Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov v Rači si pietnou spomienkou pripomenuli tragédiu v Černovej

Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov (ZVV) si z iniciatívy Hermana Krampla pripomenuli 27. októbra 2022 na Námestí Andreja Hlinku v Rači už 115. výročie od tragédie v Černovej, ktorá je smutnou historickou udalosťou. Do dnešného dňa je jednou z najdôležitejších pripomienok boja Slovákov za národnú slobodu.

„V Černovej, ktorá je v súčasnosti súčasťou Ružomberka, sa 27. októbra 1907 obyvatelia obce vzbúrili proti tomu, aby ich novopostavený kostol vysvätil iný kňaz ako Andrej Hlinka. Proti nesúhlasu Černovčanov sa úradmi nariadená vysviacka katolíckeho kostola skončila napokon krviprelievaním. Brutálny zásah žandárov vyvolal ostré reakcie aj za hranicami vtedajšieho Rakúsko-Uhorska,“ uviedol portál Teraz.sk.

„Tragická udalosť v Černovej má trpký charakter ťažkej krivdy, najmä keď si uvedomíme, že obyvatelia Černovej vystavali kostol sami, vlastnými silami a za vlastné peniaze a v tejto situácii im bolo bránené ťažkým násilím v tom najzákladnejšom, čo chceli a na čo mali právo – aby im ich kostol vysvätil ich rodák a kňaz Andrej Hlinka. Je však zároveň dôležitou pripomienkou odvahy samotných obyvateľov, ktorí sa postavili za svoje prirodzené národné práva,“ uviedol pre Račiansky Večerník Herman Krampl, tajomník miestnej odbočky Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika (ZVV) bratislavskej mestskej časti Rača.

Ochrana národných tradícií, osobitne vojensko-historických tradícií, je podstatným prvkom činnosti ZVV, čo sa pochopiteľne prelína aj so šírením povedomia o historických osobnostiach Slovenska. „V tomto smere si pripomíname najmä osobu generála Milana Rastislava Štefánika, či už účasťou na oslavách na Bradle alebo cyklotúrou k Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji, ktorú z podnetu našich členov pravidelne organizujeme. Môžem však spomenúť taktiež osobu Jozefa Miloslava Hurbana, po ktorom je pomenovaný aj račiansky park, kde v roku 1849 sídlil tábor slovenských hurbanovských dobrovoľníkov,“ doplnil Herman Krampl.

Prečítajte si tiež:

Herman Krampl: Rodina, kultúrne a národné tradície znamenajú pre mňa najviac v živote

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu