Zväz vyslúžilých vojakov v Rači si uctil pamiatku padlých hrdinov Slovenského národného povstania

Každoročne sa koná pietny akt kladenia vencov pri Pomníku padlých hrdinov v parku J. M. Hurbana v Rači. Tento rok si pripomíname 78. výročie spomienky na padlých hrdinov v Slovenskom národnom povstaní.

Pietneho aktu sa v nedeľu 28. augusta zúčastnili spolu s Hermanom Kramplom, Ľubomírom Kramplom aj členovia Zväzu vyslúžilých vojakov gen. M.R. Štefánika (ZVV), starosta Rače Michal Drotován, jeho vicestarosta Róbert Pajdlhauser a v neposlednom rade generál Peter Gajdoš.

Pomník padlých hrdinov v parku J. M. Hurbana nám dodnes pripomína odvážnych hrdinov a smutné obete vojny. Pamätník postavila obec na svoje náklady 28. októbra 1928 a pôvodne bol venovaný obetiam I. svetovej vojny, neskôr bol pomník doplnený o mená padlých hrdinov II. svetovej vojny 1939 až 1945 a zo Slovenského národného povstania v roku 1944. Na pomníku je veľavravný nápis „My sme padli, aby ste vy mohli žiť.“

Herman Krampl s pamätnou fotografiou račianskeho povstalca Pavla Wilda pred Pomníkom padlých hrdinov počas spomienkového prejavu v nedeľu 28.8.2022. Herman Krampl pôsobí, ako tajomník miestnej odbočky Zväzu vyslúžilých vojakov gen. M.R. Štefánika (ZVV) bratislavskej mestskej časti Rača. Fotografiu Pavla Wilda poskytla ZVV pani Barišová. (zdroj foto: ZVV, autor foto: Werner Krampl)

Herman Krampl a členovia ZVV sa podieľajú na šírení povedomia o račianskej histórii, o témach súvisiacich s našou miestnou i národnou históriou, čo je dobrým základom pre ďalšie povznesenie a rozvoj našich račianskych tradícií.

Vo svojom prejave Herman Krampl pred Pomníkom padlých hrdinov v nedeľu 28. augusta, na počesť padlým v SNP, predstavil pôvodom račianskeho povstalca Pavla Wilda.

Pavel Wild sa narodil v Račištorfe v roku 1928, jeho rodičmi boli Ján Wild a matka Mária Wildová. Otec bol železničiar, rodina bývala neďaleko dnešnej železničnej stanice Bratislava – Rača a neďaleko vtedajšieho futbalového ihriska.

Navštevoval štátnu meštiansku školu v Rači. V čase SNP v roku 1944 mal osemnásť rokov, zahynul počas povstania, presný dátum, ani miesto nie sú známe.

Ako sa podarilo ZVV získať informácie o P. Wildovi? „Základ vždy tvoria informácie od príbuzných a následne sa každé hľadanie líši, spoločné majú to, že sa skladajú veľmi kusé informácie z viacerých zdrojov, môžu to byť rôzne záznamy, zoznamy, súpisy, dobové články z novín a to často na iné ako na vojenské témy, taktiež rôzne zaznamenané výpovede pamätníkov a podobne,“ prezradil pre Račiansky Večerník Mgr. Herman Krampl, tajomník MO ZVV Rača.

Ochrana národných tradícií, osobitne vojensko-historických tradícií, je podstatným prvkom činnosti ZVV, čo sa pochopiteľne prelína aj so šírením povedomia o historických osobnostiach Slovenska.

„V tomto smere si pripomíname najmä osobu generála Milana Rastislava Štefánika, či už účasťou na oslavách na Bradle alebo cyklotúrou k Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji, ktorú z podnetu našich členov pravidelne organizujeme. Môžem ale spomenúť taktiež osobu Jozefa Miloslava Hurbana, po ktorom je pomenovaný aj račiansky park, kde v roku 1849 sídlil tábor slovenských hurbanovských dobrovoľníkov a v ktorom sa nachádza Pomník padlých hrdinov pri ktorom sme si včera pripomenuli 78. výročie spomienky na padlých vojakov v Slovenskom národnom povstaní,“ doplnil Herman Krampl.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu