22.1 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

Račianske mýto vstupuje do rekonštrukcie

Najčítanejšie

V pondelok 12. júna sa na Račianskom mýte začali stavebné práce. Celý park prejde v najbližších 6 mesiacoch rekonštrukciou, počas ktorej sa zo zanedbaného územia stane priestor, ktorý reaguje na ekologické výzvy a prinesie jeho návštevníkom viac pokoja a radosti. Dnes bol priestor odovzdaný zhotoviteľovi stavby.

„Park na Račianskom mýte je pre nás, Novomešťanov, priestorom s obrovskou pridanou hodnotou. Dlhé roky sa tu však robili iba kozmetické úpravy. Vďaka projektu „Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení“ sa park na Račianskom mýte stane moderným, funkčným a ekologickým priestorom,“ zhrnul starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Matúš Čupka.

Račianske mýto sa nachádza na hranici mestských častí Nové Mesto a Staré Mesto, čím tvorí spoločný oddychový priestor pre obyvateľov oboch mestských častí. Slávnostného odovzdania stavby sa preto zúčastnil aj starosta bratislavského Starého Mesta Matej Vagač. Ten vyzdvihol význam zdieľaného priestoru:

„Pre mnoho ľudí je Račianske mýto len prestupným miestom, križovatkou, ktorou v rýchlosti prebehnú cestou do práce či do školy. Pre obyvateľky a obyvateľov blízkych staromestských ulíc je to však nenahraditeľné miesto – oáza uprostred rušného mesta, ktorá konečne dostane dôstojnejšiu podobu. A to ma veľmi teší.“

zdroj: MČ Nové Mesto

Projekt „Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení“ sa realizuje vďaka podpore z Kohézneho fondu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Celková suma projektu je vo výške 1 379 014 eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku je 850 510,59 eur.

Vďaka vodozádržným opatreniam bude park na Račianskom mýte adaptovaný na suchá a letné horúčavy. V parku tak vzniknú dve dažďové záhrady, nepriepustné povrchy budú vymenené za spevnené priepustné povrchy s vododozádržnou funkciou a za plochy zelene s funkčnou vegetáciou. Pod parkom bude voda zadržaná v dvoch poldroch, vďaka čomu ostane v území parku ročne až 4 700 m3 zrážkovej vody.

Návštevníci parku sa však okrem nových stromov či lavičiek, môžu tešiť na nové detské ihrisko, lúku s fitness prvkami, multifunkčné športové ihrisko, picie fontány aj na bylinkové záhrady. EKO podnik VPS už počas týždňa začal s postupným demontovaním hracích prvkov z detského ihriska na Račianskom mýte.

Projekt „Adaptácia parku na Račianskom mýte prostredníctvom vodozádržných opatrení“ v číslach:

  • 37 m2 vsakovacích rigol
  • 565 m2 – rozloha dvoch dažďových záhrad
  • 391,99 m2 betónu bude odstránených
  • 221 m2 povrchu zo štrku v stalibizačných rohožiach
  • 1429,26 m2 povrchu z EPDM (tzn. syntetický kaučuk – priemyselná guma, odolná voči poveternostným vplyvom a ozónu, s dobrou mechanickou zaťažiteľnosťou)
  • 116 m2 povrchu s polovegetačnými zatrávňovacími tvárnicami

(ts, fb, red)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne