4.1 C
Bratislava
štvrtok, 30. marca 2023

Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov v Rači si pripomenuli 104. výročie od ukončenia 1. svetovej vojny na Medzinárodný deň vojnových veteránov

Najčítanejšie

V piatok 11. novembra si uctili členovia Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika v Rači Medzinárodný deň vojnových veteránov a 104. výročie od ukončenia prvej svetovej vojny.

Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov v piatok 11. novembra navštívili pietne miesto na cintoríne v Petržalke-Kopčanoch, aby sa neskôr presunuli do parku J.M. Hurbana v bratislavskej Rači k Pomníku padlých. „Cintorín v Petržalke je v súčasnosti jedným z najdôležitejších pietnych miest na území Bratislavy pripomínajúcich obdobie prvej svetovej vojny. Vznikol v roku 1916 v katastri vtedajšej obce Kopčany (Kittsee) ako doplnok pre bratislavské vojenské nemocnice, kde boli liečení zranení vojaci Rakúsko – uhorskej armády, ale aj zajatci. Pochovaných je tu 331 vojakov, medzi nimi Slováci, Česi, Maďari, Srbi, Nemci, Rusi, Rumuni a ďalší. Tento cintorín bol obnovený do dnešnej podoby v roku 2010, odkedy sa spomienky na tomto mieste konajú pravidelne,“ uviedol pre Račiansky Večerník Herman Krampl, tajomník miestnej odbočky Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika (ZVV) bratislavskej mestskej časti Rača.

„Pomník padlých v Rači má taktiež veľmi špecifický charakter. Miesto pre jeho postavenie nebolo zvolené náhodne, previazanosť račianskeho parku s vojenskou históriou siaha až do roku 1849, kedy tu počas uhorskej revolúcie sídlil tábor slovenských dobrovoľníkov pod vedením Jozefa Miloslava Hurbana. Neskôr po zavedení všeobecnej brannej povinnosti v roku 1868 sa z tohto miesta vykonávali vojenské odvody a to až do roku 2005, kedy bola ukončená povinná vojenská služba. Z tohto miesta rukovali aj Račania odvedení v čase prvej svetovej vojny. Práve z tohto dôvodu bol pomník postavený na tomto mieste a to na 10. výročie jej ukončenia v roku 1928,“ doplnil Herman Krampl.

„Račiansky pomník je špecifický aj z iných dôvodov. Z hľadiska svojej podoby patrí medzi najvýraznejšie v bratislavskom kraji, s výraznými národnými prvkami, dôležitá je aj jeho poloha pri vstupe do Rače a ďalej do mesta, v podstate ho nie je možné prehliadnuť. V tridsiatych rokoch minulého storočia Zväz vyslúžilých vojakov organizoval pri príležitosti ukončenia prvej svetovej vojny dokonca pešie sprievody z Bratislavy až k tomuto pomníku. Sprievod začínal na Špitálskej ulici a pokračoval pešo až k tomuto pomníku,“ doplnil Herman Krampl.

Samotný pomník obsahuje 99 mien padlých Račanov, s tým, že ďalších osem mien na pomníku chýba. Informácie na pomníku zahŕňajú len meno, priezvisko a dátum narodenia, chýba napríklad dátum úmrtia. „Vo Zväze vyslúžilých vojakov sa snažíme zistiť čo najviac informácií o týchto Račanoch, ako napríklad dátum a miesto úmrtia, alebo útvar, v ktorom boli zaradení. Takáto činnosť zahŕňa najmä zber a porovnávanie údajov, využívajú sa informácie z archívov, informácie zo zoznamov strát (Verlustliste) a ďalšie, skoro každý prípad je v tomto špecifický. Čo sa týka prvej svetovej vojny, podrobnejšie informácie máme v súčasnosti asi o jednej tretine vojakov,“ uviedol Herman Krampl.

Račiansky vojak Jozef Adámik v rakúsko – uhorskej uniforme, jeden z preživších račianskych vojakov, po návrate z prvej svetovej vojny pracoval v bratislavskej továrni na výrobu elektrických vodičov Kablo (v „káblovke“). Zdroj: p. Miloš Martinec
Členovia ZVV Rača pri račianskom Pomníku padlých v roku 1969. Zdroj: archív ZVV
Symbolom medzinárodného dňa veteránov je červený divý mak, ktorý má pôvod v básni In Flanders Fields (Na poliach Flámska), ktorú napísal kanadský vojenský lekár John McCrae. (zdroj foto: ZVV)
Avatar photo
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne