Jeden z významných symbolov Starého Mesta, Kostol sv. Alžbety, známy aj ako Modrý kostolík, oslavuje významné jubileum. Bol vysvätený pred sto rokmi, presne 11. októbra 1913.
Pri tejto príležitosti pripravila mestská časť Staré Mesto od 11. do 13. októbra trojdňové oslavy „Tri dni so svätou Alžbetou“, ktorými ožije okolie Modrého kostolíka aj Šafárikovo námestie. Okrem toho sú plánované ďalšie významné aktivity ako čiastočná rekonštrukcia portálu sv. Alžbety Uhorskej, či putovná výstava o diele architekta Ödöna Lechnera.
Kostol sv. Alžbety, ktorému však väčšina Staromešťanov a Bratislavčanov nepovie inak ako Modrý kostolík, je už sto rokov neodmysliteľnou súčasťou Starého Mesta. Základný kameň postavili v roku 1909 a už o štyri roky bol vysvätený. Oslavy Tri dni so svätou Alžbetou sa začnú v piatok, 11. októbra, o 18.00 svätou omšou priamo v priestoroch kostola.
V sobotu bude rušno najmä na Šafárikovom námestí, kde sa o 10.00 začne prvý ročník Staromestského vínneho trhu. Môžete tu ochutnať lahodný mok od prvotriednych domácich ale aj zahraničných vinárov z Českej republiky, Maďarska, Rakúska aj Francúzska. Celým dňom bude sprevádzať hudobný program, v rámci ktorého sa predstavia C. a k. dychový komorný festival či vynikajúci Vlado Vizár Jazz Quartet.
Oslavy sa ukončia v nedeľu, o 11.00 sa uskutoční slávnostná omša za účasti Jeho excelencie arcibiskupa Zvolenského. Šafárikovo námestie bude aj posledný deň patriť trhu, od 10.00 do 16.00 sa tu uskutoční Staromestský charitatívny trh sv. Ažbety, kde sa predstaví viac ako desať charitatívnych organizácií.
Staré Mesto si uvedomuje význam Kostola sv. Alžbety. Z vlastnej iniciatívy preto pripravilo projekt a pri príležitosti 100. výročia Kostola sv. Alžbety sa uchádzalo o grant z Višegragského fondu, ktorý poskytol 12 000 eur. „Projekt okrem osláv Tri dni so svätou Alžbetou zahŕňa viacero významných aktivít. Jednou z nich je zrealizovanie čiastočnej rekonštrukcie portálu sv. Alžbety Uhorskej, putovná fotografická výstava zachytávajúca diela významného architekta Ödöna Lechnera, publikácia o kostole a ďalšie,“ uviedla starostka mestskej časti Staré Mesto Táňa Rosová. Projekt sa uskutočnil v rámci cezhraničnej spolupráce s Maďarskom a Rakúskom.
Akcia sa koná v spolupráci s Farnosťou sv.Alžbety v Bratislave, TSS Pittel+Brasewetter s r.o. a Maďarským kultúrnym inštitútom. Akcia podporil Medzinárodný vyšehradský fond – International Visegrad Fund, Bratislavský samosprávny kraj ako aj Bratislava Tourist Boardom.
Z HISTÓRIE KOSTOLA SV. ALŽBETY
Kostol svätej Alžbety Uhorskej, všeobecne desaťročia známy už ako Modrý kostolík, je postavený v secesnom štýle. Postavila ju spoločnosť Pittel+Brausewetter, ktorá vznikla pred vyše 140 rokmi v roku 1870 a postavila v Bratislave množstvo ďalších významných objektov. Venovaný je svätej Alžbete, patrónke vdov, žobrákov a sirôt.
Projektantom Kostola sv. Alžbety bol preslávený budapeštiansky architekt Ödön Lechner. Objekt pôvodne nebol projektovaný ako kostol, ale ako kaplnka pre študentov vedľajšieho gymnázia – dnes Gymnázia Grösslingova, ktorý mal taktiež na svedomí Lechner. Jednotne navrhnutý areál školy, sakrálnej stavby a obytnej budovy neskoršej fary možno spolu s interiérovou výzdobou a zariadením kostola označiť za jednotné umelecké dielo.
Výstavba kostola sv. Alžbety začala v júni v roku 1909. Finančné náklady boli vyčíslené na 234-tisíc zlatých korún a sledovala ju nielen celá verejnosť, ale aj vládni úradníci z Budapešti a Viedne. Projekt vyvolal ešte pred samotnou realizáciou veľkú diskusiu. Lechner pôvodne navrhol kupolu zo železobétónu, keďže však v tom čase nebola cirkev ani vládne orgány naklonené technickým inováciám, návrh napokon neprešiel. Vo februári v roku 1910 bola dokončená kostra stavby, tehlové múry mali výšku 11 metrov, celková dĺžka objektu je 30,9 metrov. Kostol sv. Alžbety bol daný do užívania v októbri v roku 1913 a stal sa symbolom nielen Bratislavy, ale aj Slovenska. Jeho zmenšenina reprezentuje Slovensko napríklad aj v bruselskom parku Mini-Európa.
Svätá Alžbeta (1207-1231) je zrejme jedinou svätou, ktorá sa narodila v Bratislave. Bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov a jeho manželky Gertrúdy. Ako štrnásťročnú si ju vzal za ženu Ľudfovít, syn Hermana – durínskeho grófa. Keď v roku 1224-1225 nastalo pre neúrodu obdobie veľkého hladu a biedy, Alžbeta pomáhala, ako vedela. Rozdávala zo zásob svojho hradu, postavila dokonca aj nemocnicu pre chorých, ktorých aj ošetrovala. Neskôr v roku 1229 založila v meste Marburg nad Lahnom nemocnicu sv. Františka z Assisi. Celý život zasvätila pomoci chorým a chudobným. V roku 1231 vážne ochorela a zomrela, na jej hrobe sa udialo veľa zázrakov.
Alexandra Obuchová
PROGRAM PODUJATIA – TRI DNI SO SVÄTOU ALŽBETOU
11. 10.2013 – piatok
18.00 SVÄTÁ OMŠA
Modrý kostolík
12. 10. 2013 – sobota
PRVÝ ROČNÍK STAROMESTSKÉHO VÍNNEHO TRHU
Predstavenie vinárov a vinohradníkov + kultúrny program
Šafárikovo námestie
10.00 – 10.15 Oficiálne otvorenie Staromestského vínneho trhu
10.30 – 11.30 Fidlikanti
13.00 – 14.30 Stanley a Kapucíni
15.00 – 16.15 Afrodité
16.45 – 17.45 C. a k. dychový komorný orchester
19.30 – 21.00 Vlado Vizár Jazz Quartet
V Modrom kostolíku po sv. omši o 19.00 h koncert skupiny Gaudium
Vstup voľný do naplnenia kapacity!
13. 10.2013 – nedeľa
11.00 SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA
Modrý kostolík
10.00 – 16.00 STAROMESTSKÝ CHARITATÍVNY TRH SV. ALŽBETY
Šafárikovo námestie
Akcia sa koná v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto, Farnosťou sv.Alžbety v Bratislave, TSS Pittel+Brasewetter s r.o. a Maďarským kultúrnym inštitútom. Akcia bola podporená Medzinárodným vyšehradským fondom – International Visegrad Fund.
Zdroj: Miestny úrad MČ Bratislava – Staré Mesto
Zdroje: TSS Pittel+Brausewetter; modrykostol.fara.sk
Autor fotografie: Rasťo Mišík