32.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Autori projektu Ovce.sk pripravili workshopy aj pre materské školy

Najčítanejšie

Rozprávky OVCE.sk už poznajú aj malí škôlkari. eSlovensko spolu s Metodicko-pedagogickým centrom a Telekomom prináša do 3000 materských škôlok na Slovensku rozprávkovú knihu OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, ktorá je voľným pokračovaním obľúbeného animovaného seriálu. Pri tejto príležitosti pripravili autori projektu aj školenia a workshopy pre materské škôlky, v ktorých sa sústredia na rannú starostlivosť a vzdelávanie ako malých škôlkarov, tak aj ich rodičov a učiteľov. Na pomoc si prizvali aj krstného otca knihy OVCE.sk Roba Opatovského.

Projekt OVCE.sk prišiel tentokrát za škôlkarmi, aby sa im prihovoril prostredníctvom interaktívnych workshopov a naučil ich, okrem iného, čo robiť, keď ich na ulici fotia cudzí ľudia či to, že časté hranie sa na mobile či tablete nás môže dostať do problémov. Ako prvé si takýto ovečkový deň užili deti z bratislavskej materskej škôlky Hviezdičky, ktoré strávili s autormi projektu dopoludnie vyplnené interaktívnymi hrami, čítaním, kreslením či vytváraním vlastných zodpovedných ovečiek.

eSlovensko-Ovce.sk-Robo Opatovsky-obr.1

Zahral a zaspieval im aj Robo Opatovský, ktorý je krstným otcom knihy OVCE.sk. Cieľom aktivity je snaha upozorniť na neustále sa znižujúcu vekovú hranicu pokiaľ ide o využívanie moderných mobilných zariadení ako sú smartfóny či tablety.

Rozprávky a bájky sú najlepší  spôsob, ako deťom priblížiť svet internetu a mobilných technológií, ako ich varovať, že sú situácie, pred ktorými ich neochráni ani ten najstarostlivejší rodič. „V eSlovensko sa už 8 rokov venujeme témam prevencie rizík virtuálneho sveta u detí. Najskôr sme sa zameriavali na základné a stredné školy, ale doba nám pokročila a zistili sme, že je nutné znížiť vekovú hranicu a s výchovou začať už pri škôlkaroch.

„Knihu OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi preto distribuujeme do 3000 materských škôlok a materských centier po celom Slovensku,“ hovorí Miro Drobný, prezident eSlovensko o.z. a autor knihy.

„Moderné technológie vedia byť skvelým pomocníkom, ale najmä v súvislosti s deťmi v sebe nesú aj isté riziká. Dnes už nie je nič výnimočné, keď s tabletom v rukách vidíme aj ročné dieťa. „Najmä v čase dovoleniek túto formu zábavy rodičia využívajú, aby deťom spríjemnili dlhé chvíle na cestách. Tablet je pre dieťa zaujímavá interaktívna hračka, ktorá ho dokáže zabaviť, pomáha mu rozvíjať niektoré zručnosti, ale nemal by úplne nahradiť iné formy hry, pohybové aktivity či aktívne strávený čas s rodičmi. Je tiež na zodpovednosti rodičov, aby sa predtým než dajú dieťaťu tablet do ruky, zamysleli nad ochranou pred nástrahami internetu alebo nad výberom hier, ktoré sú pre daný vek vhodné a podporujú vývin dieťaťa,“ zdôrazňuje psychologička Monika Gregussová.

eSlovensko-Ovce.sk-Robo Opatovsky-obr.3

„Do distribúcie knihy materským škôlkam sa zapojil aj najväčší slovenský telekomunikačný operátor Telekom, ktorý sa dlhodobo venuje ochrane detí na internete a pri mobilnej komunikácii. Za najdôležitejšiu považuje práve výchovu detí, preto podporuje projekt OVCE.sk i jeho knižnú podobu už od začiatku: „Pre naše deti sú dnes smartfóny a iné dotykové hračky samozrejmosťou. Ani poriadne nehovoria a už si vedia spustiť hru na mobile a internete. Sme radi, že v digitálnej dobe ešte vznikajú detské knihy a menšie deti čítajú spolu s rodičmi, o to viac, ak sa kniha venuje bezpečnému internetu. Pre škôlkarov je to ich prvá „učebnica“, ktorá ich pripraví aj do online života,“ vraví Andrej Gargulák, šéf korporátnej komunikácie Telekomu.

Aktivity na podporu bezpečnosti detí na internete môže podporiť aj široká verejnosť prostredníctvom SMS zbierky na čísle 881 v sieťach Telekom a O2 a svojím finančným príspevkom podporiť projekty zamerané na zvyšovanie povedomia o nástrahách a rizikách online prostredia.

obal knihy Ovce.sk

Projekt Sheeplive, v slovenskom origináli OVCE.sk, vznikol ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk za podpori MŠVVaŠ SR a MV SR. Je rozdelený na štyri hlavné časti a to na detský animovaný seriál, medzinárodný internetový portál, knižné publikácie a vzdelávacie aktivity. Cieľom tejto iniciatívy je v prvom rade prevencia a šírenie povedomia o rizikách internetu.

Séria animovaných rozprávok zábavnou a pre deti príťažlivou formou predstavuje princípy bezpečného používania internetu. Súčasťou príbehov sú príručky pre rodičov a učiteľov, ktoré im radia, ako sa s mladými o daných problémoch rozprávať. Rozprávky OVCE.sk sú vysielané vo verejnoprávnych médiách, zverejnené na webových stránkach, dostupné sú aj na DVD.

Zdroj: eSlovensko, n.o.

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne