14.5 C
Bratislava
streda, 22. mája 2024

Sloboda NaŽivo chce „nakopnúť“ zmenu

Najčítanejšie

Iba 10% manažérov robí svoju prácu rado. Odhaduje sa, že ľudia v dnešných firmách, riadených smernicami, využívajú v priemere iba 5 – 15 % svojho potenciálu. Už bezmála 20% slovenských (i českých) zamestnancov pracuje za minimálnu mzdu.

[youtube]http://youtu.be/dbnwcTKOh98[/youtube]

Štatistiky pritom nemusia byť také desivé. Na Slovensku i v Česku funguje stále viac a viac firiem, jedincov, či komunít, ktoré nelichotivé čísla o našom pracovnom trhu vyvracajú. Našli jednoduchý recept – sloboda v práci.

Spôsob podnikania, aký je v našich zemepisných šírkach zaužívaný, už nefunguje. Zapisovať si príchody a odchody do práce, byť neustále sledovaný. Nerobiť veci preto, že ma bavia, ale preto, že mi ich niekto zadal. Nemať možnosť vyjadriť sa v komunikácii s nadriadeným iba preto, že je v hierarchii vyššie. Aj toto sú zabehnuté spôsoby premýšľania mnohých firiem. Veľa z nich sa sťažuje, že zažíva krízu, hospodársky pokles, nezáujem klientov.

sloboda nazivo

Sloboda NaŽivo nie je len konferencia

Sloboda NaŽivo je konferencia, ktorá prináša inšpiratívne stretnutia s ľuďmi, ktorí vytvárajú úplne iné firmy, realizujú slobodné formy podnikania, či prispievajú k slobodnej spoločnosti prácou na projektoch, ktoré podporujú ľudský potenciál. Sloboda NaŽivo prepojí 20. novembra 2013 v bratislavskej Starej tržnici tých, ktorí sa pokúšajú zmeniť súčasný spôsob fungovania – či už svoj, svojej firmy alebo spoločnosti ako takej.

„Slobodu NaŽivo organizujeme preto, aby sme aj na Slovensku nakopli zmenu toho, ako sa v našej časti sveta pracuje a podniká. Nemôžem si pomôcť, ale myslím si, že to „musíme opraviť“,“ hovorí Tomáš Hajzler, propagátor Slobody v práci a spoluorganizátor akcie. Sloboda NaŽivo nie je len konferencia. Je súčasťou širších snáh o to, aby sa zmenili zaužívané, neudržateľné spôsoby podnikania. „Ak dnes ešte nejaká firma stavia na hierarchii a predpisuje ľuďom, ako majú robiť svoju prácu, nemá pre ňu zmysel čakať na koniec krízy. Pre takú firmu už koniec začal. Ale nie koniec krízy, ale skôr jej podnikania,“ dodáva Tomáš, ktorý sa roky venuje práci s firmami, ktoré vykročili na cestu k slobode v biznise. Okrem Tomáša Hajzlera na konferencii prehovoria ďalší inovátori, slobodní podnikatelia, tvorcovia netradičných projektov, ktoré prispievajú ku zmene na  kreatívnejší, radostnejší a udržateľnejší spôsob života.

Sloboda NaŽivo chce dať priestor účastníkom, aby nadviazali nové kontakty, spojili sa pre spoločnú vec – pre zmenu. Konferencia prinesie diskusie o slobode jednotlivca, firemnej slobode a slobode v spoločnosti.

Osobná sloboda

Osobný príbeh oslobodenia porozprávajú Slobodní vinári, či Gazdinka. Vinári po troch rokoch podnikania predávajú víno, ktoré pil už aj Václav Havel. Gazdinka zase s láskou varí a organizuje akcie, kde si môžu milovníci jedla vymieňať svoje domáce produkty.

Marián Kolník sám zažil vyhorenie na pozícii vrcholového manažéra, a tak teraz radí iným, ako nájsť svoje povolanie a nebyť pritom otrokom honby za úspechom.

Manželia Števkovci priniesli ľuďom možnosť robiť to, čo ich najviac baví vďaka portálu ja spravim.sk. Mirka prezradí tajomstvá sveta mikropráce.

Jiří Jabůrek je zase presvedčený, že keď chceme zmeniť firmu, musíme najprv zmeniť seba. Inšpiruje k tomu aj účastníkov Slobody NaŽivo a porozpráva i o Baťovom systéme riadenia.

Cesta k firemnej slobode

Michal Meško spolu-založil najväčšie slovenské internetové kníhkupectvo Martinus.sk. Úspešné je aj vďaka tomu, že ľudia, ktorí ho tvoria, majú radi svoju prácu.

Naďa Maláková, vedúca bratislavskej pobočky IKEA, porozpráva aj o tom,, ako sa korporácia pokúša o trvalo udržateľné podnikanie s minimálnym negatívnym  dopadom svojej činnosti na životné prostredie. Základom je zodpovednosť a spoločné hodnoty zamestnancov.

Česká IT firma Etnetera sa pravidelne ocitá medzi najlepšími firmami. S radosťou v nej experimentujú so slobodou. Zamestnanci si napríklad sami určujú mzdy, či vyberajú miesto v kancelárii. Martin Palička a Jiří Štěpán zhodnotia slobodné fungovanie v poslednom roku.

Unitea je prvou firmou, ktorá sa na Slovensku otvorene hlási k myšlienke slobody v práci. Vo firme žijú slobodu nielen smerom do vnútra, ale aj k zákazníkom. Klient sa napríklad môže kedykoľvek rozhodnúť, že zmení dodávateľa. Juraj Blichár prezradí viac.

Naháňanie sa a workoholizmus považuje univerzitný profesor Ján Košturiak za najvyšší stupeň lenivosti a zároveň za neschopnosť rozlišovať dôležité veci. Firmám na Slovensku už roky pomáha fungovať tak, aby v nich zamestnanci nachádzali svoje poslanie a realizovali ho.

Dušan Kocúrek je jedným zo zakladateľov Slovenskej komunity ľudí aplikujúcich agilné princípy Agile@Slovakia. Učí firmy aplikovať tieto princípy, ktoré umožňujú riadiť firmu tak, aby v nej ľudia skutočne tvorili.

„Ekonomická disidentka“, ekologická ekonómka Naďa Johanisová ponúkne možnosti, ako zmeniť svet posadnutý ekonomickým rastom.

A čo na to spoločnosť?

Illah Van Oijen je Holanďanka, a predsa hýbe komunitou na Slovensku.

Nová Stará tržnica, kde sa konferencia koná, je jedným z projektov, na ktorých pracuje.

Radovan Ďurana z analytického inštitútu INESS na konferencii vyčísli slobodu. A prezradí niečo aj o morálnej zodpovednosti za to, v akej spoločnosti žijeme.

Stanislav Bolek Boledovič kedysi radil riaditeľom veľkých bánk.

Dnes pracuje na projekte Učiteľ 2020, a radí, pre zmenu, učiteľom, ako slobodne vzdelávať budúce generácie. Aj na úrovni samosprávy sú možné slobodné riešenia.

Dokazuje to pôsobenie Vladimíra Ledeckého – starostu Spišského Hrhova. Juraj Hipš pomáha ľuďom meniť svet okolo seba. Sebapoznávanie prepája s prírodou. Upozorňuje na zodpovednosť nás všetkých za to, čo sa okolo nás deje.

 Zdroj: Sloboda naživo

Zdroj foto hore: Sloboda v práci

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne