálka kávy.

Ak niekomu vadí, že som vo svojich názoroch konzistentný a úprimný, že robím pre susedov a komunitu a nejdem nikdy proti ich záujmom, tak ako napríklad pri parkovacej politike, tak áno, takým ľuďom sa môžem javiť ako rebelant.

Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky a ste spokojný s vývojom politiky u nás?

Veľa ľudí z môjho okolia sa na mňa obracalo s rôznymi podnetmi ohľadne čistoty, parkovania, výstavby atď. Ako bežný občan som však často narážal na nezáujem úradníkov o mnou navrhované riešenia.

Preto som si povedal, že sa skúsim stať komunálnym poslancom, aby som mohol účinnejšie presadiť riešenia problémov mojich susedov a našej celej štvrte. A tiež som chcel zistiť ako komunálna politika a komunálni politici v praxi fungujú.

A čo ste zistili?

Môj otec rád politikárčil a priznám sa, ako dieťa som to nemal rád, úplne mi to vadilo. Ja sa snažím pred mojou dcérou nepolitikárčiť, na toto panské huncútstvo má ešte čas. Bohužiaľ som po svojom zvolení zistil, že u nás je aj tá komunálna politika plná intríg, falošnosti a zlosti. Ak idete proti mocným v tomto meste, tak ste hneď ako vy hovoríte rebelant, prípadne Vám vymyslia aj iné ostrejšie prívlastky, len aby Vás znemožnili.

Ale ja som len úprimný a autentický, čo mám na srdci, to aj na jazyku a to sa niektorým politikom nepáči. Vstúpil som do verejného života, aby som pracoval pre ľudí, ktorí mi dali svoju dôveru a pre týchto ľudí sa snažím každý deň robiť všetko čo môžem, viem a dokážem.

Viete pán redaktor, ja každému len nastavím zrkadlo a to je to čo niektorým straníckym politikom veľmi vadí. Nemám rád faloš a pretvárku. Vo verejnom ako aj v pracovnom živote som workoholik.

A u nás bohužiaľ ak máte výsledky, tak sa snažia na Vás hneď niečo vymyslieť, ohovoriť Vás. Ale tí, ktorí Vás poznajú, vedia aký za tie roky ste, tak si Vás vedia aj zastať, proste Vás podržia, lebo vedia, že by ste to urobili aj Vy pre nich.

Počul som jednu peknú životnú múdrosť ,,Usmievaj sa na svet a svet sa bude usmievať na teba“. Moja dcéra sa so mnou stále smeje, lebo stále spolu „blbneme“, hovorí, že my dvaja sme najväčší jašáci na svete. A čo môžem chcieť viac, ja už vlastne všetko potrebné mám.

Preto sa na tých, čo namiesto práce iba očierňujú druhých na sociálnych sieťach len smejem. Väčšinou sú to ľudia, profesionálni straníci a niektorí komunálni politici, ktorí žijú iba z politiky a sú schopní spraviť čokoľvek, len aby znova dostali od svojich politických chlebodarcov dobre platenú funkciu, ideálne hneď viacero.

Niektorí ich zvládajú aj šesť, sedem naraz za tisíce eur mesačne z daní Bratislavčanov. Vedia, že v bežnom živote by sa tak finančne lukratívne ako v politike nikdy neuplatnili, preto sa neštítia na druhých chrliť zlosť a nenávisť.

Proti tomuto zaužívanému systému politickej korupcie a jeho aktérom sa verejne dlhodobo ostro vyhraňujem a budem naň nekompromisne poukazovať aj naďalej. Komunálna politika by podľa mňa nemala byť o záujmoch politických strán, ich predsedov, podpredsedov, predsedníctiev, zakladajúcich, zaslúžilých členov, rôznych všetkého schopných straníckych pritakávačov, kde sa niektorým podarilo byť už aj v troch, štyroch stranách, ale výlučne o záujmoch obyvateľov, ktorí v konkrétnej štvrti bývajú, iba o záujmoch našich susedov, komunity.

Čo najlepšie sa Vám podarilo dosiahnuť pre obyvateľov Nového Mesta?

Neviem či najlepšie, ale podarilo sa nám urobiť poriadne pilotnú parkovaciu zónu Tehelné pole. Mesiace som sa stretával s ľuďmi na novomestských uliciach a ich návrhy a prosby sme sa v mestskej časti snažili čo najviac zakomponovať do pripravovaného projektu.

Robili sme niečo čo ešte nikto nerobil a tých 9 mesiacov to fungovalo. Dosiahli sme, že Novomešťania získali nakoniec viac parkovacích miest ako pôvodne navrhoval magistrát, po 18.00 bolo parkovanie vyčlenené len pre rezidentov.

Recept bol jednoduchý, stačilo obyvateľov vypočuť a čo v najväčšej miere ľuďom vyhovieť. Ale aj na parkovacej politike je ešte veľa čo zlepšovať. Chýba mi v nej napríklad dobíjanie návštevníckej karty. Za túto zmenu som sa veľakrát prihováral a aj písal na magistrát, ale zatiaľ moje prosby a návrhy nepadli bohužiaľ na úrodnú pôdu.

Mám taktiež vyriešených viac ako 200 podnetov od a pre obyvateľov Nového Mesta, ktorí mi písali alebo volali, presadil som v miestnom zastupiteľstve viacero dôležitých uznesení a materiálov, s kolegami sa mi podarilo presadiť zaradenie viacerých významných stavieb v Novom Meste medzi pamätihodnosti mestskej časti.

V procese schvaľovania je v poradí môj tretí návrh všeobecne záväzného nariadenia. Podarilo sa mi vyčistiť od vrakov Tehelné pole, viac ako 23 vrakov sa nám podarilo odstrániť len z tejto lokality, čím sme výrazne vyčistili ulice.

Čo je podľa Vás pre obyvateľov Nového Mesta najdôležitejšie?

Viete to asi ako pre každého, bývať v dobrej lokalite, mať dobrú dopravnú dostupnosť, plnohodnotnú občiansku vybavenosť a to najdôležitejšie mať dobrých susedov. Toto všetko ja mám vo svojej štvrti.

V bytovom dome, v ktorom žijem bývajú susedia, ktorých poznám od malička a nemenil by som za nič. Ja milujem Tehelné pole a aj celé Nové Mesto, pre mňa je to najlepšie miesto pre život.

Čo si myslíte, že Novomešťania vnímajú najcitlivejšie? Ako vnímate výstavbu v Novom Meste?

Najcitlivejšie teraz asi parkovaciu politiku magistrátu, nakoľko Novomešťania musia platiť za niečo, čo mali doteraz zadarmo. Zastávam názor, že ak chceme ľuďom zobrať peniaze musíme im za ne poskytnúť niečo naviac.

Parkovacia politika nesmie byť iba novou parkovacou daňou pre Bratislavčanov. Ak by bolo rozhodovanie iba na mne, pri parkovacej politike by som začal úplne inak ako sa rozhodol magistrát.

Urobil by som iba jednu zónu pre celú Bratislavu a tým by som zvýhodnil všetkých Bratislavčanov pred mimo bratislavskými obyvateľmi. Bratislavčan musí byť Bratislavčanom v celom meste a je nezmyselné, aby ho magistrát nútil platiť za parkovanie pri návšteve svojej rodiny, priateľov, alebo pri starostlivosti o svojich blízkych mimo mestskej časti a parkovacej zóny kde má trvalý pobyt.

Ak sa mám vyjadriť k výstavbe tak v tejto oblasti sú dva silné tábory, jeden sú mladí ľudia, rodičia mladých ľudí a tí ju potrebujú, lebo potrebujú bývať a nevyhovuje im trend enormného nárastu cien nehnuteľností, kedy sa stáva bývanie nedostupným pre väčšinu bežného obyvateľstva.

Na druhej strane sú dlhoroční obyvatelia, ktorí už v štvrti bývajú a nechcú mať novú zástavbu vo svojom okolí. Tu je to ťažko sa jednoznačne prikloniť na jednu stranu, chápem obe strany. Preto treba čo najskôr rozbehnúť projekty dostupného nájomného bývania pre Bratislavčanov, aby sa neboli nútení mladí ľudia vysťahovať preč z Bratislavy.

Čo by ste s odstupom času ako vicestarosta Nového Mesta robili inak?

Ako vicestarosta mám možnosť zlepšovať Nové Mesto iba rok. Robota ma veľmi baví, mám rád ak je jej veľa, vždy som si totiž naložil viac a to ma posúvalo v živote dopredu. Ešte je príliš krátky čas na bilancovanie a ako sa hovorí, účet vystavuje vždy hostinský, teda v mojom prípade voliči.

Ak by som niečo menil, tak to, že by som si vzal na svoje plecia ešte viac práce a zodpovednosti. Vidieť výsledky svojej roboty v okolí, v čistejšom a krajšom Novom Meste je proste úžasný pocit, ktorý určite stojí za tú všetku námahu.

Ďakujeme za rozhovor.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu