8.8 C
Bratislava
sobota, 20. apríla 2024

Nový samec leoparda cejlónskeho pricestoval zo Španielska – vytvorí pár so samicou?

Najčítanejšie

Na základe odporúčania koordinátora chovu pre leopardy cejlónske, priviezla bratislavská zoo 21. júla samca tohto ohrozeného živočíšneho druhu z Bioparc Fuengirola. V súčasnej dobe ho v doobedňajších hodinách môžu návštevníci vidieť vo vnútorných priestoroch pavilónu šeliem.

Samec Tissa sa narodil v roku 2006 v Banham ZOO (UK) a ako ročný našiel nový domov v Bioparc Fuengirola v Španielsku. Aj napriek svojmu pokročilému veku, je zdravým a plodným jedincom. Zo záznamov od španielskych kolegov vieme, že samec je pokojný a pri spájaní so samicou sa zvykne správať tolerantne a hravo.

Chov veľkých mačkovitých šeliem prebieha bezkontaktne. Zviera preto musí mať osvojené určité stereotypné správanie, aby napríklad prišlo na podnet do vnútornej časti výbehu. Nové jedince si musia zvyknúť nielen na nový priestor a chovateľov ale aj na denný režim, čo pri starších jedincoch môže trvať dlhšie.

„Po príchode potreboval samec leoparda dlhší čas na adaptáciu na nové prostredie. Odmietal prijímať potravu, čo našťastie po pár dňoch pominulo. Nebolo možné pustiť ho hneď do vonkajšieho výbehu, pretože sme nemali istotu, že sa vráti dnu. Trvalo niekoľko dní, kým sme mu mohli sprístupniť vnútornú časť pavilónu. Aby sme samcovi poskytli čo najväčší pokoj pri zoznamovaní sa s ďalším novým priestorom, bol interiér pavilónu leopardov a jaguárov dočasne uzatvorený. Práve tu zaevidoval aj prítomnosť našej samice, s ktorou sa na seba pozerajú cez sklo. Leopardy sa v jednom výbehu môžu stretnúť len v čase ruje a čo bude v prípade týchto dvoch jedincoch ešte určite nejaký čas trvať,“ vysvetľuje chovateľka Janka.

Aktuálne môžu nového leoparda návštevníci vidieť v doobedňajších hodinách vo vnútri pavilónu. Samec má zároveň prístup do zázemia, v ktorom sa môže skryť.

Príbeh leopardov cejlónskych v ZOO Bratislava
nový samec leopard cejlónsky (zdroj: ZOO Bratislava)

Prvý chovný pár leopardov cejlónskych sa do zoo doviezol v roku 1983 zo ZOO Ostrava a bol obnovený v roku 2006. V jednom období sme v našom chovnom zariadení chovali až 4 jedince – 2 samice a 2 samcov. Najstaršieho samca z tejto skupiny sme museli v roku 2014 eutanazovať kvôli vážnym neliečiteľným geriatrickým problémom pohybového aparátu. Na jeho miesto nastúpil chovný samec Wanja. Na základe genetických analýz a odporúčaní EEP koordinátora pre tento druh, bola matka našej súčasnej chovnej samice v roku 2015 presunutá do ZOO Banham (Anglicko) ku geneticky vhodnejšiemu samcovi.

Posledným mláďaťom, narodeným v bratislavskej zoo, bola samica Eliya. Narodila sa v roku 2018 chovnému páru – samcovi Wanjovi a samici Nimali. Začiatkom roka 2021 bola mladá samica umiestnená do zoologickej záhrady Terra Natura Murcia v Španielsku, kde žije aj v súčasnosti. V tom istom roku zároveň v našej zoo nečakane uhynul chovný samec Wanja a v bratislavskej zoo zostal jediný leopard cejlónsky.

Leopard zo Srí Lanky

Leopard cejlónsky sa vyskytuje len na ostrove Srí Lanka a patrí medzi najmenšie veľké mačkovité šelmy. Sú to samotársky žijúce živočíchy a samec so samicou sa stretáva len v období párenia. Leopardy sa výborne šplhajú, čo využívajú aj pri ukrývaní koristi, ktorú zvyknú vyťahovať na strom. U leopardov cejlónskych sa však toto správanie až do takej veľkej miery nerozvinulo.

V oblasti ich pôvodného výskytu sa nenachádza toľko konkurencie, aby boli nútení si korisť skrývať. Podobne ako u jaguárov, aj u leopardov sa môže vyskytovať melanistická forma „čierny panter“. V skutočnosti tieto jedince nie sú čierno sfarbeného, len sú tak tmavé, že je náročné identifikovať na srsti typickú kresbu. V súčasnej dobe sú vo voľnej prírode leopardy ohrozené lovom, nelegálnym obchodovaním ale i úbytkom životného priestoru.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne