9.5 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Každý zamestnanec má právo na rekreačný príspevok. Aj ten, ktorý pracuje na skrátený úväzok

Najčítanejšie

Legislatívne zmeny, ktoré vstúpili do platnosti 1. januára 2019 v súvislosti s príspevkom na rekreáciu pre zamestnancov opäť rozhýbali Slovensko. Málokto však vie, že aj zamestnanec, ktorý pracuje na skrátený úväzok môže požiadať o príspevok na rekreáciu.

Aktuálne posunuli poslanci NR SR do druhého čítania novelu zákonníka práce, ktorý hovorí, že nárok na rekreačné poukazy budú mať všetci zamestnanci po odpracovaní dvoch rokov u zamestnávateľa aj vo firmách s menej ako 49 zamestnancami. O čom sa však hovorí menej je, že už schválený zákon nezabudol ani na skrátené úväzky.

Ak zamestnanec pracujúci na skrátený úväzok odpracoval u daného zamestnávateľa minimálne dva roky, môže ho požiadať o príspevok na rekreáciu, a v prípade, že má zamestnávateľ viac ako 49 zamestnancov je povinný žiadosti zamestnanca vyhovieť.

Ak má zamestnávateľ menej ako 49 zamestnancov môže, ale nemusí takejto požiadavke vyhovieť – príspevok je v tomto prípade na báze dobrovoľnosti. Zamestnávateľ nesmie znevýhodňovať zamestnancov, ktorí o príspevok požiadajú, teda nemôže príspevok „kompenzovať“ znížením odmien, bonusov a pod.

Príspevok na rekreáciu môže zamestnávateľ poskytnúť formou „rekreačného poukazu“ alebo preplatením účtov za pobyt. Pri maximálnej výške rekreácie 500 € za kalendárny rok, zamestnávateľ hradí 55 % z ceny rekreácie, 45 % príspevku si hradí zamestnanec.

Ak účet za dovolenku na Slovensku presiahne 500 €, zamestnávateľ uplatňuje pravidlo maximálnej výšky príspevku podľa zákona, teda 275 € a zvyšok si hradí zamestnanec sám.

Príspevok je oslobodený od dane a odvodov a v prípade čiastkových úväzkov sa výška príspevku prispôsobuje druhu pracovného pomeru, pričom podľa rozhodnutia zamestnávateľa, môže byť zo sociálneho fondu hradený aj príspevok na rekreáciu nad rámec zákona, teda nad sumu 275 €.

Suma príspevku, ktorú je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracujúcemu na skrátený úväzok sa znižuje pomerom k danému záväzku.
Rekreačný príspevok je možné vyčerpať do konca kalendárneho roka. Rozhodujúci je deň začiatku pobytu rekreácie. Ak sa teda rozhodnete príspevok vyčerpať na lyžovačku počas prelomu rokov, je dôležité začať pobyt do 31.12.2019. Príklad: Ak budete na silvestrovskej lyžovačke od 31.12.2019 tento pobyt sa započítava do roka prvého aj keby ste na horách ostali až do 6.1.2020.

„Počas prvých ôsmich mesiacov registrujeme desiatky tisíc zamestnancov, ktorí si uplatnili možnosť preplatenia nákladov na rekreáciu v rámci Slovenskej republiky,“ vysvetľuje Anna Lašová zo spoločnosti Up Slovensko, riaditeľka pre komunikáciu a konformitu.

Po 8 mesiacoch je však na hodnotenie používania rekreačných poukazov ešte priskoro. „Potrebujeme viac dát a informácií, aby sme dokázali porovnať údaje. Po uplynutí minimálne prvého roka používania rekreačných poukazov budeme mať jasnejšiu predstavu o tom, ako na túto zmenu reagovali nielen zamestnanci, ale aj zamestnávatelia na celom Slovensku, budeme môcť presne analyzovať situáciu a pracovať na rôznych vylepšeniach v oblasti ich uplatňovania,“ dodáva Lašová.

Príspevky na rekreáciu zaťažili účtovníctvo firiem. Aj tu však platí, že kde je vôľa tam je aj cesta. Externé firmy ponúkajú spracovanie príspevku na rekreáciu, kedy zamestnávateľov odbremenia od naštudovania legislatívy, zbierania účtovných dokladov zamestnancov a ich posudzovania z hľadiska splnenia legislatívnych požiadaviek pri rekreačných poukazoch, firma získa prehľad čerpania príspevkov všetkých zamestnancov i presné podklady pre zúčtovanie príspevku.

(ts)

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne