9.2 C
Bratislava
streda, 28. februára 2024

Marián BALÁZS: „Prečo AM Report?“

Najčítanejšie

Po zániku týždenníka Domino fórum pred niekoľkými rokmi zostal dlhodobo prázdny priestor. Hoci pokusov zaplniť tento priestor bolo za tie roky niekoľko, dnes miesto nástupu novej kvality môžeme konštatovať niečo celkom iné: krízu médií.

Iste, kríza médií nie je len slovenským problémom. Stačí nahliadnuť do najnovšej britskej správy o stave tamojšieho mediálneho prostredia. Správa má dvetisíc strán a ako základné charakteristiky britských médií menuje: neetické správanie sa; úplatnosť, resp. korupcia; prepojenie s určitými politickými kruhmi; zasahovanie do súkromia a obťažovanie osôb hraničiace niekedy až s perzekúciou. Hoci na Slovensku zatiaľ nik nenašiel odvahu takto presne pomenovať situáciu, je zjavné, že vymenované charakteristiky sa netýkajú len Británie.

Z vnímania tejto reality a s ňou spojených súvislostí sa začala rodiť myšlienka nového internetového média. Nezávisle od toho zaznievali na Akadémii médií úvahy o vytvorení priestoru, ktorý by mohol byť profilačným priestorom pre nádejnejších žurnalistov či publicistov. Tieto dve úvahy sa stretli a tak postupne vznikol nový internetový magazín, ktorý obe tieto idey spája.

Naším cieľom je vyplniť spomínaný prázdny priestor a ponúknuť kvalitný magazín s aktuálnymi témami, otvorenejšou, ale hodnotovo ukotvenou názorovou ponukou a s hlbším pohľadom na veci. Dnes, keď sa Európa stala témou, chceme ponúknuť aj príspevky renomovaných zahraničných filozofov, sociológov, žurnalistov, či spisovateľov k zmysluplnej a hlbšej debate o Európe.

Na Slovensku sú viacerí autori, ktorí majú svoje profesijné meno, ale v čase mediálneho kádrovania majú značne zúžený priestor, alebo ho nemajú vôbec. Takúto situáciu považujeme za nedôstojnú. Vytvorili sme preto aj z tohto hľadiska originálny projekt: vytvorili sme tím skúsených a kvalitných autorov spolu s nádejnými autormi spomedzi študentov médií, ktorým ponúkame jedinečný priestor, na ktorom si môžu budovať svoje profesijné meno a profilovať sa na témach.

Čitateľ si iste všimne, že vo všetkých rubrikách, okrem jednej, nie sú prístupné komentáre, resp. diskusné fóra. Tie sa totiž vo všeobecnosti, až na ojedinelé výnimky, stali odpadovým košom anonymných nekultúrnych, urážlivých a vulgárnych prejavov, ktoré s vecnou diskusiou nemajú nič spoločné. Takýto jav považujeme za nedôstojný, neetický a nehodný mediálneho prostredia. Preto ho ani nemienime umožniť. Fakt, že viaceré médiá majú etický kódex a zároveň takéto diskusie ponechávajú, svedčí o strate etických štandardov.

AM Report nie je portál. Je to magazín – týždenník s denníkovou časťou.

Nový internetový magazín o kultúre, médiách, politike a spoločnosti bol oficiálne uvedený 6. decembra 2012. Vzniká pri Akadémii médií a v spolupráci s ňou. Práve preto AM Report. Magazín, ktorý sa nielen dá, ale aj oplatí čítať.

Marián-Balázs_avatar-80x80 Marián BALÁZS, šéfredaktor AM Report

– článok bol publikovaný 6. decembra 2012, v rubrike „Médiá“
v internetovom magazíne AM Report, uverejnený na masmediálne.info je so súhlasom šéfredaktora
AM Report, pána Mariána Balázsa

Ďalšie články

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Aktuálne