21.6 C
Bratislava
streda, 24. júla 2024

OBSE: Sloboda médií na Ukrajine je zrkadlovým obrazom celkovej situácie

Najčítanejšie

Viedeň (TASR) – Novinári sú v krízových oblastiach Ukrajiny vystavení násiliu, zastrašovaniu a psychologickému nátlaku, informovala včera vo Viedni Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE/OSCE). V Doneckej a Charkovskej oblasti došlo v uplynulých dňoch k celému radu útokov na pracovníkov médií, konštatovala podľa správy tlačovej agentúry APA.

OBSE-OSCE-Predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCEOBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová
Dunja Mijatovičová, OSCE/OBSE (foto: OSCE/Micky Kroell)

Podľa slov predstaviteľky OBSE pre slobodu médií Dunji Mijatovičovej, ktorá bilancovala trojdňovú návštevu Ukrajiny, dospela tamojšia situácia vo sfére slobody tlače do „veľmi nebezpečného štádia“.

Žurnalisti čelia hrozbám, bolo im odcudzené alebo zničené vybavenie, došlo aj k ich únosom a prepusteniam na slobodu. Ich pracovné priestory boli zničené a došlo i k podpáleniu motorových vozidiel.

„Sloboda médiá je zrkadlovým obrazom celkovej bezpečnostnej situácie,“ konštatovala Mijatovičová a dodala, že z jej pohľadu je situácia alarmujúca, pričom jestvuje riziko jej ďalšieho zhoršenia, ak nedôjde k okamžitému zlepšeniu.

Násilie proti novinárom musí ustať a krajina sa musí stať opäť právnym štátom, vyplynulo zo slov predstaviteľky OBSE.

Podľa jej slov sú novinári na Kryme navyše konfrontovaní s problémami pri opätovnej registrácii médií, s vyháňaním z regiónu, ak nie sú vnímaní ako verní a nechcú zmeniť svoje občianstvo, čelia však aj hrozbám a odmietnutiu prístupu k verejným informáciám.

Zdroj: TASR, OBSE/OSCE

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne