20 C
Bratislava
nedeľa, 21. júla 2024

Nové prírastky v ZOO Bratislava: Narodili sa mláďatá zebry Chapmanovej a lamy alpaky

Najčítanejšie

ZOO Bratislava s radosťou oznamuje narodenie ďalších dvoch mláďat. Samček zebry Chapmanovej (Equus quagga chapmani) sa narodil 1. júna, na Medzinárodný deň detí a samček lamy alpaky (Vicugna pacos) prišiel na svet 11. júna 2024, dostal meno Ondřej.

Nový člen stáda zebier

Medzinárodný deň detí bol pre ZOO Bratislava výnimočný. Priamo v tento deň porodila samica zebry Chapmanovej zdravé mláďa, ktoré mohli návštevníci sledovať už pár hodín po narodení.

Zebry Chapmanove sú jedným z poddruhov zebry stepnej. Pomenovanie dostali po významnom anglickom znalcovi juhoafrickej prírody Jamesovi Chapmanovi. Charakteristickou črtou sú čierne a biele pruhy, medzi ktorými sú hnedé „tieňové pruhy“.

Vzory pruhov sú pre každú zebru jedinečné, podobne ako odtlačky prstov u ľudí. Zebry sú jedny z mála cicavcov, ktoré vidia farby, okrem oranžovej. Ak na zebru zaútočí predátor, ostatné jej prídu na pomoc a vytvoria obranný kruh. Gravidita u samíc trvá 11 až 12 mesiacov.

Nečakaný prírastok počas strihania srsti

Narodenie malého samčeka lamy alpaky bolo prekvapivé. V utorok, 11. júna, sa vo výbehu alpák konalo ich každoročné strihanie vlny a jarná prevencia v chove lám. Počas strihania si veterinár, ktorý lamy strihal, všimol, že gravidná samica vo výbehu začína rodiť.

Na svet prišiel zdravý samček, ktorý dostal meno Ondřej, po svojom „objaviteľovi“. Návštevníci mláďa a jeho matku ľahko spoznajú. Samica je jediná alpaka v stáde, ktorá nebola ostrihaná a má dlhšiu srsť.

Srdečne vás pozývame prísť a pozrieť sa na mláďatá v ZOO Bratislava, otvorená je každý deň od 9.00 h do 19.00 h, posledný vstup je o 18.00 h. Návštevou zoologickej záhrady podporujete starostlivosť a ochranu vzácnych a ohrozených živočíchov, vrátane ich možného návratu do divokej prírody. Spoločnými silami tak prispievame k zachovaniu rozmanitosti druhov na Zemi.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne