1.2 C
Bratislava
nedeľa, 10. decembra 2023

Spoznajte nového obyvateľa ZOO Bratislava, Takina zlatého

Najčítanejšie

Takin zlatý (Budorcas taxicolor bedfordi) je pozoruhodné zviera, čínsky endemit, patriaci do čeľade turovité. Má zavalité telo a svojím vzhľadom pripomína kríženca losa, jeleňa, kozy, antilopy, zubra a medveďa. Výzorom a nádherne zlato sfarbenou srsťou rozhodne zaujme na prvý pohľad.

Číňania sú na takiny veľmi hrdí a v minulosti bolo veľmi ťažké získať zviera do chovu. Aj v súčasnosti je v zoologických záhradách chovaných približne 91 jedincov. Na Slovensku ho nájdete v Národnej zoo Bojnice a v Českej republike v ZOO Liberec, ZOO Plzeň a Zooparku Chomutov.

„Do ZOO Bratislava sme v septembri priviezli mladého samca pochádzajúceho zo ZOO Liberec, ku ktorému v týchto dňoch pribudla samica zo ZOO Wroclav. Oboch jedincov je možné vidieť v externom výbehu v susedstve tiav dvojhrbých v lesnej časti zoo. Veríme, že v budúcnosti vytvoria chovný pár a prispejú tak k rozšíreniu populácie tohto vzácneho druhu živočícha,“ vysvetľuje zoológ Ján Adler.

Zaujímavosťou je, že takin má dva druhy srsti – primárnu a sekundárnu, ktorá počas leta vypadáva. Pokožka vylučuje mastnú látku chrániacu telo pred vlhkosťou. Voda z dažďa alebo hmly neprenikne až ku koži, ale steká ako po dáždniku a telo ostáva suché.

Špecifický je aj nos. Je prispôsobený chladnej klíme, dutiny sú zväčšené, vdychovaný chladný vzduch sa v dutine ohreje a až následne pokračuje ďalej v dýchacej sústave. Bez tejto adaptácie by strácal veľa energie už len na samotné dýchanie.

Spôsob života a hierarchia takinov je veľmi podobná ako u jeleňov. Pasú sa skoro ráno a podvečer a zvyšok dňa odpočívajú. Hierarchia v stáde sa počas roka mení. Samce sú samotárske a stáda vyhľadávajú len v období párenia.

Samice a mláďatá sa držia v stádach a početnosť je rozdielna v lete a v zime. Ak je potravy dostatok, zrážajú sa do stád o veľkosti aj nad 100 jedincov ak je potravy menej tak sa tieto stáda rozdelia na menšie. Vo voľnej prírode ho ohrozuje predovšetkým odlesňovanie, lov a fragmentácie krajiny.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne