32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Ukrajina: Analýza – Vyššia návštevnosť medzinárodných sociálnych sietí a neverejných online TV staníc

Najčítanejšie

Politické udalosti na Ukrajine ovplyvnili nárast návštevnosti medzinárodných sociálnych sietí Facebook a Twitter, spravodajských webov i neverejných online televíznych staníc. Naopak návštevnosť lokálnych online portálov sa znížila. Tieto informácie prináša analýza spoločnosti Gemius.

Kľúčová úloha sociálnych sietí

Pred politickými udalosťami posledných týždňov nebol Facebook medzi ukrajinskými užívateľmi príliš populárny. Túto sociálnu sieť navštevovala menej než tretina internetových užívateľov (28,5 %), čo predstavuje druhý najnižší výsledok zo všetkých skúmaných európskych štátov (menej užívateľov mal Facebook len v Bielorusku, a to 19 %).

Naopak veľmi populárna bola najväčšia lokálna sociálna sieť Vkontakte, ktorú v rovnakom období navštevovalo viac ako 60 % ukrajinských užívateľov. Avšak po protestoch proti vláde sa situácia na on-line trhu začala meniť.

V januári tohto roku sa návštevnosť Facebooku zvýšila na 32 %. Rástla aj popularita Twitteru, ktorý v danom období navštívilo o 3 % užívateľov viac než pred protestmi, a to 13 %. Zatiaľ čo medzinárodné sociálne siete získavali nových užívateľov, klesala popularita lokálnej siete Vkontakte, a to z 61 % (v októbri 2013) na 58 % (v decembri 2013). Ale v januári 2014 sa návštevnosť webových stránok VK.com vrátila na pôvodnú úroveň (62 %).

Zvýšená aktivita na spravodajských weboch

Analýza dennej aktivity užívateľov webových stránok v priebehu novembra, decembra a januára ďalej ukazuje, že počas udalostí na Ukrajine trávili užívatelia na sociálnych sieťach viac času.

Zvlášť viditeľné je to v prípade Twitteru. Čas strávený na tejto sieti sa zvýšil z 39 minút v októbri 2013 na takmer jeden a pol hodiny v januári 2014. To isté platí aj pre spravodajské weby. V januári 2014 navštívilo tieto webové stránky takmer 51 % internetových užívateľov, čo je o 5 percentuálnych bodov viac ako pred protestmi.

V porovnaní s októbrom 2013 strávili títo užívatelia v prvom mesiaci tohto roka na weboch v kategórii Spravodajstvo dvakrát viac času (t.j. viac ako 3 hodiny).

Online TV a online streaming namiesto tradičnej televízie

Počas nepokojov na Ukrajine rýchlo rástla popularita ukrajinských televíznych staníc online. V priebehu októbra a novembra minulého roka bola ich návštevnosť veľmi nízka, ale v decembri 2013 dosiahla už 10 % a v januári tohto roku dokonca 15 %.

V rovnakom období klesala popularita internetových stránok verejnoprávnych televíznych staníc. Zatiaľ čo v októbri 2013 ich navštívilo 14 % užívateľov, v januári 2014 ich bolo už menej ako 12 %.

Dáta pochádzajú z výskumu merania návštevnosti internetu gemiusAudience za obdobie október 2013 – január 2014.

 

Zdroj: Gemius Slovakia, ilustračná grafika: masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne