18.7 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Výsledky sčítania: Krajom brázdia státisíce cyklistov

Najčítanejšie

Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta. V prvom polroku 2023 tadiaľ prešlo vyše 186.000 cyklistov. Veľkej obľube sa teší aj župný Cyklomost slobody, ktorým prešlo tento rok na bicykli bezmála 135.000 ľudí. Vyplýva to z údajov automatických sčítačov cyklistov, ktoré zaznamenali dáta od 1. januára do 30. júna 2023.

„V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1200 kilometrov značených cyklotrás. Vedú popri vodných tokoch, cez lesy a kopce, či popri jazerách. Spoznávať na bicykli môžete nielen krásy prírody, ale aj obdivovať historické a kultúrne pamiatky či ochutnať lokálnu gastronómiu. Župa v poslednom desaťročí investovala do rozvoja cykloturistiky nemalé finančné prostriedky a efekt je viditeľný. Krajom brázdia státisíce cyklistov a ich počty neustále rastú,“ zhodnotil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne zaznamenávajú automatické sčítače cyklistov, ktoré prevádzkujú buď organizácie cestovného ruchu alebo územné samosprávy.

Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta. Na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP prešlo v prvom polroku 2023 spolu 186.065 cyklistov. Najviac cyklistov zaznamenali sčítače v nedeľu 18. júna, a to 3700. Cyklotrasa na Viedenskej ceste vznikla v roku 2012 a nachádza sa na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Je tiež dôležitou mestskou cyklotrasou.

zdroj: BSK

Veľkej obľube sa dlhodobo teší Cyklomost slobody, ktorý vedie ponad rieku Moravu a spája Devínsku Novú Ves s rakúskym zámkom Schloss Hof. Od januára do júna 2023 tadiaľ prešlo 134.092 cyklistov. Rekordným dňom bol sviatok 1. mája. Slovensko-rakúske hranice v tento deň na bicykli prekročilo 3440 ľudí. Cyklomost bol oficiálne otvorený v septembri 2012 a vznikol vďaka spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Cyklistickou novinkou na území Bratislavského kraja je most Vysomarch, ktorý prekleňuje rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13. Otvorený bol v máji 2022 a odvtedy sa po ňom previezlo bezmála 77.000 cyklistov, pričom tento rok to bolo 29.067.

Rekordným dňom na tomto moste bola nedeľa 18. júna, kedy tadiaľ prešlo 1275 cyklistov. Rovnako ako Cyklomost slobody, aj tento projekt je výsledkom spolupráce Bratislavského samosprávneho kraja a Dolného Rakúska. Financovaný bol z programu Interreg Slovenská republika – Rakúsko. Projekt podporuje cezhraničnú spoluprácu, regionálny rozvoj, ako aj rozvoj cykloturistiky.

„Prítomnosť dvoch významných cyklomagistrál Eurovelo 6 a 13 na území Bratislavského kraja na jednej strane znamená pridanú hodnotu pre jeho obyvateľov a väčší počet turistov, najmä zahraničných. Na strane druhej vytvára príležitosť pre rozvoj doplnkových služieb a nových produktov, ale aj opodstatnenie pre ďalšie budovanie infraštruktúry. To umožní smerovať viac návštevníkov medzinárodnej trasy do lokálneho územia,“ uviedol František Stano, výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT).

Merací bod Počet cyklistov
01-06/2023
Viedenská cesta 186 065
Cyklomost slobody 134 092
Hraničný priechod Petržalka-Berg 85 889
Senec – Slnečné jazerá 75 894
Devínska Nová Ves 46 282
Cyklomost VysoMarch 29 067
Vysoká pri Morave 18 931

Dáta zo sčítačiek poskytla aj BTB Bratislava.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne