2.1 C
Bratislava
pondelok, 11. decembra 2023

Slovensko posiela na pomoc Grécku 39 hasičov so 14 – timi kusmi hasičskej techniky

Najčítanejšie

Slovensko v utorok 22. augusta vo večerných hodinách vyslalo do Grécka 39 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z modulu GFFF-V (modul pozemného hasenia lesných požiarov) z celého Slovenska so 14-timi kusmi hasičskej techniky.

Vyprevádzali ich, štátny tajomník MV SR Martin Kralovič, prezident HaZZ Pavol Mikulášek a Juraj Repiský, riaditeľ Odboru civilnej ochrany a krízového plánovania sekcia krízového riadenia MV SR.

Slovenská republika reagovala na žiadosť Grécka, ktoré aktivovalo mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany a požiadalo o vyslanie troch modulov pozemného hasenia s využitím vozidiel na pomoc s hasením lesných požiarov. Ponuka Slovenska bola dnes gréckou stranou v popoludňajších hodinách akceptovaná.

„Chcem sa poďakovať všetkým kolegom z Hasičského a záchranného zboru, rovnako aj kolegom zo sekcie krízového riadenia, ktorí sa podieľali na veľmi rýchlom, operatívnom nasadení a pripravení nášho modulu. Obzvlášť ďakujem kolegom, ktorí sa len pár dní po návrate z Grécka rýchlo pripravili a opäť sa vydávajú na cestu do Grécka, aby pomohli,“ povedal štátny tajomník MV SR Martin Kralovič.

„Tentokrát je to lokalita severne od Atén. Požiadavka z gréckej strany bola, že pôjde o desaťdňové nasadenie. Charakter požiaru, aký tam je, naši hasiči už do istej miery poznajú a som presvedčený ,že tak ako sme aj pri predchádzajúcich misiách obstáli zo cťou v tejto oblasti, tak tomu bude aj tentokrát,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

tretí zľava Pavol Mikulášek, prezident HaZZ (zdroj: Ministerstvo vnútra SR, autor foto: Vladimír Benko)

„Slovensko opäť prejavuje solidaritu so svojimi európskymi partnermi a pridáva sa ku krajinám, ktoré sú už nasadené, alebo sú na ceste do tejto zasiahnutej oblasti. Česká republika, Rumunsko, ktoré už poslali svoje pozemné tímy a ďalšie krajiny EÚ ktoré poslali svoje letecké tímy,“ povedal Juraj Repiský, riaditeľ Odboru civilnej ochrany a krízového plánovania sekcia krízového riadenia MV SR.

Miestni hasiči na severe Grécka už niekoľko dní bojujú s rozsiahlymi lesnými požiarmi, ktoré sa nedarí dostať pod kontrolu a vyžiadali si evakuáciu obyvateľov z viacerých dedín v zasiahnutej oblasti. Najzávažnejší je požiar v okolí Alexandroupolis, dosiahol už rozlohu viac ako 10 000 hektárov.

zdroj: Ministerstvo vnútra SR, autor foto: Vladimír Benko
zdroj: Ministerstvo vnútra SR, autor foto: Vladimír Benko

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne