12.5 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Medan.sk: Analýza TV spravodajstva: najviac unikátnych udalostí mala Markíza

Najčítanejšie

Medan.sk podrobil slovenské televízne spravodajstvá jednoduchej obsahovej analýze. Chceli sme zistiť, ktorá televízia ponúka najviac unikátnych udalostí. 

Za unikátnu udalosť bola označená každá reportáž z domáceho alebo zahraničného spravodajstva, ktorú nemali ostatné konkurenčné televízie. Štyri televízne spravodajstvá sme sledovali počas piatich dní (2. – 6. september 2013; 36. týždeň).

Najviac unikátnych udalostí (93) sme zaznamenali v Televíznych novinách TV Markízy. Nasledovali Veľké noviny TV JOJ, ktoré mali o 11 unikátnych udalostí menej. Tretie miesto obsadili Správy RTVS (76). Najmenej unikátnych udalostí mali Hlavné správy TA3 (37), ktoré však majú oproti konkurentom najkratšiu minutáž.

Pozrite si kompletné výsledky:

ciarovy

Pozrite si, aké podiely unikátnych udalostí dosiahli jednotlivé spravodajstvá.

Ja

Najviac domácich udalostí

V našej analýze sme všetky udalosti triedili na domáce a zahraničné. Výsledky tak ukázali, že v sledovanom období mala najviac domácich udalostí Markíza (117), nasledovala TV JOJ (97), RTVS (96) a posledná skončila TA3 (52), ktorej Hlavné správy však majú oproti konkurentom najkratšiu minutáž.

Pozrite si aj podielové grafy:

kolac_foreign

Metodika:
Reportáže sme triedili do dvoch skupín: 1. unikátne udalosti, 2. spoločné udalosti. Ďalším kritériom bolo delenie na domáce a zahraničné udalosti.
Unikátna udalosť bola tá, ktorá sa vyskytla len v jednom médiu, nemedializovala sa v spravodajstve konkurencie, a to počas piatich sledovaných dní. Spoločná udalosť bola tá, ktorá sa vyskytla v dvoch alebo viacerých médiách (jej spracovanie mohlo byť rozličné, no téma z ktorej vychádzala bola rovnaká – napr. občianska vojna v Sýrii). Pri TA3 je potrebné upresniť, že jej Hlavné správy sú podstatne kratšie ako správy konkurencie. Sledované obdobie sme ukončili v piatok, teda niektoré unikátne udalosti z tohto dňa sme už neodsledovali v nasledujúcich dňoch.

 Martin GONDA

Zdroj: Medan.sk      Publikované: 
Ilustratívna foto-koláž hore: Marián LUHA, masmediálne.info
MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne