9.4 C
Bratislava
piatok, 12. apríla 2024

Už 10 % slovenskej online populácie patrí do skupiny 55+

Najčítanejšie

Už viac ako 10 % slovenskej internetovej populácie tvoria užívatelia vo veku 55+. Táto skupina sa v priebehu posledných 12 mesiacov zväčšila o viac ako 100 tisíc užívateľov a teraz dosahuje počet 311 tisíc RU. V regióne CEE má najviac starších internetových užívateľov Estónsko a Slovinsko, naopak najmenej ich bolo zaznamenaných v Bosne (iba necelé dve percentá). Dáta prináša štúdia gemiusAudience, na Slovensku pod názvom AIMmonitor.

Medzi štáty s najvyšším podielom najstaršej skupiny užívateľov vo veku 55+ v regióne strednej a východnej Európy patria Estónsko, Slovinsko a ČR, kde sa počet týchto užívateľov blíži k pätine celej populácie. V celom regióne CEE dosahuje podiel návštevníkov starších 55 rokov v priemere necelých 12%.

Luboš Ivanič, Country Manager spoločnosti Gemius Slovakia uvádza pravdepodobné príčiny tejto situácie: „Slovenská online populácia je v porovnaní s ďalšími trhmi ešte pomerne mladá, ale táto situácia sa do budúcnosti pravdepodobne zmení. Kontinuálne rastie penetrácia internetu na Slovensku, čo ovplyvňuje aj nárast počtu užívateľov vo vekovej skupine 55+. Tento vývoj potvrdzujú aj demografické procesy prebiehajúce v celej populácii a tiež je vysoký podiel staršej skupiny užívateľov charakteristický pre vyspelejšie internetové trhy. Navyše má táto veková kategória užívateľov čoraz viac možností ako využiť internet k vlastným potrebám, napríklad k online nakupovaniu a bude stále viac zaujímavá pre zadávateľov reklamy.

Obr. 1. Počet internetových užívateľov vo veku 55+ v jednotlivých štátoch strednej a východnej Európy 

graf-gemius

Zdroj: pre Slovensko: AIMmonitor – IAB Slovakia – Gemius a Mediaresearch, 06. 2013; pre Českú republiku: NetMonitor – SPIR – Gemius a Mediaresearch, 06. 2013; pre ostatné štáty gemiusAudience, 06. 2013.

 

Izabela Urbanová

Zdroj: Gemius Slovakia

Ďalšie články

Aktuálne