Sťahovanie bytov, kancelárií a prakticky akýchkoľvek iných priestorov sa nezaobíde bez baliaceho materiálu. V tomto smere sa neoplatí nechávať nič na náhodu, pretože od jeho kvality priamo závisí bezpečnosť sťahovaných predmetov. Bola by skrátka škoda, ak by sa vám počas sťahovania rozbila vzácna váza len preto, lebo krabica jednoducho povolila. Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší baliaci materiál na sťahovanie.
Ak sa rozhodnete využiť profesionálne sťahovanie, s výberom baliaceho materiálu si príliš nemusíte lámať hlavu, pretože sa dodávateľ služieb sa o všetko postará. Ak si ale časť sťahovania alebo rovno celé sťahovanie kancelárií či bytu zabezpečujete svojpomocne, treba sa pripraviť, že budete potrebovať baliaci materiál, ako sú najmä krabice, papiere, fólie, pásky a výplne. Hoci by sa mohlo zdať, že nepotrebných krabíc je všade dosť, nie je to celkom tak, rovnako ako nie je jedno, aká je ich kvalita.
Výber baliaceho materiálu uľahčí dôsledné naplánovanie sťahovania
Hovorí sa, že polovicou úspechu pre sťahovanie bez stresu je dôkladná príprava. Ešte skôr ako začnete zháňať baliaci materiál, sadnite si a spíšte si, čo všetko budete sťahovať. V tejto fáze by ste si už mali aj rozdeliť svoje veci do niekoľkých základných skupín, na základe čoho presne zistíte, aký typ a koľko baliaceho materiálu budete potrebovať. Aby sme boli konkrétnejší, rozdelenie môže vyzerať napríklad takto: elektronika, bytové doplnky, riady, oblečenie a topánky, knihy či rôzne drobnosti. Na každý z týchto typov predmetov je navyše vhodný iný baliaci materiál.
Opäť poďme na konkrétne príklady. Na sťahovanie kníh je ideálne vložiť hrubšiu kartónovú krabicu so zvýšenou nosnosťou, resp. zosilneným dnom. Tento typ krabíc sa oplatí aj pri balení elektroniky, avšak pozor na typ výplňového materiálu, ktorý by nemal byť drobný, aby nezapadol napríklad do vetracích otvorov zariadenia. Väčšie kusy nábytku, ako sú komody, skrinky a poličky je vhodné obaliť strečovou fóliou, pričom vo všeobecnosti odporúčame pri nábytku ochrániť jeho hrany vrstvou kartónu.
Najlepšie riešenie? Využívať rôzne typy baliacich materiálov!
Z toho, čo sme doteraz spomenuli je zrejmé, že jeden jediný typ baliaceho materiálu nie je univerzálne najlepší na celé sťahovanie. Odporúčame preto do nákupného zoznamu okrem kartónových krabíc doplniť aj strečové fólie, ochranné lepenky, fóliové vrecia rôznych veľkostí a svoje uplatnenie si pri sťahovaní určite nájde aj rolka bublinkovej fólie. Výbornou voľbou najmä pri balení krehkých predmetov je kombinácia dostatočne pevnej krabice a fixačných teliesok z extrudovaného polystyrénu použitých ako výplň.
Ak nechcete baliacim materiálom plytvať, resp. chcete niečo ušetriť na nákladoch, na sťahovanie mäkkých predmetov môžete použiť textilné nákupné tašky a na sťahovanie rôznych drobností vám vhod príde aj cestovný kufor.
Baliaci materiál na sťahovanie si môžete kúpiť, ale aj zapožičať
Baliaci materiál je najlepšie zakúpiť ako nový, iba tak máte totiž istotu jeho kvality. Kartónové krabice strácajú používaním svoju pevnosť a napríklad stečové fólie sú vhodné akurát na jedno použitie. Rôzne improvizované riešenia, ako použité krabice či iné obaly z obchodov, či banánové krabice svoju úlohu tiež splnia, no najmä z dôvodu nižšej pevnosti či prípadného znečistenia nejde práve o najlepšiu voľbu.
Najmä v prípade veľkého sťahovania je zaujímavou možnosťou zapožičanie baliaceho materiálu. Výhodou v prípade zapožičania je, že budete mať k dispozícii len toľko materiálu, koľko potrebujete a po sťahovaní sa nemusíte zaoberať otázkou, kam všetky tie pásky, krabice a fólie uskladníte. Treba ale dodať, že zďaleka nie vždy ide o cenovo najdostupnejšiu možnosť, ako sa k baliacemu materiálu dostať.
Na záver zhrňme dve hlavné zásady pri výbere baliaceho materiálu na sťahovanie. Vyberajte s ohľadom na vlastnosti premiestňovaných predmetov a stavte radšej na nový baliaci materiál so zárukou a jasne deklarovanými vlastnosťami. Dôsledne vybraný baliaci materiál je totiž základným predpokladom toho, že všetky vaše veci dorazia na nové miesto bez nepoškodené a to je princíp obalového materiálu – ochrániť presúvané, či uskladnené veci.