Zväz vyslúžilých vojakov pomáhal v Rači pri ďalšej Vianočnej akcii. Betlehemské svetlo vďaka nim putovalo do račianskych rodín a pred pamätník Andreja Hlinku

Betlehemské svetlo priniesli do Rače skauti a členovia Zväzu vyslúžilých vojakov (ZVV) ho pomáhali šíriť ďalej. Je v tom istá paralela, pretože obe združenia kladú veľký dôraz na hodnoty kamarátstva, dôvery a pomoci, nezanedbateľnou súčasťou ich činnosti je i rozvoj vedomostí a zručností a taktiež zachovávanie tradícií.

Skauti priniesli 21. decembra o 14tej Betlehemské svetlo do Rače do obecného domu k starostovi a odtiaľ putovalo do kostolov, pred pamätník A. Hlinku, ale i pred sídlo ZVV – Hasičskú zbrojnicu na Detvianskej 12, kde si mohli obyvatelia odpáliť plamienok vo štvrtok 22. decembra, vďaka členom Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika, ktorí plameň neustále strážili.

Betlehemské svetlo, na návrh vicestarostu Róberta Pajdlhausera, niesli členovia ZVV tiež prvý raz i k pomníku Andreja Hlinku, svetlo symbolizuje odkaz mieru a pokoja. Malo by byť našim úprimným želaním, aby mohli Vianoce prežívať všetci doma, v pokoji a v kruhu svojich najbližších.

„Verím, že sa stane z toho tradícia pre Zväz vyslúžilých vojakov, na akciu sme mali pozitívne ohlasy, takže veľmi radi sa k roznášaniu Betlehemského svetla pripojíme aj budúci rok. Obyvatelia Rače mali možnosť odpáliť si plamienok u nás vo štvrtok 22. decembra, osobitne si však vážim, že naši členovia zaniesli Betlehemské svetlo spolu s vicestarostom Róbertom Pajdlhauserom napríklad i k pamätníkom a pomníkom,“ uviedol pre Račiansky Večerník Mgr. Herman Krampl, tajomník MO ZVV Rača.

„Betlehemské svetlo vnímam ako jeden zo symbolov blížiacich sa Vianoc, pre mnohých je možnosť priniesť si Betlehemské svetlo domov, tiež súčasťou tradície a prípravy Vianoc, ktoré chcú stráviť v radosti a pokoji. Významný je tiež duchovný a rodinný rozmer, kedy má človek možnosť na chvíľu počas Vianoc spomaliť a čas prežiť v pokoji v kruhu rodiny,“ uviedol Herman Krampl.

Zväz vyslúžilých vojakov (ZVV) bol ako spolok založený v roku 1876 veteránmi prusko-rakúskej vojny a vojakmi vtedajšej rakúsko-uhorskej armády, odkedy nepretržite pôsobí na našom území už 146 rokov. Dnes združuje najmä vyslúžilých vojakov, vojakov v zálohe, športových strelcov a záujemcov o vojenskú históriu. Vojensko-historické múzeum, ktoré ZVV spravuje, sídli na Detvianskej č. 12 v bratislavskej mestskej časti Rača a pre verejnosť je prístupné každý štvrtok od 18h.

„Zväz vyslúžilých vojakov patrí k združeniam s jednou z najdlhších nepretržitých tradícií, jeho korene siahajú až k I. bratislavskému spolku vojenských vyslúžilcov, ktorý bol v roku 1876 založený ako vzájomný podporný a humanitárny spolok vyslúžilých vojakov vtedajšej rakúsko – uhorskej armády. Neskôr sa činnosť rozšírila, v súčasnosti sa ZVV vo svojej činnosti zameriava na športovú činnosť, kam patrí športová strelecká činnosť, a súčasne na uchovávanie vojensko historických tradícií, kam patrí rozsiahly okruh činností – od správy vojensko historického múzea ZVV, cez starostlivosť o vojenské pamätníky a miesta posledného odpočinku vojakov, až po dokumentačnú a archívnu činnosť, kam patrí napríklad vyhľadávanie informácií o našich padlých spoluobčanoch,“ uviedol v rozhovore pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda ZVV. > Čítajte viac

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu