27.3 C
Bratislava
štvrtok, 21. septembra 2023

Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis sa znovu uchádza o priazeň v grantovom programe reťazca Tesco

Najčítanejšie

Tesco zastrešuje niektoré z aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti, zároveň podporuje nové projekty a spôsoby charitatívnej pomoci.

V rámci programu realizácie komunitných projektov podporuje Tesco neziskové organizácie pôsobiace v oblasti ochrany životného prostredia, zdravého životného štýlu, voľného času detí a mládeže, výchovy a vzdelávania, sociálnej a zdravotnej starostlivosti, v oblasti boja proti plytvaniu potravinami a pomoci ľuďom v núdzi.

Tesco vo svojej charitatívnej činnosti plne využíva špecifiká maloobchodnej činnosti. Medzi ne patrí najmä možnosť spojiť spoločný potenciál ako samotnej firmy, tak zamestnancov, dodávateľov a obchodných partnerov, a v neposlednej miere aj zákazníkov. Pod hlavičkou Tesco prebieha aj projekt Vy rozhodujete, my pomáhame zameraný na podporu komunitných iniciatív, aktivít a projektov, ktoré sú prospešné v rámci všetkých regiónov po celom Slovensku.

„Nakoľko sme celkom úspešne dopadli v 10. edícii s projektom na odstránenie čiernej skládky vo vinohradoch, tak sme sa rozhodli v tejto našej snahe pokračovať a náš predchádzajúci výsledok ešte vylepšiť. V spolupráci s vedením Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch a Mestskou časťou Bratislava – Vajnory sme vypracovali projekt Školskej vinice a sadu, ktorý by sme radi zrealizovali,“ uviedol Milan Kodnár, predseda Vajnorského vinohradníckeho spolku Via Vitis.

„V nedávnom období miestne poľnohospodárske družstvo ukončilo nájomné zmluvy s väčšinou majiteľov Vajnorských vinohradov a tieto nám začali pustnúť. Našlo sa medzi nami zopár nadšencov, ktorým tento stav nebol ľahostajný a pustili sa do záchrany zanedbaných Vajnorských vinohradov. Avšak čas nikto z nás nezastaví a ak chceme udržať tradíciu vinohradníctva a ovocinárstva vo Vajnoroch, tak jedinou cestou je nájsť za nás náhradu. Nuž ale ako ju nájsť? Najlepšie je, si ju vychovať. Naučiť naše deti to, čo nás naučili naši otcovia, alebo dedovia. Len tak sa dá zachovať to, čo tu po stáročia tvorilo základnú črtu Vajnor a Vajnorákov. Áno bolo to poľnohospodárstvo, kam patrí aj vinohradníctvo,“ doplnil Milan Kodnár.

V krátkosti by vám radi svoj projekt predstavili:

ŠKOLSKÁ VINICA A OVOCNÝ SAD PRE DETI ZÁKLADNEJ ŠKOLY VO VAJNOROCH

Milan Kodnár a Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis: „Myslíme si, že vytvorenie školskej vinice a ovocného sadu priamo v areáli Základnej školy vo Vajnoroch pomôžte nám v mladých ľuďoch zapáliť lásku pre pestovanie hrozna a ovocia a tak vychovať našich nástupcov, ktorí budú pokračovať v projekte na revitalizáciu zanedbaných Vajnorských vinohradov.

Obhospodarovaním vinohradov pre ďalšie generácie veríme, že vrátime Vajnorským vinohradom ich zašlú slávu, zachránime dedičstvo našich otcov a vytvoríme miesto pre aktívny odpočinok. Spolu pomôžeme prírode a príroda potom pomôže nám. Je to však beh na dlhé trate, kde sa zapojí aj niekoľko generácií.

Aké sú ciele, ktoré chcete projektom dosiahnuť?

Pri záchrane Vajnorských vinohradov sme zistili, že mladí ľudia vo veku kedy ešte navštevujú základnú školu, vôbec netušia ako sa pestujú jednotlivé potraviny. Poznajú síce nové metódy ako napr. hydroponické pestovanie, ale sami žiadne pestovanie v zemi reálne nevideli.

Za našich čias, kedy sme navštevovali ZDŠku, tak sme mali pestovateľské práce, kde v rámci areálu školy boli políčka zeleniny, o ktoré sme sa ako žiaci starali. Vajnory strácajú vinohradnícku tradíciu a my ju chceme udržať.

Aký prínos bude mať váš projekt pre okolie? Budete do projektu priamo zapájať aj dobrovoľníkov z okolia?

Projekt má povzbudiť mladých ľudí k tradičnému vinohradníctvu a ovocinárstvu, ktoré majú hlboké korene vo Vajnoroch. Chceme do projektu zapojiť priamo žiakov a rodičov základnej školy, pričom vypestované ovocie bude pre potreby školy.

Sekundárnym prínosom by mal byť novovytvorený vzťah mladých ľudí k vinohradníctvu a ovocinárstvu nakoľko mnohých z nich majú v rodinnom dedičstve vinohrad, ale nik z rodiny sa o neho nestará. Treba to tie deti naučiť pod odborným dohľadom členov nášho spolku.

Ako budú žiaci zapojení do projektu?

Naučíme ich komplexnú starostlivosť o vinicu a ovocné stromy. Na začiatku ich starostlivosť bude spočívať v polievaní a vyplievaní okolo novo zasadených štepov a stromčekov. Každým rokom budú jednotlivé odborné práce pribúdať a preto, aby sme ich vzdelali, budeme ich školiť aj na už vyrastených viniciach a ovocných stromoch, ktoré zachraňujeme vo vinohradoch. Je to projekt na desiatky rokov“.

Zamýšľaný projekt školskej vinice a sadu je podrobne s detailmi popísaný na webovej stránke Via Vitis.

Postup hlasovania

Podrobne aj s obrázkami je spôsob hlasovania popísaný na webovej stránke Vajnorského vinohradníckeho spolku Via Vitis:

Tento postup platí iba v období od 10. júla 2023 do 6. augusta 2023 kedy prebieha hlasovanie kupujúcich v jednotlivých predajniach TESCO.

Pre spolok boli vybrané tieto predajne v regióne č.77 :
1. Obchod Tesco Supermarket Bratislava Vajnoria
2. Obchod Tesco Supermarket Ivanka pri Dunaji

Takže stačí zájsť do niektorého z týchto obchodov TESCO a urobiť tam nákup. Množstvo nákupu nie je dôležité, lebo žetón získate aj pri nákupe iba jedného tovaru.
Následne po nákupe zájdete buď pri pokladni s obsluhou, alebo pri samoobslužnej pokladni. Žetón vám vydá priamo obsluha pokladne, alebo v prípade samoobslužnej pokladne si ho zoberiete sami z krabičky žetónov, ktorá tam je položená.

Za jeden nákup prináleží jeden hlasovací žetón. Po získaní žetónu je potrebné nájsť hlasovací pult, ktorý je umiestnený za pokladňami smerom k východu a vyzerá takto:

Ak však nechodíte nakupovať do obchodu TESCO, ale tento projekt sa vám páči a chcete ho podporiť, tak je možné nám na tento projekt prispieť aj priamo na tejto webovej stránke > tu

zdroj: Vajnorský vinohradnícky spolok Via Vitis

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne