Bratislava – Nové Mesto pripravuje v roku 2026 viacero zásadných projektov, ktoré majú zlepšiť podmienky v školách, verejných priestoroch aj miestnej infraštruktúre.
Starosta informoval, že mestská časť čaká na vyjadrenie Ministerstva životného prostredia k žiadosti o dotáciu na energetické zhodnotenie Základnej školy Kalinčiakova. Paralelne dokončuje projekt rekonštrukcie Strediska kultúry na Vajnorskej, ktorý má byť pripravený na eurofondy.
Nové Mesto rokuje aj o externom financovaní rekonštrukcie vybraných prvkov Novej tržnice a telocvične na Základnej škole Česká. V roku 2026 sa počíta aj s opravami výtlkov, výsadbou stromov a ďalšími menšími údržbovými projektmi.
Starosta poďakoval miestnym poslancom a poslankyniam za podporu rozpočtu, ktorý tieto investície umožní.
Investície do škôl, verejného priestoru a EkoPodniku
Za približne 130-tisíc eur mestská časť zrekonštruuje komunikácie podľa dohody s miestnymi poslancami. Základná škola Cádrova získa novú triedu v exteriéri, ktorá využije výhľad na Bratislavu.
EkoPodnik Nové Mesto získal zdroje na nákup novej techniky pre budúcoročnú kosbu a začne sa aj výstavba prvej etapy jeho nového sídla.
Veľké zmeny čakajú aj Základnú školu Sibírska – pripravuje sa rekonštrukcia pavilónu jedálne s kuchyňou, ktorá má zabezpečiť lepšie podmienky pre stravovanie detí aj personálu. Rekonštruovať sa budú rozvody vody a dokončí sa hydroizolácia na Základnej škole Česká.
Revitalizáciou prejde aj verejný priestor pred ZŠ Sibírska, kde pribudnú nové chodníky, schodisko a zeleň s výsadbou stromov a kvetín.
Nový bežecký ovál aj modernizácia historickej budovy
Jedným z najväčších projektov bude nový bežecký ovál v areáli Kuchajdy – 1,5-kilometrový okruh s pogumovaným povrchom pre športovcov.
Modernizáciou prejde aj budova pôvodnej Konskej železnice. Podľa starostu sa vymenia okná, opraví strecha, elektroinštalácia a najmä sa nájde jej nové využitie.
Starosta Čupka uviedol, že rok 2026 prinesie „samé dobré správy“, a všetkých pozýva na plánovaný cyklovýlet, kde chce jednotlivé projekty predstaviť priamo v teréne.
Matúš Čupka jazdí po Novom Meste na jeho tradičnom modrom bicykli „Poďte so mnou na cyklovýlet po NAJLEPŠÍCH zmenách, ktoré nás čakajú v roku 2026!“, napísal na sociálnej sieti starosta:










