31.9 C
Bratislava
piatok, 12. júla 2024

Letné Shakespearovské slávnosti chcú lásku k divadlu prebudiť aj v deťoch. V novomestskom Stredisku kultúry na Vajnorskej odpremiérujú rozprávku Klamár Jago

Najčítanejšie

Letné Shakespearovské slávnosti (LSS) a Stredisko kultúry Bratislava – Nové Mesto sa spojili, aby najmenším divákom prostredníctvom rozprávky Klamár Jago priblížili slávne Shakespearove postavy. Premiéru si budú deti a ich rodičia môcť pozrieť už v nedeľu, 18. júna o 14:00.

“Shakespeare nie je len pre dospelých. Formou rozprávky, ktorá vychádza z jeho textov, chceme prilákať rodičov s deťmi k divadlu ,” hovorí riaditeľka LSS Janka Zednikovičová.

Na napísanie a zrežírovanie netradičnej shakespearovskej rozprávky určenej pre deti od štyroch rokov s názvom Klamár Jago oslovila Róberta Mankoveckého. Ten do jedného diela spojil príbehy niekoľkých Shakespearových titulov – Zimnú rozprávku, Othella, Sen noci svätojánskej a Veselé panie z Windsoru.

Na jednom javisku sa tak ocitnú králi Polixenes a Leontes, zákerný sluha Jago, namyslený rytier Falstaff, či zázračný škriatok Puk. Detskí diváci vďaka tomu zažijú prvé stretnutie s viacerými Shakespearovými postavami zároveň.

“Veríme, že príbeh bude pre deti pochopiteľný. Máme skvelých hercov – Martina Kaprálika, Dávida Hartla, Adama Jančinu, Vlada Plevčíka či Barboru Palčíkovú. Ich veľkou výhodou je, že každý z nich už v minulosti so Shakespearovými postavami pracoval,” hovorí Mankovecký.

Atraktívnymi zložkami Klamára Jaga sú tiež hudba, pohyb a pesničky, ktoré deťom pomôžu oddýchnuť si od dialógov, príbeh odľahčiť a lepšie ho vnímať. Všetci herci majú podľa Mankoveckého za sebou veľa hlavných postáv v mnohých slávnych muzikáloch, deti i rodičia sa preto majú na čo tešiť.

“Myslím si, že naša rozprávka je unikátom. Prinesie deťom a rovnako aj rodičom hravý spletenec veľkých Shakespearových charakterov, boj o spravodlivosť a hľadanie lásky. To všetko v energickom, zábavnom tornáde, na ktorom sa zabávame aj my herci,” tvrdí Dávid Hartl, ktorý na pódiu stvárni postavy Jaga, Leontesa a Falstaffa.

Dostať do rodín viac klasickej kultúry a naučiť novú generáciu milovať divadlo je jednou z ambícií ďalšieho z účinkujúcich hercov – Adama Jančinu, stvárňujúceho Polixenesa a Puka: “Verím, že u nich Klamár Jago vyvolá zvedavosť a záujem o Shakespeara, vďaka čomu zostane deťom menej času na sociálne siete, ktoré nám dnes ničia hodnoty.”

Dôležitou zložkou inscenácie je aj jej výtvarné stvárnenie, v ktorom tvorcovia využívajú ilustrácie slávneho francúzskeho maliara Henriho Rousseaua.

Deti vďaka nim na pódiu uvidia farebnosťou prekypujúce kulisy zázračného hradu, tajomného lesa, magickú rozprávkovú oblohu či nádherné kostýmy, ktoré hercov premenia na naozajstných kráľov, princov, rytierov a škriatkov.

Detskí diváci a ich rodičia si premiéru Klamára Jaga budú mocť pozrieť už v nedeľu, 18. júna o 14:00 v Stredisku kultúry Bratislava – Nové mesto na Vajnorskej 21 v Bratislave.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne