-2.8 C
Bratislava
nedeľa, 5. februára 2023

Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov gen. M.R. Štefánika sa zúčastnili športovej spomienky na 72. bratislavský peší pluk

Najčítanejšie

Na strelnici T&T v Dúbravke absolvovali vo štvrtok 8. decembra niektorí z členov ZVV športovú streľbu z krátkych zbraní – samonabíjacích pištolí kalibru 9mm LUGER – značiek Grand Power, Glock a Walther.

Cieľom stretnutia bolo preverenie športových zručností členov ZVV a v neposlednom rade i športová spomienka na 72. bratislavský peší pluk a boje pri rieke Piava. Ďalší nácvik bude zahŕňať už aj športovú streľbu na viacpočetné ciele a preto sa uskutoční na nekrytej strelnici.

Športová streľba má v Rači dlhú tradíciu. V minulosti bol nositeľom tejto tradície okrem Zväzu vyslúžilých vojakov taktiež napríklad aj strelecký klub Račištorfskí strelci. „Byť dôstojným pokračovateľom tejto vzácnej račianskej tradície je pre nás veľkou cťou a súčasne veľkým záväzkom,“ uviedol pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika (ZVV).

Pravidelné strelecké cvičenie pod vedením tajomníka ZVV, Mgr. Hermana Krampla  sa konalo na strelnici v Dúbravke. „ZVV je športovou organizáciou zaoberajúcou sa činnosťou, ktorej súčasťou je aj športová streľba. Na tento účel usporadúvame pravidelné klubové strelecké cvičenia, školenia i súťaže. Zákon pre nadobudnutie zbrojného preukazu skupiny E (športová činnosť) vyžaduje práve členstvo v športovej streleckej organizácii. Za týmto účelom sme oprávnení vystaviť členom ZVV z radov aktívnych športových strelcov potvrdenie o členstve, s ktorým sa môžu uchádzať o zbrojný preukaz skupiny E,“ uviedol pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda ZVV.

„Cieľom cvičení je prehlbovať správne a bezpečné strelecké návyky a schopnosti, kde praktický nácvik má v tomto smere nezameniteľný význam. Skúsení členovia ZVV sa následne taktiež podieľajú na šírení povedomia o športovej streľbe ako o športovej disciplíne všeobecne a vedia v prípade záujmu pomôcť s prípravou nových športových strelcov,“ uviedol Mgr. Herman Krampl, tajomník MO ZVV Rača.

„Športová streľba ako športová disciplína je z jednej strany šport ako každý iný, z druhej strany má svoje určité špecifiká. Okrem telesnej stránky kladie veľký dôraz taktiež aj na stránku rozumovú, zlepšuje cit pre presnosť a schopnosť rýchlo sa rozhodovať. Trend nárastu záujmu o túto športovú disciplínu je tu prítomný už niekoľko rokov, čo sa odráža taktiež vo výraznom zvýšení povedomia ľudí o tejto zaujímavej športovej disciplíne,“ doplnil Herman Krampl.

Zväz vyslúžilých vojakov (ZVV) bol ako spolok založený v roku 1876 veteránmi prusko-rakúskej vojny a vojakmi vtedajšej rakúsko-uhorskej armády, odkedy nepretržite pôsobí na našom území už 146 rokov. Dnes združuje najmä vyslúžilých vojakov, vojakov v zálohe, športových strelcov a záujemcov o vojenskú históriu. Vojensko-historické múzeum, ktoré ZVV spravuje, sídli na Detvianskej č. 12 v bratislavskej mestskej časti Rača a pre verejnosť je prístupné každý štvrtok od 18:00.

„Zväz vyslúžilých vojakov patrí k združeniam s jednou z najdlhších nepretržitých tradícií, jeho korene siahajú až k I. bratislavskému spolku vojenských vyslúžilcov, ktorý bol v roku 1876 založený ako vzájomný podporný a humanitárny spolok vyslúžilých vojakov vtedajšej rakúsko – uhorskej armády. Neskôr sa činnosť rozšírila, v súčasnosti sa ZVV vo svojej činnosti zameriava na športovú činnosť, kam patrí športová strelecká činnosť, a súčasne na uchovávanie vojensko historických tradícií, kam patrí rozsiahly okruh činností – od správy vojensko historického múzea ZVV, cez starostlivosť o vojenské pamätníky a miesta posledného odpočinku vojakov, až po dokumentačnú a archívnu činnosť, kam patrí napríklad vyhľadávanie informácií o našich padlých spoluobčanoch,“ uviedol v rozhovore pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda ZVV. > Čítajte viac

Športovú streleckú súťaž pod názvom PIAVA organizuje Zväz vyslúžilých vojakov pravidelne od roku 2018 v mesiacoch november a december. Názov súťaže odkazuje na najznámejšie boje prvej svetovej vojny na talianskom fronte pri rieke Piava, ktorých sa zúčastnili slovenskí vojaci bojujúci v radoch Rakúsko – uhorskej armády, osobitne v 72. bratislavskom pešom pluku.

Na taliansky front bol 72. bratislavský peší pluk preložený v októbri 1916 v čase bojov na alpskom bojisku pri rieke Soča (tal. Isonzo). Boj vo vysokohorských podmienkach sa stal charakterizujúcim prvkom tohto obdobia – vojaci po preložení na talianske alpské bojisko museli byť najskôr preškolený na pohyb a boj vo vysokohorských podmienkach a v historickej pamäti slovenských vojakov sa dlho odovzdávali spomienky na boje v horách.

V Alpách pokračovali boje počas celého nasledujúceho roka až do novembra 1917, kedy Rakúsko – uhorská armáda prelomila taliansky front pri meste Caporetto, po čom sa talianska armáda stiahla až za rieku Piava, kde boje medzi Rakúsko – uhorskom a Talianskom pokračovali až do konca prvej svetovej vojny v roku 1918.

O bojoch v Alpách a na rieke Piava natočila v roku 2008 Česká televízia mimoriadne zaujímavý dokument, ktorý vychádza z autentických denníkov vojakov bojujúcich na talianskom fronte.

Film „Můj deda byl voják, válčil na Piave“ – z nášho pohľadu ide o doposiaľ najlepší dokument natočený na túto tému:

Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk a schránkové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v bratislavskej mestskej časti Rača. Pracujem ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne