32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Televízia Trenčín obmedzila digitálne terestriálne vysielanie

Najčítanejšie

Televízia Trenčín včera obmedzila digitálne terestriálne vysielanie. Podľa informácie na webovej stránke televízie je dôvodom skutočnosť, že Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ktorý je hlavným klientom televízie, prestal platiť za mediálne služby.

Televízia Trenčín v týchto dňoch musela pristúpiť k obmedzeniu vysielania v DVB-T. A to nielen pre technickú prestávku, ale najmä preto, že náš hlavný klient Trenčiansky samosprávny kraj v zmysle riadnej zmluvy, ktorú bezproblémovo plnil vyše deväť rokov, po nástupe nového vedenia za naše mediálne služby už tretí mesiac neplatí. Zo skúseností viete, že peniaze sú kyslíkom trhového prostredia a ak vám niekto neplatí, začínate sa dusiť,“ uvádza sa vo výzve reportérov a zamestnancov televízie adresovanej poslancom TSK, zverejnenej na webe. Výzva apeluje na poslancov TSK, aby problém neplatenia za mediálne služby prevádzkovateľovi Televízie Trenčín začali konštruktívne riešiť.

Podľa podpredsedu TSK Jozefa Trstenského je pripravovaný rozpočet kraja na tento rok veľmi napnutý a chýbajú peniaze na obyčajnú prevádzku. „V návrhu rozpočtu nie je ani euro na súvislú opravu ciest v rámci kraja, čo považujem za veľký problém. Kraj hľadá všetky možnosti, ako naplniť rozpočet. Jednou z možností je krátenie prostriedkov na Televíziu Trenčín, ktorá v uplynulých rokoch dostávala od TSK viac ako 300.000 eur ročne. To ja považujeme za príliš veľkú sumu a navyše to nekorešponduje s poskytovanými službami v porovnaní s ostatnými televíziami, ktoré pôsobia v TSK,“ povedal Trstenský s tým, že ostatné televízie v kraji poskytujú porovnateľné služby za desatinové ceny.

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka je krok kraja len logickým vyústením toho, čo nový predseda TSK Jaroslav Baška sľuboval po nástupe do funkcie – šetrenie financií. „TSK podľa mojich informácií platil ročne Televízii Trenčín 350.000 eur. Županovi nič iné nezostávalo, len túto sumu stopnúť. Keď zoberiete pomer cena a výkon, tak som presvedčený, že to boli vyhadzované peniaze do vzduchu,“ skonštatoval Rybníček.

Ako dodal, aj mesto Trenčín v minulosti platilo Televízii Trenčín viac ako 120.000 eur ročne. Problém bol, už keď som nastúpil do funkcie, platili sme, lebo zmluva bola vraj nevypovedateľná. Naša právna kancelária urobila analýzu a našla spôsob, ako zmluvu vypovedať. Dali sme to na súd a ukázalo sa, že sme boli úspešní. Ja som rád, že nemusíme financovať Televíziu Trenčín. Sú tu oveľa silnejšie informačné zdroje najmä v tlačenej a elektronickej verzii,“ doplnil primátor. Pripustil, že súdny spor mesta s televíziou ešte nie je úplne uzavretý, no na merite veci, že súd rozhodol o neplatnosti zmluvy, pretože ju neschválilo mestské zastupiteľstvo, sa podľa neho zrejme nič nezmení.

Ako pre TASR povedal majiteľ Televízie Trenčín Peter Hlucháň, podľa právnej zástupkyne televízie je zmluva s TSK platná. „Kraj nám nezaplatil za dva mesiace a jeden týždeň roboty. Druhého januára dostal TSK faktúru, ktorú neuhradil. Po piatich týždňoch poslali vyjadrenie, že vypršala zmluva. Je to v rozpore s obchodným zákonníkom a Zákonníkom práce, dokonca v rozpore s Ústavou SR,“ skonštatoval Hlucháň. Ďalšie právne kroky iniciovať nechce, ale v prípade krajnej núdze to budú riešiť aj právnou cestou.

Podľa hovorkyne TSK Petry Čimovej, kraj poskytne oficiálne stanovisko k celej kauze v stredu 19. marca.

Zdroj: TASR, foto TV Trenčín

 

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne