6.9 C
Bratislava
sobota, 20. apríla 2024

Štátna volebná komisia zaregistrovala pre voľby do Európskeho parlamentu 24 kandidátnych listín

Najčítanejšie

O mandáty v Európskom parlamente sa môže na Slovensku uchádzať 23 politických strán a jedna koalícia. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán preskúmala na svojom zasadnutí 18. marca 2024 predložené kandidátne listiny pre voľby do EP a zaregistrovala 24 kandidátnych listín.

Podaných bolo v zákonnom termíne spolu 25 kandidátnych listín, jedna listina (politickej strany Alternatíva pre Slovensko) však bola späť vzatá, štátna volebná komisia preto o jej registrácii nerozhodovala.

Bezodkladne po zaregistrovaní štátna volebná komisia určila žrebom čísla kandidátnych listín, na ktorých je uvedených spolu 308 kandidátov. Registrácia kandidátnych listín je podmienkou pre vytlačenie hlasovacích lístkov. Voliči budú 8. júna rozhodovať o 15 europoslancoch za Slovenskú republiku.

Späť vzatie zaregistrovanej kandidátnej listiny, vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry je možné najneskôr 48 hodín pred začatím volieb (najneskôr 6. júna do 7:00 h).

Politické strany môžu delegovať členov do volebných komisií pre voľby do EP

Každá strana a koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná, môže delegovať jedného člena a jedného náhradníka do okrskových a okresných volebných komisií do 9. apríla.

Pre voľby do Európskeho parlamentu bude fungovať 5 931 okrskových volebných komisií a 49 okresných volebných komisií. Prvé zasadnutia volebných komisií sa uskutočnia do 26. apríla.

Spôsob kreovania a zloženie volebných komisií je jedným z dôležitých kontrolných mechanizmov volebného procesu – priebehu hlasovania, sčítavania hlasov a spracovania volebných výsledkov.

Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie je potrebné doručiť starostovi/ primátorovi, v prípade okresnej volebnej komisie prednostovi okresného úradu.

Okrsková aj okresná volebná komisia musí mať najmenej 5 členov, v prípade, že sa jej počet členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta, primátor, respektíve prednosta.

Členovia volebnej komisie sú povinní zachovávať pri výkone funkcie nestrannosť a nepôsobiť v prospech alebo neprospech kandidujúcich subjektov. Nesmú vstupovať s voličom za plentu ani asistovať pri úprave hlasovacieho lístka a vkladaní obálky do volebnej urny.

Prehľad počtu utvorených volebných okrskov a podrobné informácie o delegovaní do volebných komisií sú zverejnené na webovom sídle MV SR.

Vyžrebované čísla kandidátnych listín politických subjektov:

1 Slovenský PATRIOT
2 MySlovensko
3 Demokrati
4 Magyar Szövetség – Maďarská aliancia
5 SDKÚ – DS – Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana
6 Spájame Občanov Slovenska – SOSK
7 Pirátska strana – Slovensko
8 SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA
9 Socialisti.sk
10 Slovenská národná strana
11 REPUBLIKA
12 Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
13 SRDCE vlastenci a dôchodcovia – SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA
14 Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
15 ZDRAVÝ ROZUM
16 Komunistická strana Slovenska
17 Kresťanská únia
18 SMER – sociálna demokracia
19 Kresťanskodemokratické hnutie
20 Sloboda a Solidarita
21 Progresívne Slovensko
22 SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ
23 HLAS – sociálna demokracia
24 Volt Slovensko

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne