21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

Zoberte si gps a vyrazte na výlet!

Najčítanejšie

Ak často cestujete autom mimo Slovenska, ale aj po ňom a chcete mať istotu, že vaša trasa je tá najsprávnejšia, potrebujete kvalitné GPS. Pri výbere toho najvhodnejšieho treba zohľadniť viacero faktorov, no našťastie nejde o žiadnu alchýmiu. Navigácia v aute je skvelým pomocníkom, vďaka ktorému sa nielen bez blúdenia dostanete tam, kam potrebujete, ale zistíte aj mnohé ďalšie informácie, ktoré sa vám počas jazdy zídu.

Pri GPS navigáciách už nejde len o presun z bodu A do bodu B. Moderné autonavigácie vás dokážu informovať o priľahlých pamätihodnostiach, zaujímavých miestach, hoteloch a hlavne aj o najbližšej benzínovej stanici.

Ďalšou významnou funkciou, ktorá je už niekoľko rokov dostupná v okolitých krajinách a konečne už aj na Slovensku, je informovanie o aktuálnom stave cestnej premávky.

Garmin-Nuvi-3590T-Lifetime
Garmin Nuvi 3590T Lifetime

„Ide o tzv. RDS-TMC systém, teda Traffic Message Channel. Ten informuje používateľa o doplnkových dátach ako napríklad dopravných zápchach, uzávierkach a zjazdnosti ciest, nehodách a podobne,” upresnil Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti
OKAY Slovakia.

Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich správne fungovanie navigácie je pravidelná aktualizácia máp. Na trhu je dnes už mnoho modelov, ktoré majú Doživotnú aktualizáciu máp. Treba sa uistiť, že vami vybraná GPS navigácia ňou disponuje, predídete tak nepríjemnostiam v budúcnosti.

Mio_Spirit_487
Mio Spirit 487

Značky ako Garmin, Mio alebo TomTom majú vlastné systémy mapovania a najmä v našom regióne majú na rozdiel od iných značiek detailne spracované dáta. Tým je zabezpečené lepšie pokrytie a eliminuje sa šanca vášho blúdenia.

Podceniť netreba ani veľkosť displeja a softvérové riešenie. Najmä čo sa týka používateľského rozhrania je dôležité si vopred navigáciu vyskúšať alebo aspoň zistiť, ako funguje, aký má spôsob zadávania adresy, ovládacie panely a ďalšie špecifiká potrebné k bezproblémovému a komfortnému používaniu.

Samozrejme, vzhľadom na auto, v akom jazdíte, je ideálne prispôsobiť aj dizajn kupovanej navigácie. „V našej ponuke sú rôzne typy navigácií, všetky sú kompaktné, tenké a s moderným dizajnom. Pri výbere zákazníkom odporúčame preveriť aj technické riešenie držiaka – tak, aby v aute navigácia nezavadzala, ale práve naopak – vkusne ho dopĺňala,” povedal Martin Gergely z OKAY Slovakia.

TomTom-GO-1005-LIVE
TomTom GO 1005 LIVE

Nový trend medzi navigáciami ich posúva smerom k multimediálnym zariadeniam, keď na trhu pribúdajú produkty s možnosťou prehrávania hudby, filmov a dokonca dnes sú na trhu už aj modely, ktoré môžete prostredníctvom funkcie Bluetooth spárovať s Vaším mobilným telefónom a takto navigačné zariadenie používať ako plnohodnotné hands-free zariadenie vo Vašom automobile na telefonovanie.

Stále však pri používaní navigácie platí pravidlo, že treba dávať pozor na cestnú premávku a nenechať sa ňou vyrušiť, čím sa predíde zbytočným dopravným nehodám.

 

Zdroj: Kharisma, titulková fotografia hore masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne