11.2 C
Bratislava
piatok, 1. marca 2024

Námestovo: OravaJazz festival: 18.10 -19.10.

Najčítanejšie

Chicago Blues Connection, Janusz Muniak, Marián Čekovský Band a ďalšie slovenské aj svetové hviezdy jazzu vystúpia na festivale OravaJazz. Štvrtý ročník festivalu sa bude konať v Dome kultúry v Námestove a bude trvať dva dni – 18. a 19. októbra 2013. Pre priaznivcov jazzu je pripravený bohatý program, keďže sa predstaví 8 vynikajúcich jazzových interpretov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

orava_jazz_logoOtváracie vystúpenie festivalu bude patriť 21 člennému Ružomberskému big bandu RKjazzBand. Večer bude pokračovať koncertom rakúsko-slovenskej formácie Fabian Supancic Organ Trio.  Svoje kompozície predstavia Fabian Supancic – hammond, Ľuboš Brtáň – gitara a Christian Salfellner – bicie.

Tretím interpretom  bude legenda a zakladateľ poľského jazzu Janusz Muniak Quartet. S Januszom sa predstaví Paweł Kaczmarczyk na piano, Maciej Adamczak na basu a Lukasz Żyta na bicie. Líder quarteta vyniká hlavne ako tenorsaxofonista, ale tiež ako znamenitý flautista a sopránsaxofonista. Pôsobil vo viacerých zoskupeniach a jeho priaznivcom určite nie je cudzia jeho prispôsobivosť a schopnosť komunikácie so spoluhráčmi rôznorodého zamerania. Od roku 1992 má v Krakowe vlastný klub U Muniaka.

Na záver prvého dňa vystúpi newyorkské zoskupenie Chris Byars Quartet v zložení Chris Byars – tenorsaxofón, Ari Roland – kontrabas, Zaid Nasser – altsaxofón a Keith Balla – bicie nástroje.  V minulosti už viackrát poctili jazzové publikum na Slovensku svojim koncertom a nebránili sa obohatiť niektoré skladby tónmi  folklórnych slovenských piesní hosťujúceho regiónu. Uvidíme, či sa tak stane aj na Orave.

Počas druhého festivalového večera sa rovnako predstava štyri skupiny. Program odštartuje jeden z najvýraznejších saxofonistov súčasného slovenského jazzu s ruskými koreňmi Nikolaj Nikitin. Spolu s ním vystúpia kontrabasista Juraj Griglák, klavirista Gabriel Jonáš a bubenícka legenda Jozef Döme, s ktorými Nikolaj vydal debutový album Personal Suit v roku 2012. Špeciálnym hosťom tejto formácie bude speváčka s magickým hlasom, silnou emocionalitou a vkusom pre hudbu Hanka Gregušová.

Saxofonistom a zároveň producentom Hankinho albumu Reflections of my Soul bol Radovan Tariška, druhý vystupujúci interpret sobotňajšieho večera. Svoje jazzové kvality nám predvedie vo svojom projekte Folklore to Jazz, v ktorom spolu s ním vystupujú Benito Gonzalez z Venezuely na piano, Essiet Okon Essiet z USA na basu a Gene Jacskon z USA na bicie.

Ďalším umelcom, ktorého netreba  obzvlášť predstavovať, je slovenský multitalent Marián Čekovský. Jeho Band tvoria Peter Tomko (gitara), Adrián Harvan (saxofón, flauta), Pavol Jeňo (trúbka), Martin Janočko (bicie nástroje) a František Beneš (perkusie).

Festivalový program ukončí funkový americko-slovenský projekt Chicago Blues Connection v zložení Terrence Williams z Illinois na bicie, Yaahn Hunter jr. z Californie na klávesy, Roman Mečiar na gitaru, Michal Šimko na basu a Mário “ GAPA“ Garbera na saxofón.

Všetky dôležité informácie o festivale nájdete na  www.oravajazz.sk

Srdečne Vás všetkých pozývame!

Veronika Majdová

 

Zdroj: OravaJazz

Ďalšie články

Aktuálne