17.7 C
Bratislava
streda, 7. júna 2023

Moderné verejné osvetlenie nájdete už vo viacerých petržalských lokalitách

Najčítanejšie

V novembri 2021 poslanci Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy schválili vytvorenie mestského podniku Technické siete Bratislava, a.s., ktorý do konca roka 2023 postupne nahradí súčasného externého dodávateľa a správcu – spoločnosť Siemens.

Cieľom tejto zmeny je okrem šetrenia verejných financií i modernizácia osvetlenia využitím LED technológie, a tým výrazné zníženie poruchovosti, ako aj energetickej náročnosti osvetlenia.

V našej metropole by i vďaka tomuto kroku malo byť do konca roka 2025 zmodernizovaných približne 50-tisíc svietidiel vo vlastníctve hlavného mesta, pričom 3000 z nich – z toho 750 iba v Petržalke – bolo za nové vymenených už v minulom a začiatkom tohto roku.

Tieto vám na cestu posvietia napríklad na Černyševského, Šášovskej, Rovniankovej, Osuského, Šustekovej, Gessayovej, ale aj v mnohých ďalších lokalitách.

A aké sú výhody nového osvetlenia? Za zmienku určite stojí fakt, že nové osvetlenie je z energetického hľadiska výrazne efektívnejšie. Úspory predstavujú viac ako 50 % spotreby elektrickej energie.

Rovnako nevyžaruje do horného polpriestoru, čím sa zamedzuje presvetleniu okien v noci, ako aj zbytočnému plytvaniu. Nové LED svietidlá sa môžu tiež pochváliť výrazne dlhšou životnosťou a ich nespornou výhodou je výrazne nižšia poruchovosť.

Rok 2022 sa tak ponesie v znamení pokračovacích práv vo výmenách svietidiel, pričom mesto pristúpi aj ku výmene skorodovaných stožiarov, ako aj napájacích vedení po svojej životnosti.

(ts)

Avatar photo
Redakcia
Redakcia Bratislavského večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne