1.7 C
Bratislava
utorok, 28. marca 2023

Múzeum ZVV navštívili vojaci Čestnej stráže Prezidentky SR

Najčítanejšie

V piatok 27. januára zavítala do priestorov múzea Zväzu vyslúžilých vojakov (ZVV) do bratislavskej mestskej časti Rača vzácna návšteva. Múzeum si prišli pozrieť členovia Čestnej stráže Prezidentky SR. Celkovo 25 vojakov s veliteľom si prezrelo vojenské artefakty z I. a II. svetovej vojny za sprievodu predsedu ZVV, Ľubomíra Krampla.

„Čestná stráž je útvarom ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý stráži sídlo prezidentky SR a jej hostí. V prípade vojny, výnimočného a núdzového stavu plní obrannú funkciu. Zabezpečuje tiež organizovanie výkonu vojenských pôct a plní ústavné, protokolárne a reprezentačné úlohy prezidentky ako veliteľa ozbrojených síl. Okrem toho sa podieľa aj na riešení medzinárodného krízového manažmentu a zapája sa do dobročinných aktivít,“ uvádza sa na stránke Prezidentky SR.

Zväz vyslúžilých vojakov (ZVV) bol ako spolok založený v roku 1876 veteránmi prusko-rakúskej vojny a vojakmi vtedajšej rakúsko-uhorskej armády, odkedy nepretržite pôsobí na našom území už 146 rokov. Dnes združuje najmä vyslúžilých vojakov, vojakov v zálohe, športových strelcov a záujemcov o vojenskú históriu. Vojensko-historické múzeum, ktoré ZVV spravuje, sídli na Detvianskej č. 12 v bratislavskej mestskej časti Rača a pre verejnosť je prístupné každý štvrtok od 18h.

Ochrana národných tradícií, osobitne vojensko-historických tradícií, je podstatným prvkom činnosti ZVV, čo sa pochopiteľne prelína aj so šírením povedomia o historických osobnostiach Slovenska. „V tomto smere si pripomíname najmä osobu generála Milana Rastislava Štefánika, či už účasťou na oslavách na Bradle alebo cyklotúrou k Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji, ktorú z podnetu našich členov pravidelne organizujeme. Môžem však spomenúť taktiež osobu Jozefa Miloslava Hurbana, po ktorom je pomenovaný aj račiansky park, kde v roku 1849 sídlil tábor slovenských hurbanovských dobrovoľníkov,“ uviedol Herman Krampl, tajomník miestnej odbočky Zväzu vyslúžilých vojakov M.R. Štefánika (ZVV) bratislavskej mestskej časti Rača.

„Zväz vyslúžilých vojakov patrí k združeniam s jednou z najdlhších nepretržitých tradícií, jeho korene siahajú až k I. bratislavskému spolku vojenských vyslúžilcov, ktorý bol v roku 1876 založený ako vzájomný podporný a humanitárny spolok vyslúžilých vojakov vtedajšej rakúsko – uhorskej armády. Neskôr sa činnosť rozšírila, v súčasnosti sa ZVV vo svojej činnosti zameriava na športovú činnosť, kam patrí športová strelecká činnosť, a súčasne na uchovávanie vojensko historických tradícií, kam patrí rozsiahly okruh činností – od správy vojensko historického múzea ZVV, cez starostlivosť o vojenské pamätníky a miesta posledného odpočinku vojakov, až po dokumentačnú a archívnu činnosť, kam patrí napríklad vyhľadávanie informácií o našich padlých spoluobčanoch,“ uviedol v rozhovore pre Račiansky Večerník Ľubomír Krampl, predseda ZVV. > Čítajte viac

Avatar photo
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník, Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk a Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne