5.9 C
Bratislava
streda, 17. apríla 2024

Bratislava: Vernisáž výstavy: Michal Hanula – 9.5.

Najčítanejšie

Miesto: Satelit, Výstavný a informačný bod SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám., Bratislava
Otváracie hodiny: 13:00 – 18:00, okrem pondelka
Trvanie: 10. máj – 26. máj 2013
Vernisáž: 9. máj 2013 o 18:00 hod.

Kurátor: Peter Šugár

Dizajnér Michal Hanula, držiteľ Ceny Fórum dizajnu 2012, predstaví sériu výrobkov a prototypov, ktoré vznikli v priebehu posledného roka. Vystavené budú dve oblasti jeho tvorby: detské ihriská a interiérové doplnky. Prepája ich Michalov intenzívny záujem o spracovanie dreva, z ktorého je vytvorená prevažná väčšina prezentovaných predmetov. Zhodnocuje jeho vlastnosti funkčné aj estetické, zaujímavo ho kombinuje s inými materiálmi.

Tvorba Michala Hanulu je zakorenená v regióne, v ktorom žije a pracuje – Liptov. Rešpektovanie miestnej tradície mu otvára brány do sveta. Jeho diela boli prezentované na mnohých výstavách v zahraničí, naposledy výstava EXEMPLA v rámci veľtrhu Handwerk und Design Mníchov. Získal viacero ocenení (Etudy z dreva, Kruhy na vode, Fórum dizajnu) a na Slovensku sa radí medzi overené značky.

Hlavným zdrojom inšpirácie mu je príroda. Vychádza z nej prevažná väčšina motívov. Jeho práce prírodu v sebe uchovávajú a dokážu ju preniesť do interiéru, do ľudskej hry, do každodenného života. Podstatnou zložkou Michalovho diela je kvalitné remeselné spracovanie. Zaujíma sa o tradičné postupy, ktoré modernizuje a nachádza im súčasný kontext. Veľký dôraz kladie na výber realizátora návrhov určených pre sériovú výrobu. Vďaka tomu hravý a kreatívny dizajn získava punc luxusu.

Na výstave možno vidieť ukážky detských ihrísk, vytvorených skutočne pre 21. storočie. Umožňujú deťom nielen samotnú hru, ale poskytujú impulzy pre rozvoj fantázie, intelektu a kreativity. Okrem toho je dôraz kladený na estetickú hodnotu, čím zásadne prevyšujú masovú produkciu. Z interiérových doplnkov sú prezentované súbory svietidiel, stolíkov, vešiakov, doplnené drobnými predmetmi. Vystavené kolekcie sú ukážkou produkcie pre konkrétnych zákazníkov.

Mgr. art. Michal Hanula je absolventom Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici, odbor: Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov. V rokoch 1999 – 2005  študoval na Katedre Dizajnu Fakulty Umení na Technickej Univerzite v Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na ŠÚV v Ružomberku.

Organizátor: Slovenské centrum dizajnu Bratislava, www.sdc.sk

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne