22.4 C
Bratislava
pondelok, 22. júla 2024

Dnes si pripomíname narodenie fotoreportéra Ladislava Bielika

Najčítanejšie

Fotograf Ladislav Bielik je autorom cenných reportážnych fotografií z počiatkov okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. V stredu 28. mája si pripomíname jeho nedožité 75. narodeniny.

Ľudí z augustových dní roku 1968 v centre Bratislavy Bielik zachytil s neobyčajnou autentickosťou a výpovednou silou. Prax z fotografovania športových udalostí ho naučila pohotovo a bez rešpektu zachytávať fotoobjektívom to najdôležitejšie. Snímka Muž s odhalenou hruďou sa stala najslávnejšou slovenskou fotografiou. Prvý raz ju uverejnili v mimoriadnom vydaní denníka Smena 22. augusta 1968.

5 minúta, 54 sekunda:

[youtube height=“HEIGHT“ width=“WIDTH“]https://www.youtube.com/watch?v=BUaMkQAYQNw&feature=youtu.be[/youtube]

Ladislav Bielik sa narodil 28. mája 1939 v Leviciach. Po maturite na chemickej priemyslovke pracoval vo Virologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a v tom čase začal aj fotografovať. V roku 1965 nastúpil do vtedajšieho športového týždenníka Štart. O rok neskôr sa stal fotoreportérom denníka Smena. V roku 1968 sa oženil s novinárkou Alicou Malou, mal 29 rokov. Fotografie z tohto roku, z ulíc Bratislavy z augusta 1968, sú vrcholom jeho tvorby.

V roku 1971 odišiel Ladislav Bielik z redakcie denníka Smena do týždenníka Štart. Po roku 1975 musel ako jedna z obetí normalizácie aj z tejto redakcie odísť. Živil sa v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sa sporadicky objavovali v časopisoch Štart, Život, Slovenka a v denníku Smena.

Fotoreportér Ladislav Bielik zomrel 24. marca 1984 nešťastnou náhodou vo veku 44 rokov v Budapešti (Maďarsko) počas automobilových pretekov pri výkone svojho povolania.

Verejné ocenenie Bielikovej práce prišlo až po rokoch, po objavení originálnych negatívov v roku 1989 v starom kufri v pivnici. Zachovalo sa 40 kinofilmových pásov obsahujúcich spolu 187 naexponovaných políčok formátu 24 x 36 mm. Prezentácia celého dokumentu Ladislava Bielika z augustových udalostí roku 1968 bez selekcie sa prvý raz uskutočnila na výstave KONTAKT(Y) v roku 2002 v Umeleckej besede v Bratislave.

Názov CONTACT (SHEETS) AUGUST 68 IN SLOVAKIA získal tento výstavný projekt pri príprave katalógu pre zahraničné reinštalácie výstavy, ktorých séria sa začala v januári 2003 v kanadskom Montreale. Bielikove fotografie z roku 1968 vystavovali neskôr aj v Slovenskom inštitúte v ruskej Moskve.

Prezident SR Rudolf Schuster udelil v roku 2003 Ladislavovi Bielikovi in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V novembri 2012 rodina Ladislava Bielika vyhrala dlhoročný autorský spor ohľadom známej fotografie Muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom z augusta 1968. Fotografiu môže oficiálne poskytovať iba agentúra AKG Images a v jej popise musí byť zreteľne označené meno autora, ako aj dátum a miesto vzniku.

Zdroj: TASR, zdroj ilustračnej titulkovej grafiky: masmediálne.info, zdroj videa: YouTube

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne