Jedno z najväčších podujatí v duchu železničnej nostalgie sa počas víkendu 15 – 16. júna uskutočnilo v miestnej časti Rača-Východné zvanej RENDEZ, pod rovnakým názvom.

Podujatie prinieslo najväčší železničný zážitok nielen pre najmenších návštevníkov. Uskutočnilo sa tradične v areáli starého rušňového depa Bratislava východ, v Železničnom múzeu na Rušňovej ulici v mestskej časti Bratislava-Rača.

„Podujatia RENDEZ 2024 sa zúčastnilo 5615 návštevníkov, z toho 3156 platiacich dospelých, 1133 platiacich do 15 rokov a ZŤP. Zvyšok, t. j. 1326 sú návštevníci, ktorí mali vstup zadarmo – deti do 6 rokov, pozvaní hostia a dôchodcovia nad 70 rokov,“ prezradil pre Račiansky Večerník Denis Dymo z Odboru komunikácie a marketingu ŽSR – Železníc Slovenskej republiky.

„Železnica je moja srdcovka a málokedy vynechám podujatia v Železničnom múzeu. Inak tomu nebolo ani tento rok. Parné vlaky a historické vozne sú cestou do minulosti, ktorá oslovuje srdce a dušu mnohých ľudí. Veľkých i malých. Je to spojenie s érou, keď bol vlak viac než len prostriedkom dopravy. Bol to symbol pokroku, romantiky a objavovania neznámeho. Vôňa pary a uhlia pritom evokuje spomienky na časy, keď cesty vlakom znamenali dobrodružstvo,“ uviedol račiansky poslanec Michal Feik pre Račiansky Večerník a doplnil:

„A presne takéto bolo podujatie RENDEZ 2024. Tento rok som tam aj s našim 5-ročným synom strávil oba dni. Previezli sme sa parným vlakom z Petržalky do Rače, zažili sme súbežnú jazdu, pozreli sme si železničné modely, defilé rušňov na točni i nočné fotenie. Bola to úžasná akcia a ďakujem ŽSR aj všetkým spoluorganizátorom za fantastický zážitok! Rača môže byť hrdá na to, že Železničné múzeum sa nachádza práve v našom katastri.“

Pozrite si krátky film, ktorý zachytáva atmosféru podujatia z nedele 16.6.2024 > Nájdete ho na Facebooku

Pozrite si galériu fotografií zachytávajúce atmosféru z nedele 16.6.2024:

Podujatia sa tradične zúčastnili aj Račianski dobrovoľní hasiči, ktorí prezentovali pre najmladších návštevníkov na Rendezi počas víkendu techniku a vybavenie. „Deti boli super. Ale aj dospelí, takmer každý chcel byť hasičom v detstve. Bolo to veľmi príjemné. Deťom sme rozdali vyše 500 čokoládok. Včera sme mali na trati spolu 5 malých požiarov, ale všetko bolo hneď uhasené,“ prezradila pre Račiansky Večerník veliteľka DHZ Bratislava-Rača Daniela Olenočinová a doplnila:

„Vďaka za Železničné múzeum a ľudí, ktorí v ňom pôsobia. Vďaka, ako vedia od prezentovať celú históriu vlakov na Slovensku a aj v zahraničí. Vďaka za ten kopec mladých ľudí, ktorí múzeu pomáhajú a nasávajú všetky zdieľané vedomosti, lebo práve takto vieme, že sa história vlakov zachová tak, akou bola. Že sa zachovajú aj vďaka nim všetky historické vlaky, modely a všetko príslušenstvo… Radi sem chodíme“.

Viac článkov o mestskej časti Rača nájdete na Račianskom Večerníku.

Pozrite si fotografie od hasičov (zdroj: DHZ Bratislava-Rača):