12.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Slovart: “Tri knihy” – Výber z najzaujímavejších kníh na tento týždeň

Najčítanejšie

tlacitko facebook-srdce
Vždy nové a zaujímavé informácie o knihách, môžete nájsť v skupine fanúšikov na facebooku: 

„Slovart – vydavateľstvo najlepších kníh“

Aj dnes Vám prinášame výber najzaujímavejších kníh na tento týždeň:

SLOVART-Rockova Bratislava
Tomáš Berka, Fedor Frešo: Rocková Bratislava

Legendárni hudobníci Tomáš Berka a Fedor Frešo zmapovali vyše 300 rockových, pôvodne beatových bratislavských zoskupení a kapiel, ktoré sa od roku 1960 po súčasnosť významne zapísali do slovenskej hudobnej histórie. Publikáciu doplnili kapitolami o sivých eminenciách, ktoré na pódiách nebolo vídať, ale bez ktorých by fungovanie kapiel nebolo mysliteľné. Pozoruhodný je aj pohľad na skúšobne, domy kultúry a domovské stanice kapiel, ako i jedinečná exkurzia do obyčajov panujúcich na zájazdoch. Históriu bratislavského rocku uzatvára podrobný menný a kapelový register s ambíciou zachytiť takmer 1 500 rockových muzikantov aj s kapelami, v ktorých pôsobili, ako i zloženie a roky fungovania rockových zoskupení pôsobiacich na území nášho hlavného mesta.

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovart: Rocková Bratislava

 

 

Slovart-Danglar-Posterbook
Jozef Gertli Danglár: Posterbook

Kniha posterov známeho karikaturistu Jozefa Gertliho Danglára vydaná k jeho okrúhlym 50. narodeninám.

 

 

 

 

 

 

 

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovart: Posterbook

 

 

Slovart Loure
Louvre

Dejiny galérie Louvre sú úzko späté s dejinami Francúzska. Louvre bol postavený v roku 1190 ako pevnosť. Za vlády Františka I. z Angoulême, ktorý tu takisto založil kráľovskú umeleckú zbierku, sa stal rezidenciou panovníka. Všetci následujúci králi prispievali svojím dielom k podobe, akým je Louvre známy dnes. Budova, ktorá dnes nesie názov Louvre, vznikla za vlády Henricha IV. V tom čase tu bola postavená Grande Galerie, ktorá prepojila pôvodný Louvre s Tuilerijským palácom. V roku 1973 za Francúzskej revolúcie bol Louvre zmenený na múzeum a jeho zbierky sa začali rýchlo rozrastať vďaka Napoleonovej koristi z dobytých území, darom, výmenám a archeologickým vykopávkam. Posledná fázy prestavby Louvru prebehla až v roku 1992, kde boli konečne strhnuté pozostatky Tuilerijského paláca, zničeného požiarom v roku 1871. Louvre už neslúžil ako sídlo panovníckej moci a bol plne zasvätený umeniu. V roku 1981 architekt Ieoh Ming Pei realizoval projekt Grand Louvre, ktorý výstavné priestory adaptoval na zmenené potreby a doplnil nový vstup, ktorý svojou formou sklenej pyramídy symbolizuje obrodu múzea. Zbierky Louvru sú rozdelené do ôsmych oddelení a pokrývajú jedenásť storočí dejín umenia Európy a Stredomoria. Návšteva Louvru je ako cesta časom a priestorom za majstrovskými dielami s významom pre celé civilizácie. Najstaršie jadro zbierky tvorí talianske maliarstvo. V 18. storočí bolo pridané maliarstvo španielskych, holandských a flámskych autorov. Kráľovské zbierky najviac rozšírili František I. a Ľudovít XIV., napoleonským vojnám zase múzeum vďačí za nové prírastky vďaka klauzulám v mierových zmluvách. Od 19. storočia bohatstvo a rôznorodosť zbierok rastie vďaka archeologickým vykopávkam a darom.

Knihu si môžete zakúpiť v e-shope Slovart: Louvre

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne