22.8 C
Bratislava
pondelok, 15. júla 2024

Rozšírenie internetu sa na Slovensku medziročne zvýšilo o 4 %

Najčítanejšie

Miera využívania internetu dosahuje na Slovensku už 68 %, čo ho radí na ôsme miesto medzi skúmanými štátmi strednej a východnej Európy.

Najvyššia penetrácia internetu v regióne CEE bola zaznamenaná v Estónsku (81 %). Priemer všetkých štátov strednej a východnej Európy je 64 %.

Penetrácia internetu na Slovensku sa od decembra 2012 zvýšila o 4 %. Najväčší nárast bol však zaznamenaný na trhoch, ktoré doposiaľ vykazovali podpriemernú úroveň rozšírenia internetu: V Bielorusku, Bulharsku a Chorvátsku sa penetrácia internetu medziročne zvýšila o 8 až 9 %. Naopak najnižší medziročný nárast (o 1 %) bol zaznamenaný v štáte, v ktorom je nasýtenosť internetového trhu najvyššou v regióne CEE, t.j. v Estónsku.

Miera využívania internetu v jednotlivých štátoch analyzovaných spoločnosťou Gemius:

graf Gemius-Miera využívania internetu v jednotlivých štátoch

Zdroj: Slovensko: AIMmonitor – IAB Slovakia – Gemius a Mediaresearch, vek 12+; Česká republika: NetMonitor – SPIR – Gemius a Mediaresearch, vek 10+; Bielorusko: National Statistical Committee of the Republic of Belarus , vek 15-74 rokov; Bosna a Hercegovina: Valicon, vek 15+;  Bulharsko: IPSOS, vek 15-69 rokov, Chorvátsko: CBS AXA, vek 15+ ; Estónsko: TURU-UURINGUTE AS research, vek 15-74 rokov; Maďarsko: IPSOS, vek 15+; Litva: SKDS, 15-74 rokov; Lotyšsko: RAIT, 7-74 rokov; Macedónsko: TNS BRIMA Gallup Intl., vek 14+; Moldavsko: CBS AXA, vek 15+;  Poľsko: Net Track Millward Brown SMG/KRC, vek 7+; Rusko: FOM, vek 18+; Srbsko: IPSOS, vek 15+; Slovinsko: Valicon, vek 10-75 rokov; Turecko: Ipsos, vek 12+; Ukrajina: GFK, vek 14-69 rokov, december 2013.

Gemius Slovakia, ktorá dáta poskytla vykonáva štúdie na základe vlastnej metodiky a technologickej infraštruktúry za prísneho dodržiavania ICC/ESOMAR noriem. Spoločnosť zamestnáva okolo 300 odborníkov vrátane IT špecialistov, matematikov, sociológov a psychológov. Mesačne analyzuje 300 miliárd udalostí vyskytujúcich sa vo virtuálnom svete, t.j. zobrazenia stránok a kliknutia, ktoré boli uskutočnené internetovými užívateľmi. Spoločnosť bola založená v roku 1999.

 

Zdroj: Gemius Slovakia, titulková ilustračná grafika: masmediálne.info

MediaHub.sk
MediaHub.sk
Mediahub.sk je mediálny portál, ktorý pôvodne vznikol v roku 2013 ako Masmediálne.info. Zaoberá sa masmediálnou a marketingovou komunikáciou. Jeho súčasťou do roku 2023 bol portál s televíznymi reklamami Spoty.mediahub.sk, ktorý vznikol v roku 2017. Portál Mediahub.sk sa začiatkom roku 2023 zlúčil s portálom BratislavskýVečerník.sk.

Ďalšie články

Aktuálne