21.3 C
Bratislava
nedeľa, 28. mája 2023

Noc múzeí si vychutnáte aj v Rači, vďaka Račianskemu muzeálnemu spolku a Múzeu Zväzu vyslúžilých vojakov M. R. Štefánika

Najčítanejšie

V Rači bude v sobotu 13. mája prebiehať podujatie Noc múzeí a galérií v dvoch priestoroch. V Červenej lisovni v Nemeckom kultúrnom dome na ulici Barónka bude sprístupnená výstava “Račianski trampi a ich svet”, ktorú pripravil Račiansky muzeálny spolok. Pozrieť si ju môžete nielen v sobotu 13.5. od 13:00-24:00, ale i v nedeľu 14.5. od 13:00-18:00.

„Trochu sme sa tejto témy obávali, lebo sme si uvedomovali, že bez spolupráce s račianskymi trampami túto tému nezvládneme. Po počiatočných rozpakoch aj ich myšlienka oslovila a konečné dielo je podľa nás, aj podľa vyjadrení návštevníkov, vydarené. Chceme sa osobitne poďakovať Majke Orihelovej, Urbanovi, Mary a Vítovi za pomoc pri zbieraní materiálov, fotografií a pri prinesení a inštalácii exponátov, niektoré by sme bez nich nezvládli; ďakujeme Ešusovi, Monovi, tatkovi Brnkajovi, Toudimu, a ďalším,“ uviedla zakladajúca členka a predsedníčka občianskeho združenia Račiansky muzeálny spolok, Jana Maníková.

„Návštevníci si môžu prezrieť základnú výbavu trampa, ako prespávali a žili v lese, krásnu prehliadku fotografií trampských chát v račianskych lesoch, z ktorých, bohužiaľ, mnohé ľahli popolom. Tí, ktorí nepoznajú, uvidia „naživo“ pripravený „oheň“, vlajkový stožiar s vlajkami, doplnený fotografiami, ako to vyzeralo naozaj, keď sa slávnostne zahajoval potlach. Výstava je doplnená množstvom fotografií a textov o trampingu, o vzájomných stretávaniach, ale hlavne o račianskych T.O. Zdrojmi boli stránky Trampnet, Severky a veľa osobných informácií a spomienok od račianskych trampov – a zistili sme, že takmer každý druhý Račan vo veku nad 50 rokov bol / je tramp. A návštevnosť nám ukázala, že keď raz si tramp, si navždy tramp…,“ uviedol o výstave portál trampskemuzeum.sk.

zdroj: Račiansky muzeálny spolok, autor foto: Aleš Šilberský

Ďalší priestor ktorý bude v sobotu 13.5. otvorený je stála expozícia Múzea ZVV v hasičskej zbrojnici na Detvianskej ulici. Členovia Zväzu vyslúžilých vojakov tu budú pre Vás od 19:00-24:00hod.

Zväz vyslúžilých vojakov (ZVV) bol ako spolok založený v roku 1876 veteránmi prusko-rakúskej vojny a vojakmi vtedajšej rakúsko-uhorskej armády, odkedy nepretržite pôsobí na našom území už 145 rokov. Múzeum ZVV sídli na Detvianskej ulici č.12 v bratislavskej mestskej časti Rača.

Výnimočný počet návštevníkov vždy privítajú napríklad počas Račianskych hodov a Račianskeho vinobrania. Nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť múzeum aj najbližšiu sobotu 13. mája. „Medzi najzaujímavejšie patria artefakty z obdobia 19. storočia, kam patrí predovšetkým zástava I. bratislavského spolku vojenských vyslúžilcov. Táto zástava bola vysvätená na letničnú nedeľu 9. júna 1878 a tento rok má teda už 145 rokov. Prežila dlhú históriu, počas ktorej bola viac ako štyridsať rokov používaná,“ uviedol v rozhovore pre Račiansky Večerník, predseda ZVV, Ľubomír Krampl.

 

Avatar photo
Marián Luhahttp://www.racianskyvecernik.sk
Som šéfredaktorom portálov Bratislavský Večerník a Račiansky Večerník. Študoval som na masmediálnych fakultách na univerzitách na Slovensku a v Českej republike. V minulosti som pôsobil vo viacerých printových a elektronických médiách. V súčasnosti okrem portálov Bratislavskyvecernik.sk, Racianskyvecernik.sk a Novomestskyvecernik.sk vediem aj portály Mediahub.sk a Retazce.sk, ktoré sa ale začiatkom roka 2023 zlúčili pod jeden brand Bratislavský Večerník.sk. Zároveň vediem i printové noviny Račiansky Večerník a Novomestský Večerník. Žijem v najkrajšej bratislavskej mestskej časti, Rača. Pracujem tiež ako dobrovoľník a pomáham Račanom. 👍🍀😉 Svoje tipy na články mi môžete zasielať na e-mail: marian@luha.sk, alebo telefonicky, sms na 0950 355 504. Ďakujem. Články o Rači nájdete > TU

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne