5.9 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Úspešný transport mladej samice hrošíka libérijského zahájil ďalšiu fázu rekonštrukcie výbehu

Najčítanejšie

Mladá samica hrošíka libérijského, Debby, našla nový domov v ZOO Györ. V budúcnosti by mala vytvoriť chovný pár so samcom z Bioparc Fuengirola. V bratislavskej zoo sa po jej odchode pokračuje v rekonštrukcii chovného zariadenia s cieľom vytvoriť lepší domov pre hrošíky.

Mláďatá hrošíkov libérijských (Choeropsis liberiensis) sa najčastejšie osamostatňujú po dovŕšení jedného roku života. „U jedincov záleží aj od ich spoločného vzťahu s matkou, každé mláďa sa správa inak. Niektoré môžu zostať pri matke aj niekoľko rokov. Naša samica má takmer rok a pol, čo je ideálny čas na jej transport,“ vysvetľuje zoologička Mária Hároníková.

Cieľom zoologických záhrad je zachovávať geneticky zdravé populácie ohrozených živočíchov. Chov zvierat preto musí byť systematický, kontrolovaný a koordinovaný. Platí to aj v prípade hrošíkov libérijských. Ich chov riadi koordinátor, ktorý má prehľad o všetkých jedincoch žijúcich v zoologických záhradách. Na základe genetiky a rodokmeňa dokáže určiť, kam je vhodné zviera umiestniť, sleduje, aká je početnosť a zastúpenie daného živočíšneho druhu v zoo a rozhoduje aj o tom, či sú vhodné podmienky zväčšovať populáciu druhu.

„Komunikácia o transporte mladej samice Debby začala ešte v januári tohto roku. Najskôr to vyzeralo, že to s jej umiestnením nebude také jednoduché. Medzi hrošíkmi sa totiž rodí viac samíc (60 %) ako samcov (40 %). Avšak v krátkej dobe sa nám v spolupráci s koordinátorkou podarilo nájsť vhodné umiestnenie práve v Győri,“ dopĺňa zoologička Mária Hároníková.

Niekoľkomesačné prípravy na transport

Prípravy na transport začali v júni, po doručení transportného boxu zo ZOO Győr. Bolo dôležité, aby sa s ním samica hrošíka oboznámila a začala si ho spájať s niečím pozitívnym. „Počas celého procesu sme využívali odmenu vo forme zeleniny. Pracovali sme na pozitívnom upevňovaní správania zvieraťa – pokiaľ urobí želaný krok, bude odmenené tým, čo má rado. Tréning sme s chovateľmi rozdelili na niekoľko úrovní. Najskôr sme box nechali otvorený z oboch strán, aby cezeň mohla samica prechádzať ako cez tunel. Nechceli sme ju vystrašiť malým uzatvoreným priestorom, z ktorého sa nedá ľahko odísť. Neskôr sme zatvorili jednu stranu a napokon obe. Nakoniec sme box umiestnili vedľa vonkajšej expozície, kam začala chodiť na zavolanie chovateľa. Musím povedať, že jej to išlo skvele, za čo ďakujem práve chovateľom. Odviedli výbornú prácu.“ hovorí zoologička.

Tréning zakončený úspechom

Transport mladej samice sa zrealizoval v piatok 18. augusta v ranných hodinách. Všetko prebehlo bez komplikácií, chovateľ ráno zavrel samicu do transportného boxu, ako bola naučená, potom sa box naložil na príves a Debby vyrazila na cestu. Do maďarskej zoo dorazila v poriadku a začína sa v nej udomácňovať.

Rekonštrukčné práce pokračujú

Minulý rok na jeseň sa podarilo na ubikácii hrošíkov vymeniť strechu, ktorá bola v havarijnom stave. Vďaka zbierke realizovanej OZ Priatelia ZOO, finančným a materiálnym darom, majú hrošíky bezpečnú, funkčnú a navyše zelenú strechu. Obnova strechy bola pri vytváraní Lepšieho domova pre hrošíky prvou fázou prestavby chovného zariadenia. V pondelok 21. augusta sa začala plánovaná výmena okien, dverí a Copilitových (sklenených) stien na budove, po ktorej bude nasledovať výmena a zateplenie fasády. Práce na by mali byť ukončené začiatkom septembra.

výmena okien, rekonštrukcia chovného zariadenia hrošíkov libérijských (zdroj: ZOO Bratislava)

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne