8.2 C
Bratislava
piatok, 19. apríla 2024

Vianočnú atmosféru v meste spríjemní vianočná električka a zimný Sánkobus

Najčítanejšie

Sánkovanie na Kamzíku bude možné aj večer, Mestské lesy opravili staré reflektory. Keď nasneží Cvičná lúka na Kamzíku sa stáva najobľúbenejším kopcom na sánkovanie.

Nakoľko sa v zime skoro stmieva, mnoho detí s rodičmi sem cez pracovné dni nestíha prísť za denného svetla. V spolupráci s magistrátom Bratislavy sa Mestským lesom tento rok podarilo opraviť dlhé roky nefunkčné reflektory, ktoré lúku osvetľujú.

Osvetlenie bude zapnuté v dni kedy je sneh, približne do 21:00 hod. Chcete sa vyhnúť stresom s parkovaním využite Sánkobus, linka č.144 medzi Kolibou a Kamzíkom, bude počas dostatočnej pokrývky snehu premávať aj cez pracovné dni do 19.30.

Najkrajšie sviatky roka opäť v uliciach Bratislavy obohatí tiež vianočná električka. Vyzdobené vozidlo je lákadlo pre deti i dospelákov, ktorí si chcú vychutnať vianočnú atmosféru. Dopravný podnik Bratislava myslel tento rok i na najmenších sánkarov, a preto vypravil zimný Sánkobus.

Už po jedenástykrát bude ulicami hlavného mesta premávať vianočne ozdobená električka, ktorá sa tento rok nesie v duchu „detských Vianoc“. Z vonkajšej strany je preto okrem tradičných svetelných reťazí dekorovaná aj ilustráciami detských ozdôb a interiér dopĺňajú ručne vyrobené ozdoby od žiakov zo Spojenej školy na Mokrohájskej ul. 3. Výnimočnosťou sú detské hlásenia zastávok.

Tie nahrali školáci a predškoláci, ku ktorým sa pridala sedemročná Karolínka a televízny moderátor Viktor Vincze. Práve Karolínka – alebo Loli, ako si sama hovorí, nám adresovala niekoľko listov, v ktorých žiadala, aby zastávky v meste hlásil práve jej obľúbený hlas.

Dopravný podnik Bratislava sa spojil s jej mamou a splnil detskej aktivistke želanie. Každú zastávku ohlási Viktor Vincze, pričom samotný názov dopovie vždy jedno z detí. Karolínka napríklad ohlási zastávku „Jesenského“ a zastávku „Hlavná stanica“.

„Vianočná električka je tradícia a som rada, že aj tento rok môžeme našim obyvateľkám a obyvateľom priblížiť Vianoce a ich atmosféru aj takouto formou. Vo vianočnej električke však nevidím len atrakciu, ale aj symbol dobrého a ekologického riešenia dopravy,“ povedala Tatiana Kratochvílová, viceprimátorka Bratislavy.

„Vianočné sviatky majú pre deti špeciálne čaro. Nie je nič krajšie, ako detský úsmev, ktorý môžeme vyčarovať takýmito maličkosťami. Karolínka je bezpochyby veľmi bystré dievčatko. Trúfam si povedať, že o nej budeme neskôr počuť minimálne ako o významnej občianskej aktivistke. Z nahrávania sme ostali všetci v dopravnom podniku dojatí. Vyzdvihol by som však aj nádherné vianočné ozdoby od školákov zo Spojenej školy na Mokrohájskej, ktoré spestria cestovanie vo vianočnej električke,“ vyzdvihol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Podobne ako minulý rok bude i tentoraz vianočná električka súčasťou riadnej premávky a cestujúcich odvezie celý týždeň na trase linky 1 – z Hlavnej stanice po Námestie Ľudovíta Štúra.

Z tohto dôvodu je potrebné si zakúpiť lístok tak, ako na každú inú jazdu mestskou hromadnou dopravou v Bratislave. Verejnosť sa môže vianočnou električkou odviezť od soboty 4. decembra a v premávke bude do konca roka 2021.

Cestovný poriadok vianočnej električky

Tohtoročná novinka – zimný Sánkobus vznikol inšpiráciou skibusmi, ktoré v lyžiarskych strediskách pomáhajú odbremeniť preplnené parkoviská.

Podobne aj Dopravný podnik Bratislava chce posilneným spojom linky 144 znížiť počet áut na v lesoparku bezkonkurenčne najobľúbenejšom Kamzíku. Túto sezónu sa už môžu sánkari vyblázniť na kopci až do večerných hodín.

zdroj: Dopravný podnik Bratislava

„Tisíce detí aj dospelých sem zavítajú so sánkami, bobami, alebo len tak na čaj či varené víno. Som veľmi rád, že sa nám v spolupráci s mestom Bratislava podarilo obnoviť desiatky rokov nefunkčné osvetlenie Cvičnej lúky. Osvetlenie bude zapnuté počas dní s dostatočnou pokrývkou snehu do 21.hod. Sneh si tak užijú aj rodiny, ktoré sa na Kamzík za denného svetla nestihnú dostať,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Cestujúci spoznajú Sánkobus vďaka vločke v cestovnom poriadku, no aj novému jedinečnému polepu, ktorý zobrazuje bratislavské dominanty v zasneženom prostredí.

Dopravný podnik Bratislava ho bude vypravovať počas voľných dní a v prípade priaznivých snehových podmienok aj cez pracovné dni a voľné dni dlhšie, teda až do 19:30.

Pre informácie o výprave odporúčame cestujúcim sledovať zmeny a obmedzenia v doprave, na webstránke dpb.sk. Sánkobus bude v uliciach Bratislavy do konca zimnej sezóny.

Informácie o premávke Sánkobusu

zdroj: DPB

(ts, fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne