1 C
Bratislava
streda, 11. decembra 2024

Areál na Patrónke ožije. Bývalý priemyselný areál sa zmení na moderné sociálne, kultúrne a vzdelávacie centrum

Najčítanejšie

Rozsiahly a nevyužívaný pozemok na Patrónke v Bratislave s bohatou kultúrnou a historickou hodnotou plánuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zrevitalizovať. V spolupráci so súkromným partnerom tu vznikne unikátne a moderné centrum, kde svoj priestor nájdu sociálne, kultúrne aj vzdelávacie inštitúcie. Projekt počíta nielen s obnovou budov, ale tiež funkčným a estetickým verejným priestorom i zeleňou. Vzniknú tú nové pešie prepojenia a odkrytý bude aj potok Vydrica.

„Celý priestor na Patrónke má významnú kultúrnu a historickú hodnotu. Kedysi tu existovala továreň na patróny, ktorá ešte koncom 19. storočia zaznamenávala rozmach. Dnes je väčšina budov zanedbaná. V spolupráci so súkromným partnerom sme sa rozhodli celé toto územie komplexne zrevitalizovať. Vznikne tu projekt, aký v Bratislave a zrejme ani na Slovensku nemá obdoby. V príprave sme sa posunuli dopredu. Dnes máme konkrétny zámer, riešenie aj vizualizácie. Vyrastie tu nová škola, zrevitalizujú sa športoviská, vznikne unikátny verejný priestor a pribudne aj pamätník holokaustu,“ priblížil zámer projektu predseda BSK Juraj Droba.

Projekt je vyústením spolupráce viacerých subjektov. Okrem Bratislavského samosprávneho kraja, Domova sociálnych služieb ROSA a Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru sú významnými aktérmi projektu aj Cambridge International School a Design factory.

Nový areál bratislavskej Patrónky je príkladom moderného urbanistického a architektonického riešenia, ktoré kombinuje funkčné, estetické a ekologické princípy. Tento projekt, situovaný medzi Lamačskou cestou a Mlynskou dolinou, prináša kombináciu otvoreného, a zároveň uzavretého priestoru, ktorý podporuje vzdelávanie, komunitné aktivity a environmentálne povedomie.

Kľúčovou myšlienkou projektu je integrácia rôznych funkcií v rámci jedného areálu. Vzdelávacie priestory, športoviská a rekreačné zóny sú navrhnuté tak, aby vytvárali harmonický celok. „Je pre nás veľmi dôležité, aby do tohto územia prišiel život. Aby to bol otvorený areál, ktorý bude slúžiť všetkým obyvateľom Bratislavského kraja. Nejdeme teda len rekonštruovať, opravovať a upravovať budovy, ale celý areál komplexne oživíme. Jednotlivé časti budú prepojené, funkcie budú do seba zapadať. Teší nás, že sme pre tento ambiciózny plán našli investora, lebo bez takéhoto vstupu by sme projekt nevedeli realizovať. Bratislava potrebuje revitalizovať takéto priestory, prinášať do nich náplň a vytvárať synergiu starého s novým,“ zdôraznila riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan.

Ako ďalej podotkla, zakomponovaním existujúceho domova sociálnych služieb, ktorý sa tu nachádza v línii s budúcim konceptom, vznikol projekt, ktorý bude mať nielen lokálny, ale aj nadmestský význam.

Areál ponúkne atraktívne verejné priestory ako je ovocný sad, skatepark či workoutové ihriská, ktoré umožňujú tráviť voľný čas aktívne. Projekt tiež počíta s odkrytím časti riečky Vydrice s prepojením od zastávky Patrónka až po zoologickú záhradu. Vnútorné aj vonkajšie športoviská zahŕňajú telocvične, atletickú dráhu a multifunkčné ihriská.

Prepojenie vzdelávacích a rekreačných funkcií umožní študentom i verejnosti využívať tento priestor aj po skončení vyučovania. Projekt kladie dôraz na ekologické riešenia, ako je pasívne tienenie budov a využitie zelene na reguláciu mikroklímy. Architektonický návrh tiež umožňuje uzavretie časti areálu počas výučby a jeho úplné otvorenie počas verejných podujatí.

„Tento projekt je unikátna príležitosť ako z bývalého priemyselného areálu – brownfieldu, vybudovať moderný a zelený multifunkčný areál – greenfield. Oslovili sme osem architektonických štúdií v Čechách a na Slovensku, z ktorých sa do súťaže prihlásili štyri. Nakoniec sme si vybrali architektonické štúdio Perspektiv a na príprave projektu s nimi robíme už skoro rok,“ vysvetlil Investment Manager František Paller zo Sandberg Capital.

„Navrhovaný kampus je príkladom, ako možno harmonicky prepojiť moderný vzdelávací priestor s historickým kontextom a udržateľnými princípmi. Naším cieľom bolo vytvoriť otvorený a inšpiratívny areál, ktorý bude nielen slúži študentom, ale tiež podporí komunitný život. Kľúčovým prvkom návrhu je hlavná os, ktorá prechádza celým areálom, spája námestie školy s budovou spoločnosti Design factory a zároveň vytvára prirodzené prepojenie kampusu s okolím. Táto realizácia je nielen odpoveďou na súčasné výzvy vzdelávania, ale aj symbolom inovácií a rešpektu k dedičstvu Patrónky,“ uviedol Ján Antal, Managing Partner architektonického štúdia Perspektiv.

Súčasťou areálu bude aj pamätník holokaustu. Židov, koncentrovaných v areáli bývalej továrne na Patrónke, odvážali do koncentračného tábora zo železničnej stanice v dnešnej mestskej časti Lamač. Prvý transport s vyše 700 ženami a dievčatami, odišiel 27. marca 1942 podvečer, teda len dva dni po odchode prvého transportu so židovskými ženami z Popradu. Rovnako ako popradský transport, aj vlak z Lamača smeroval do nacistického koncentračného tábora Auschwitz, vo vtedy okupovanom Poľsku.

„Pamätník nesie odkaz na ženy, ktoré stáli zoradené v päťstupe a odtiaľto boli deportované na stanicu v Lamači, väčšinou s nemožnosťou návratu. Bol to vlastne odchod do nekonečna, a to nekonečno sa snažíme aj zachytiť prostredníctvom zrkadlových stien a optickej inštalácie,“ vysvetľuje Milan Pagáč, riaditeľ Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru a autor návrhu pamätníka.

V blízkosti pamätníka sa nachádza bývalá Rothova továreň na patróny z roku 1875, z ktorej je odvodený názov celého územia – Patrónka. Konverziou fabriky vznikne nové kultúrno-kreatívne centrum Design factory Patrónka, ktoré nadviaže na pôvodné aktivity bývalého KKC Design factory na Bottovej ulici a rozšíri ich aj o nové druhy ako vzdelávanie a rôzne vedecké a kreatívno-technické činnosti. „Verejnosti ponúkneme jedinečnú skladbu priestorov pre rôzne kultúrne podujatia, ktoré sa v Bratislave takto koncentrované na jednom mieste zatiaľ nenachádzajú,“ uviedol Martin Paško z Design factory.

„Konverzie industriálnych stavieb sú našou špecializáciou v praktickej aj odbornej rovine, a preto si ponúknutú príležitosť revitalizovať srdce Patrónky veľmi vážime,“ doplnila Zuzana Zacharová z Design factory.

Celý projekt revitalizácie areálu Patrónky podporilo zastupiteľstvo Bratislavského kraja v roku 2021. Spoločnosť Cambridge International School, ktorá tu bude prevádzkovať školu, bola povinná zrealizovať v Domove sociálnych služieb ROSA rekonštrukciu priestorov pre potreby poskytovania sociálnych služieb a špeciálnej školy, výstavbu detského ihriska, revitalizáciu exteriéru ako aj obnovu priestorov v objekte garáží. Tieto práce boli v septembri tohto roka zrealizované a odovzdané Bratislavskému kraju.

Partneri projektu v zmysle uznesenia zastupiteľstva spoločne vypracovali technickú dokumentáciu verejného priestranstva, ktoré bude slúžiť ako prepojenie Mlynskej doliny a územia Westendu prostredníctvom peších komunikácií. Architektúra koridoru ako aj zvolené materiálovo-technické prevedenie plne rešpektuje danosti územia, v ktorom sa nachádza.

Veľký dôraz pri príprave bol venovaný vytvoreniu územia s minimálnymi bariérami pre dosiahnutie najvyššej možnej inklúzie. Zrealizované budú aj opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy v súlade s Katalógom adaptačných opatrení na zmenu klímy BSK, pričom dôraz sa bude klásť aj na sprístupnenie a revitalizáciu časti vodného toku Vydrica pretekajúceho cez toto územie.

(ts)

Redakcia
Redakcia
Redakcia Bratislavského Večerníka predstavuje starosti a radosti v bratislavských mestských častiach. www.bratislavskyvecernik.sk

Ďalšie články

Aktuálne