V Bratislave sa v posledných dňoch objavilo viacero hlásení od obyvateľov, ktorí zaznamenali nepríjemný zápach pripomínajúci plyn. Ministerstvo vnútra však ubezpečuje, že séria meraní vykonaných v uplynulých dňoch nepreukázala prítomnosť škodlivých látok.
„Aj keď nejde o ohrozenie života a zdravia obyvateľov, príslušníci Hasičského a záchranného zboru spolu so zamestnancami odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava a Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany Nitra aj naďalej vykonávajú merania na nahlásených miestach a vo vytypovaných lokalitách s cieľom zistenia pôvodcu znečistenia. Výsledky opakovane potvrdili, že zápach nie je zdraviu škodlivý,“ uvádza ministerstvo v stanovisku.
Odkiaľ pochádza zápach?
Ministerstvo vnútra spresnilo, že zápach v Bratislave nesúvisí s udalosťou, ktorá sa odohrala 19. februára v areáli Istrochemu. Pravdepodobným zdrojom je látka tetrahydrotiofén (THT) – zdravotne nezávadná chemikália používaná na odorizáciu zemného plynu. Táto látka je vnímateľná už vo veľmi nízkych koncentráciách, čo vysvetľuje intenzívny zápach, ktorý obyvatelia hlásili.
Výmena dát z meraní prebieha aj so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý rovnako nepotvrdil prítomnosť nebezpečných látok vo vzduchu. „Ohrozenie obyvateľov doteraz nepotvrdili merania záchranných zložiek a rovnako ani údaje z varovnej siete kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu,“ uvádza sa v stanovisku.
Ako postupovať pri podozrení na únik plynu?
Ministerstvo odporúča obyvateľom, aby v prípade podozrenia na únik nebezpečných látok okamžite kontaktovali tiesňové linky 150 alebo 112. Hoci samotná látka THT nie je zdraviu škodlivá, môže byť silný zápach nepríjemný najmä pre citlivejšie osoby. „Pre citlivejšie osoby môže byť silnejší zápach stimulantom. V takom prípade by sa mali riadiť odporúčaniami zdravotníkov,“ uvádza ministerstvo.
Zároveň platí, že súčasná situácia nie je dôvodom na vyhlásenie mimoriadnej situácie, keďže merania opakovane nepotvrdili prítomnosť nebezpečných látok.
Ministerstvo vnútra zároveň upozorňuje, že zodpovednosť v rámci civilnej ochrany nesú aj právnické osoby a podnikatelia, ktorí môžu svojou činnosťou spôsobiť ohrozenie zdravia, života alebo majetku. Sú povinní bezodkladne oznámiť vznik mimoriadnej udalosti a navrhnúť opatrenia na ochranu obyvateľstva.
Ministerstvo poskytuje informačné materiály
Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti pripravilo informačné materiály pre verejnosť týkajúce sa únikov nebezpečných chemických látok. Tie sú dostupné aj v jazykoch národnostných menšín a boli distribuované samosprávam na ďalšie využitie. Materiály sú dostupné na oficiálnej stránke ministerstva.