21.8 C
Bratislava
piatok, 24. mája 2024

Vo Vajnoroch si dnes pripomenuli výročie príchodu Ferdiša Jurigu

Najčítanejšie

Starosta mestskej časti Vajnory Michal Vlček uviedol: „Vajnory dali a stále dávajú Slovensku a Európe množstvo významných osobností, ktoré prevyšujú veľkosť našej dediny v meste. Či už z oblasti kultúry, politiky, náboženstva alebo športu.

Jednou z nich – najmä v politike, kultúre a cirkvi – bol kňaz, politik a národný buditeľ zo začiatku 20. storočia Ferdiš Juriga. Výročie jeho príchodu do Vajnor z roku 1905 sme si dnes 11. apríla pripomenuli v parku v našej mestskej časti, ktorý nesie jeho meno. Na akcii sa zúčastnili okrem zástupcov mestskej časti aj žiaci našich základných škôl a zástupcovia seniorov.

Slávna je napríklad jeho reč z Uhorského snemu, ale dôležitá bola aj každodenná práca tu vo Vajnoroch medzi obyčajnými ľuďmi. Za svoje postoje sa dostal aj na dva roky do maďarského väzenia. Vždy si stál za svojimi názormi, bez ohľadu na to, čo si aktuálne myslí väčšina, lebo len tak sa v politike presadzuje pravda a hodnoty.

Svojimi víziami, iniciatívou a nadšením sa snažil o rozvoj kultúry, vzdelania a hospodárstva v našej obci. Jeho príklad nás inšpiruje dodnes. Platí, že ak chceme dosiahnuť niečo v živote, musíme sa usilovať a nevzdávať sa. Aj aktuálne kultúrne a vzdelávacie aktivity u nás sú výsledkom práce a vízií mužov a žien, ktoré ich základy postavili dávno v minulosti.

Aj vďaka tomu sme tým, čím sme. Originálnou dedinou v meste a zároveň súčasťou väčšieho a moderne sa rozvíjajúceho mesta. Niečím, čo je unikátne aj v celoeurópskom rozmere. Uchovávajme a rozvíjajme si to,“ uviedol Michal Vlček.

(fb)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne