31.9 C
Bratislava
piatok, 12. júla 2024

Oslávte s nami deň žiráf! Už túto sobotu v ZOO Bratislava

Najčítanejšie

Zviera s najdlhším krkom na svete má svoj deň práve v najdlhší deň v roku, 21.júna. Svetový deň žiráf vznikol z iniciatívy Giraffe Conservation Foundation (GFC) a jeho cieľom je upozorniť na klesajúce počty divoko žijúcich žiráf. Populácie sa zmenšujú najmä kvôli strate ich prirodzeného prostredia ale aj kvôli pytliakom, ktorí ich lovia. Tento rok si pripomíname deň žiráf už po desiaty raz.

Aj chov žiráf má svoje pravidlá

Chov žiráf v európskych zoologických záhradách nie je náhodný. Riadi ho koordinátor, ktorý má prehľad o všetkých jedincoch. Určuje, kam dané zviera pôjde, či a s kým sa bude môcť páriť. V zoologických záhradách sa totiž nachádzajú aj jedince, ktoré sú hybridné alebo nemajú známy pôvod. Koordinátor preto dohliada, aby počty žiráf boli pre podmienky zoologických záhrad udržateľné.

Aby v prípade ohrozených druhov bolo možné v budúcnosti jedince vrátiť späť do prírody. V minulom storočí prišla v roku 1954 prvýkrát do ZOO Praha žirafa masajská s menom Lenka. Neskôr v 70. rokoch dodal riaditeľ zoologickej záhrady Dvůr Králové Josef Vágner do ZOO Praha žirafy Rotschildove. S chovom žiráf v ZOO Bratislava sa začalo v roku 1984 a to konkrétne s žirafami sieťovanými (Giraffa reticulata). V súčasnosti bratislavskej zoo nájdete troch jedincov žirafy Rothschildovej – samca a dve samice.

Dokážete piť ako žirafa?

V sobotu 24. júna bude v zoo prebiehať množstvo aktivít venovaných práve týmto pozoruhodným stvoreniam. Situované budú na hornom ihrisku pri výbehu plameniakov. Určite si nenechajte ujsť komentované kŕmenie žiráf, ktoré sa uskutoční pri ich výbehu o 13.30 h. Pre deti je pripravené aj obľúbené maľovanie na tvár.

Program:
10.00 h – 15.00 h Vzdelávací ostrov (ihrisko pri plameniakoch)
• ukážka lebky a stavcov žirafy
• výstava historických fotiek ku chovu žiráf v našej zoo
• kreslenie žirafy kriedou pri detskom ihrisku
• omáľovánky, priraďovačky
• aktivita „Zvládneš piť ako žirafa?“
13.30 h – komentované kŕmenie žiráf (výbeh žiráf a zebier)
10.00 h – 17.00 h – maľovanie na tvár (ihrisko pri plameniakoch)

Dohodnite si rande so žirafou!

Pre všetkých obdivovateľov žiráf dávame do pozornosti zážitkový program Rande so žirafou, ktorý je opäť v ponuke na shop.zoobratislava.sk a je vhodné pre jednotlivcov, dvojice a aj rodiny. Ak poznáte niekoho zamilovaného do žiráf, darujte mu zážitok stať sa na pol dňa ich chovateľom. Zaručujeme, že to bude NEZABUDNUTEĽNÉ!

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne